1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Üretimhanesi Kurmak

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 29 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  "BİRAZ PROFESYONEL DÜŞÜNÜRSEK"

  "Biraz profesyonel düşünürsek", son çıkan Banggaii kitabından derlediğim notları burada paylaşmak istiyorum. Öncelikle makaleleri beğenen ve bir kelam bile etmeyerek başka bir platforma taşıyan ziyaretçi arkadaşlar, burada amaç; önceden deneyimlenmiş, istatistikî bilgileri doğru şekilde değerli Türk hobiciler ile paylaşmaktır. Ancak sizlerde takdir edersiniz ki bilgilerin öncelikli yeri burasıdır.

  Yabancı dildeki yazıları artık Google yardımı ile tarzanca çevirerek okumak daha kolay, ancak bot çevirileri henüz sağlıklı değil. Bu nedenle doğru düzgün çeviriler belli bir emek ve vakit isteyen bir iş, internette bilgi kopyalayıp yapıştırırken lütfen duyarlı olalım. Mutlaka kaynak belirtelim, bizim kaynak belirtmeden veya ufak bir teşekkür notu yazısından başka bir beklentimiz, çıkarımız yok. Amaç paylaşmak ve bu bilgiler üzerinden hobiyi geliştirmek. Duyarlılığınız için teşekkürler.

  BALIK ODASI PLANLAMASI

  Hobiyi bir üst seviyeye taşıyıp, ufak çaplı bir balık odası kurmayı düşünen arkadaşlar için; bu işi aile bireylerinize ve ev yaşamına en az müdahale/yer işgali ile planlayıp işletmeniz, uzun vadede daha rahat ve verimli olacak projenizin ilk basamağı gibidir.

  Yurtdışında “wife acceptance factor” denilen “eş onay faktörü”, tüm kurulumlarda olduğu gibi burada da ilk olarak karşımıza çıkmakta. Eşiniz hobiyi seviyor ve en az sizin kadar ilgili ise şanslı gurubun içindesiniz demektir. Tam tersi durumlarda, ilk önce ruhsat alır gibi belli bir süre duygusal, aynı zamanda politik bir dönemden geçmeniz olası bir durum.

  Bu onay alındıktan sonra, hedefinizin büyüklüğüne göre evinizin belli bir kısmını işgal etmeye hazırlanabilirsiniz. Büyük ölçekli düşünen ticari üreticiler, bu işi genellikle ticari ve endüstriyel alanlardaki depolarda, ya da günlük çalıştıkları yerlerde kendilerine ayırdıkları mekânlarda yapmaktadır.

  Amatör hobicinin bu konudaki imkânları daha da kısıtlıdır. Balık odanızı; kullanılmayan bir oda, bodrum kat, garaj, bahçede bir sera ya da müştemilatta konumlandırmanız gerekecek. Bu iş için başlangıçta bir yer kiralamak, ya da ayaküstü olmayan 2. ve daha yukarıdaki apartman katlarında yapmak pek makul görünmemekle birlikte çeşitli dezavantajlar olarak geri dönebilir.

  Yer seçiminizi yaptıktan sonra, yine hedefiniz doğrultusunda toplam su hacminizi hesaplayarak; oda, çıkma, konsol, balkon zeminine vs. getireceği statik yükün uygun olup olmadığına bakmanızda fayda var. Çok büyük tanklar kullanacak olan hobici için yaklaşık yük; litre başına 2 kg.’ dır. Toplamda 1000 litrelik bir sistem, zemine tahmini olarak 2000 kg. ağırlık demektir. Ne kadar suya ihtiyacınız olabileceği konusuna ileride değineceğiz.

  SU HAYATTIR

  Su ile uğraşacağınız için, öncelikle oda zeminin ıslak mekânlardaki gibi; tesviye betonu, şap, fayans ya da daha pahalı bir çözüm olan epoksi ile kaplanması gerekebilir. Bu şekilde; su değişimleri, olası taşmalar ve tanklara zarar gelmesi halinde, maddi zarar ve alt komşular ile olası çatışmaların önüne geçecektir.

  Tabii ki zeminden sonra düşüneceğimiz ilk şey, su kaynağıdır. Oda içinde ya da odaya yakın bir temiz su kaynağına ihtiyacınız olacak. Tatlı sudaki gibi dinlendirilmiş çeşme suyu avantajımız maalesef bulunmamakta, yine de Matt Pedersen “şebeke suyuna güvenen” hobicinin bu suyu kullanabileceğini ve böylece sudan tasarruf edilebileceğini de belirtmiş. Bunun dışındaki durumlarda, yüksek kapasiteli bir RO ünitesinden başka bir alternatifimiz yok.

  İlk su depomuz; içinde bir ısıtıcı ve minimum akıntı ile de olsa sürekli dönen tuzlu su deposu olacak. Deponun büyüklüğü konusunda tavsiye edilen hacim; balık odasındaki en büyük tankın hacmi kadardır. Mesela 200 litrelik bir boylandırma tankını tamamen boşaltıp yenilemeniz gerekti, bu durumda aynı gün içinde 200 litre taze tuzlu suyunuzun, uygun tuzlulukta ve sıcaklıkta hazır olması gerekmektedir.

  İkinci depomuz ise tabi ki RODI deposu olacak. RODI ünitemizin verimine göre, yine elimizde hazır RO su bulundurmamız gerekmekte.

  Bu iki temiz su tankı, önceden düşünülerek tanklara direkt olarak tesisat ile bağlanabilir, ya da diğer tankların yakınına konumlandırılabilir.

  Bir diğer önemli bir konu da pis suyun atılmasıdır, odanızda bir pis su gideri olması sizin için büyük avantajdır. Pis suyu hortum yardımı ile direkt süzgece/gidere sifonlamanız mümkündür. Daha da ileri bir çözüm için; yine borulama ile her tank setinin altına ucu açık bir ağız bırakıp, tümünün bağlandığı bir ana bir boru tesisatını direkt bu gidere bağlayabilirsiniz, böylece damacana ya da kova taşıma ve dökme işinden kurtulmuş olursunuz.
   
  Okurt, hayhay1969, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  BURASI ÇOK SICAK

  Özellikle yaz aylarında suyun daha fazla buharlaşması ile birlikte, kapalı mekânlardaki nem oranı artacaktır, 26C°’ de nem oranı %50 ‘nin üzerine çıkan bir odada çalışmak pek konforlu değildir ve insanı rahatsız eder. Bu nedenle buharlaşmaya önlem olarak; nem alıcılar, klimalar ve havalandırma vantilatörleri kullanılabilir. Tankların üstünü cam, ya da pleksi ile kapatmak ta buharlaşmayı önemli ölçüde düşürecektir.

  Tank sayısı arttıkça, her sete ayrı ısıtıcı kullanmak yerine odanın komple ısıtılıp soğutulması daha avantajlı olacaktır. Yine de olası arızalar için ısıtıcılar sistem dâhilinde bırakılmalıdır. Isıtıcı sayısının artması sonucu elektrik tesisatına binecek yük te düşünülmelidir.

  Balık odasının yeterli havalandırılamaması sonucunda, içerideki karbondioksit oranı da artar ve pH düşme eğilimi gösterebilir. Bunu önlemek için temiz hava girişleri düşünülmeli, yoksa oda belirli aralıklarla havalandırılmalı, PS hava girişleri de mümkünse dışarıdan alacak şekilde düzenlenmelidir.

  ELEKTRİK

  Tuz ve su giderlerinden sonra, amatör hobiciyi en fazla zorlayan kısım, elektrik tesisatı ve faturalarıdır. Sürekli veya zamanlayıcılı çalışacak donanımların toplam enerji sarfiyatı iyi hesaplanmalı, bu konuda tecrübeli bir elektrik uzmanına kesinlikle danışılmalıdır. Panolar, fişler ve prizler, nem almayacak şekilde, duvarda yüksek konumlandırılmalı veya tavandan çekilmelidir.

  Odanın ve tüm evin topraklama hattı kontrol edilmelidir, devreden çıkınca tekrardan elle çalıştırılması gereken röleler için de önlem düşünülmelidir.

  Matt Pedersen, balık odasında en az bir adet kontrolör kullanılmasının iyi olacağını belirtmiştir. Örnek olarak; ana akım kesildiğinde, yedek akü ve pillerin daha uzun süre gitmeleri için bir adet kontrolör, aydınlatma ve ısıtıcı gibi gerek görmediği cihazları kapatmaktadır. Kontrolör aynı zamanda çeşitli kesintilerde, bir modem yardımı ile kendisine e-posta atabilmektedir.

  Odada akvaryum sayısı fazlalaştıkça, olası kesintilere karşı uygun kapasiteli bir jeneratör kullanılması da tavsiye edilmektedir. Özellikle filtrasyon ve su devir daimi gibi hayati donanımlar için jeneratör ya da UPS gibi önlemler alınabilir.

  AYDINLATMA

  Eğer mercan üretilmeyecekse, tank üstü tank üstü aydınlatmaya pek de ihtiyacınız olmayacaktır. Çoğu üretim hanede odayı floresan lambalar ile iyi şekilde aydınlatmak yeterli olabilmektedir. Tanklar direkt üstten aydınlatılacaksa, enerji tasarrufu bakımından LED ışıklar tercih edilmelidir.

  SEHPALAR

  Odanızda maksimum 200-250 litre büyüklüğünde tanklar olacağından, Alüminyum ya da kutu profil sehpalardansa, gaz beton bloklar üzerine düzenlenmiş ve sağlamlaştırılmış tezgahların yanı sıra, 5X10 ahşap iskeletlerden oluşturulmuş sehpalar kullanabilirsiniz.

  Yazının başında da belirttiğimiz gibi; “Eş onay faktörü”’ nü arttırmak için, sehpa ve tezgâhlar güzel renklerle boyanabilir.

  SETLER

  İlk yatırım, bakım kolaylığı ve uzun ömürlülük açısından en uygun akvaryumlar standart cama cam akvaryumlardır. İkinci el ya da ıskartaya ayrılmış tanklardan alıp, tamir edip kullanabilirsiniz.

  Buharlaşmayı önlemek için, tank üzerlerini yine cam ile kapatabilirsiniz. Üretmek istediğiniz canlı türüne göre, çeşitli ebatlarda ya da yüksekliklerde tanklara ihtiyacınız olabilir.

  Matt Pedersen, balıkların kendini güvende hissedip, rahat olmalarını sağlamak açısından, tankların üç tarafının mavi ya da siyah film ile kaplanmasını ya da boyanmasını önermektedir.

  Tank tabanı cam bırakılırsa, bakımlar ve dip çekimleri o kadar kolaylaşmaktadır. Ancak tabanın altı boş ise, yine balıkların rahatsız olmaları için ya da görsellik açısından doğalla benzer bir ortam oluşturulması açısından çok az miktarda ince kum taban oluşturulabilir. Taban malzemesi olarak; kalın mercan kırığı önerilmemektedir. Yine aynı şekilde tank içinde canlı kaya bulundurulması gereksizdir, bunun yerine daha pratik ve temizliği kolay olan; Seramik saksı, fayans gibi yüzeyler ya da PVC kesitleri ve parçaları kullanılabilir.

  BÖLMELER

  Sistemde 200 litrelik uzun tanklar tercih ediliyorsa, çiftleri, ya da değişik boylarda yavruları ayırmak için, tankın ihtiyaç anında birden fazla bölmeye ayrılması gerekebilir. Daha önceden böyle bir bölme sistemi düşünülüyorsa, ilk kurulumda; opak, su yüzeyinden 5-6 mm aşağıda kalacak şekilde, pleksi ya da cam parçalar ayarlanmalıdır. Bu levhaların sağlam durması için yine önceden kızak sistemi düzenlenmelidir.

  Levhaların su yüzeyinden çok az aşağıda bırakılması, bölmelerde oluşabilecek su üstü birikimlerin ve yağlanmanın doğrudan filtre sistemine aktarılması için uygun su akışını sağlar.

  Bölme için daha pratik bir yol olan Alman malı Poret® marka kalın mavi filtre süngerleri kullanılabilir. Çeşitli gözenek boyutlarında üretilen bu süngerler, biyolojik filtrasyon için de bir bakteri yuvası görevini üstlenirler. Ayrıca “Hamburger mat filtre” yöntemi için de yine bu süngerlerden faydalanılabilir.
   
  Okurt, hayhay1969, murat parin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  FİLTRE SİSTEMLERİ

  Üretim hanede özellikle büyütme setleri için üzerinde durulması gereken en önemli nokta, kuvvetli filtre sistemlerinin oluşturulmasıdır. Eğer bağımsız setler kullanılacaksa, her sistem için ayrı filtre sistemi kurulmalıdır.

  Birbirinden bağımsız, modüler setlerin en büyük avantajı, olası hastalık ve parazitlerin tüm sisteme yayılmasının önlenmesidir. Fakat bu ek bir yatırım maliyeti ve daha fazla uğraş gerektirmektedir.

  Bunun tam tersi olarak, tüm setlerin tek bir merkezi filtre sistemine bağlanması ile tüm sistem daha kararlı çalışacaktır. Ağır yükü tek başına kaldırabilecek kuvvetli bir PS kullanılarak çok daha verimli bir filtrasyon sağlanabilir, su değişimleri ve filtre bakımı tek bir merkezden yapılacağı için bakıma ayrılan zaman daha da kısalacaktır.

  Matt Pedersen, merkezi filtre sisteminde kullanılacak sump setinin; odadaki toplam su hacminin %30-%40 ‘ ı olacak şekilde tutulmasını önermiştir. Toplam su hacminiz 1000 litre ise, 300-400 litrelik bir sump yeterlidir.

  Buna ek olarak yine setlerdeki en büyük tank boşaltıldığında, tüm suyun sump’a sorunsuzca aktarılması için ek bir hacim bırakılmasının iyi olacağını da belirtmiştir. Yani setinizde en büyük tank 100 litre diyelim, bunu herhangi bir nedenle boşaltmanız ve yeniden doldurmanız gerekiyor, bunun için merkezi sump sisteminde 100 litrelik bir ek kapasite bulunması, sizi yeni su hazırlama ya da kova ve bidon uğraşından kurtaracaktır.

  Merkezi sistemin bir dezavantajı ise, olası donanım arızalarında tüm sistemin bundan etkilenecek olmasıdır. Yüzlerce balığın bulunduğu bir sistemde, bunun yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

  FİLTRE SEÇENEKLERİ

  Tatlı su üretim hanelerinde oldukça yaygın kullanılan en basit ve klasik yöntem; sünger pipo filtrelerdir. Tuzlu suda da özellikle larva büyütme ve erken boylandırma dönemlerinde, bu filtreler haftalık %50 su değişimi yapılmak kaydı ile bağımsız bölmelerde kullanılmaktadır. Pipo filtrelerde havanın verimli kullanılması, sudaki gaz alışverişine de olumlu katkı yapmaktadır.

  Bunlara ek olarak; klasik askı ya da iç filtreler de kullanılabilir, bu filtrelerin pipo filtrelere göre avantajı, su içinde iyi devir daim oluşturmalarıdır, fakat iç ya da askı filtre bağımsız bir bölmede kullanılacaksa, hava taşı ile fazladan havalandırmaya ihtiyaç duyulabilir. Askı filtrelerin geniş haznelerinde kimyasal filtreleme için; karbon ya da diğer iyon değiştirici reçineler kullanılabilir(zeolit, chemi-pure vs.).

  Son zamanlarda “nitrat fabrikası” olarak görülen wet-dry (kule) sistemler, aslında oldukça verimli bir filtreleme sistemidir. İlk avantajı; oluşan atıkların zararsız hale dönüştürülmesi, bu sistemde oldukça hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Kulelerde gaz alışverişi de oldukça yüksektir, hava ile desteklendiğinde bu verim daha da artar. Yer çekimi prensibine dayalı çalıştığı için, aynı zamanda ekonomik bir filtre sistemidir.

  Bu sistemlerdeki dezavantaj olan fazla tortu birikimi, ilk kule katlarında filtre çorabı ya da elyaf kullanılarak önlenebilir.

  Büyük üretim tesislerinde halen çok sık kullanılan kaynar kum filtreleri(fludized sand filter), günümüzde çok popüler olan bio-pellet reaktörlerinin atası sayılmaktadır. Dipten filtre yüzeyine doğru oluşturulan su devir daimi sırasında, atıklar kum ve kumun içindeki bakteriler tarafından zararsız atık haline dönüştürülürler.

  Bir diğer güncel filtre sistemi de Bio medya reaktörleridir. Filtre sisteminde sporax da bioball yerine, Kaldness® marka plastik medyalar kullanılmaktadır. Bu medyalar, yüksek debili su ve hava ile kaynar halde çalıştırılmaktadır. Kule sistemine göre avantajı, medyanın kendi kendini temizleyebilmesidir, böylece üzerinde herhangi bir tortu birikimi olmamaktadır.

  Ayrıca kule filtrelerine göre daha sessiz çalışırlar, fakat bünyelerinde fazladan motor kullandıklarından dolayı enerji sarfiyatı yükselir. Matt Pedersen 1500 litrelik bir sistemin bio medya reaktörü ile filtrelenmesi için, saatte 75 watt’ lık bir enerji tüketiminden bahsetmiştir.

  Halen resif tanklarımızda da kullanmakta olduğumuz; filtre çorabı, elyaf gibi malzemeler, üretim setlerinin mekanik filtrelemesinde de kullanılabilir.

  Mekanik ve biyolojik filtrelere destek olarak; granül aktif karbon, granül demir oksit, zeolit, poly-filtre gibi pek çok kimyasal emici malzemeler reaktör içinde kullanılabilir. Yer yetersizliği durumunda bir file içinde de koyulabilir, ancak bu şekilde kullanıldıklarında verimleri reaktördeki kadar olmayacak, büyük oranda düşecektir.

  Filtrelemede en önemli görev Protein Skimmer’ a düşmektedir. Özetle PS olmadan üretim düşünülemez, özellikle kalabalık boylandırma setlerinde mutlaka gereklidir. Bu setlerde kullanılan PS’ lere ağır toplama yaptırılmalı, filtreleme; düzenli su değişimleri ve kimyasal malzemeler ile desteklenmelidir.

  Suda biriken organik bileşikler uzaklaştırılması için son günlerde popüler olan yosun filtreleri, ATS ve refugium gibi biyolojik ek setler düzenlenebilir. Fakat bunların düzenli ek bakım gerektirdiğini unutmayın.

  Son günlerin popüler ürünü Bio-pellet’ ler de ağır yükü olan setlerde kullanılabilir, ancak bu sisteme destek olarak PS kapasitesi çok daha kuvvetli seçilmelidir. Uygulama hatasından kaynaklanabilecek herhangi bir bakteri patlamasının ve sudaki oksijen seviyesinin aşırı düşmesinin önüne ancak kuvvetli bir PS desteği ile geçilebilir.

  Ozon; büyük ölçekli ticari tesislerde, virüs ve zararlı patojenlerin öldürülmesi için çok sık kullanılan bir donanımdır. Mutlaka bir ORP kontrolörü ile kontrol edilmeli, kapalı mekânlarda oluşabilecek olası kaçaklarda ve aşırı kullanımda insan sağlığını tehdit etmemesi açısından mutlaka karbon filtreleme ile birlikte kullanılmalıdır.

  UV’ de; yine zararlı virüs ve patojenlerin elimine edilmesinde, “doğru kullanıldığında” çok faydalı bir donanımdır. Matt Pedersen herhangi bir merkezi filtreleme sisteminde, UV’ nin mutlaka kullanılmasını önermektedir.
   
  Okurt, hayhay1969, murat parin ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  KARANTİNA

  Hobicilerin ve ticarilerin genellikle es geçtiği en büyük önemlerden biridir. Evde resif bakan bir hobici için o kadar önemli değildir, ancak büyük yatırımların yapıldığı, çok değerli damızlık balığın ve yavrunun bir arada bulunduğu üretim hane için çok önemlidir.

  Tüm merkezi sistemlerde, Karantina olmaması veya uygulanmaması tüm emeklerinizi bir anda heba edebilir. Dışarıdan sisteme girebilecek herhangi bir bakteri, parazit ya da virüs tüm canlılarınızı ve yavrularınızı kısa süre içinde etkileyebilir.

  Bu nedenle dışarıdan gelecek balıkların, özellikle vahşi yakalanmış anaçların en az 60-90 günlük bir karantinaya tabi tutulması önerilmektedir.

  SET TİPLERİ

  Balık odanızda canlıların türleri ve üreme şekilleri açısından değişik boyutlarda tanklara ihtiyaç olacağını belirtmiştik. Bu tanklar yine kullanım açısından üç işe yarayacaktır; anaç, larva bakım ve boylandırma.

  Kardinaller üzerinden gidilirse, anaçlar için tank hacmi minimum 38 litredir, her tank bağımsız olarak daha basit filtreleme sistemi ile idare edilebilir, ancak eğer bakım ve su değişimleri için yeterli vaktiniz yoksa mutlaka merkezi filtrelemeye bağlanmalıdır.

  Yavrular salındıktan hemen sonra en az 21 litrelik yavru tanklarına alınabilir, dilerseniz anaç sisteminde yavruluk içinde de bakabilirsiniz, ancak daha verimli bir üretim ve değişik yaşlarda yavruları ayırmak için yine ayrı bölmelere ya da tanklara ihtiyacınız olacaktır. Bağımsız tanklarda yine su değişimleri destekli pipo filtreler kullanılabilir.

  Yavrular bir aylık olduktan sonra boylandırma tanklarına alınmalıdır. “Boylandırma” üretim işinde en dikkat edilmesi ve verimli çalıştırılması gereken kısımdır. Burada amaç; yavruları en kısa sürede, en hızlı şekilde büyüterek, satışa uygun hale gelmelerini sağlamaktır. Ağır yemleme yapılan ve kalabalık nüfusa sahip bu tanklar için de merkezi güçlü filtreleme mutlaka gereklidir.

  Boylandırma tanklarınızın büyüklüğü ya da bu iş için ayırdığınız su hacmini; şu sorulara yanıt vererek tahmin edebilirsiniz.

  Kaç adet anaç çiftim olacak? Aynı anda ne kadar yavru büyüteceğim?

  Örneklerle gitmek gerekirse;

  Sağlıklı bir banggaii çifti, ayda 18-25 arası yavru vermektedir. Bu yavrular ilk aylarını 20-40 litrelik tanklarda geçireceklerdir, 2.-4. aylarda ise 75-120 litrelik boylandırma tanklarına ayrılmak durumundadırlar. 4.ayın sonunda satışa hazır olacaklardır.

  Sağlıklı bir soytarı çifti, kardinallerden çok farklı olarak ayda 100-400 larva verecektir, ileride bu sayı 1000’ leri bulabilir. Larvalar ilk ay 40-75 litrelik larva tanklarında bakılmaktadır, 2. ve 4. aylar arası balıklar 150-300 litrelik boylandırma tanklarına alınmalıdır. Yine kardinallerden uzun bir süre içinde, yaklaşık 6 ayda satışa hazır hale gelmektedirler.

  Özetle;

  Her ay yavrulayan bir banggaii çifti başına; 1 ay süresince 40 litrelik, 4 ay boyunca da 75 litrelik ek hacimlere ihtiyacınız olacaktır(toplam 400 litre).

  Her ay yavrulayan soytarı çiftiniz başına; ilk iki ay 75 litre, sonraki 3-7 ay arası 200 litrelik hacimlere ihtiyacınız olacaktır(toplam 1200 litre).

  Üretim hızınız ve kar marjı hesaplarınıza göre; soytarılar için, balık odanızdaki toplam su hacminin neredeyse %80-90’ ını larva ve boylandırma tanklarına ayırmanız gerekebilir. Kardinaller için bu oran, %50’ lere düşmektedir. Yazının ilk cümlesindeki gibi bu ne kadar profesyonel ve ticari düşündüğünüz ile alakalı bir oran. Bu işten kar etmek, en azından masraf karşılamak istiyorsanız, tüm bunları proje aşamasında düşünmeniz gereklidir. Evde az sayıda balık üretecek, bu işin zevkini düşünen hobiciler için daha esnek uygulamalar ve çözümler tabii ki bulunmaktadır.

  MODÜLER SİSTEMLER

  Ev hobicilerinin çoğunun uyguladığı tak çıkar setlerinin genel adıdır. Üretici için avantajı, daha organik ve yavaş bir gelişimi sağlama imkanı sunmasıdır. Setlerin hacmi istenilen durumlarda arttırılıp azaltılabilir. Bakım ve temizlik açısından da daha fazla esneklik getirmektedir.

  Modüler uygulamalarda tanklar genellikle ana sisteme sabit olarak bağlı değildir, gerektiğinde çıkartılıp temizlik ve bakımları yapılabilmekte, üretim verimine göre ev hobicisine daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

  EK DONANIMLAR

  Balık odanızdaki kalabalığı fazlalaştırmak isterseniz; buzdolabı, derin dondurucu, oksijen tüpü, paketleme kutuları, kovalar, için ek bir depo bulunması gerekebilir :).

  Larva ve yavrular için canlı yem üretimini kendi bünyenizde gerçekleştiriyorsanız, ayrıca bir plankton üretim hanesi kurmanız gerekebilir.

  Kolay gelsin.

  Kaynak: "Banggaii Cardinalfish, a guide to captive care, breeding and natural history", Ret Talbot, Matt Pedersen, Matthew L. Wittenrich, Martin A. Moe, Jr., Reef to Rainforest Media, 2013.
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  Bölmeli bir tank...

  [​IMG]

  Ufak hacimlerden oluşan bir set...

  [​IMG]

  Anaçlar için çok büyük hacimler gerekmemekte...

  [​IMG]

  Ufak bir ev üretim seti...

  [​IMG]

  Clownball...

  [​IMG]

  Ticari bir üretim tesisi...

  [​IMG]

  5X10 ahşap profilden sehpalar, siyaha boyanmış...

  [​IMG]

  Boylandırma tankları...

  [​IMG]

  Modüler bir set...

  [​IMG]
   
  veysel bunu beğendi.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  Sabit bir set...

  [​IMG]

  Yine ufak, az yer kaplayan bir üretim seti...

  [​IMG]

  Modüler anaç setleri...

  [​IMG]

  En basit filtreleme, havataşı ve pipo filtre...

  [​IMG]

  İç filtre ve PVC parça kullanılmış bir tank...

  [​IMG]

  Kule filtreleme...

  [​IMG]

  Kaynar kum filtresi...

  [​IMG]

  Bio medya reaktöründe kullanılan yeni nesil medya...

  [​IMG]

  Mekanik filtreleme, filtre çorabı...

  [​IMG]

  Güçlü Protein Skimmer...

  [​IMG]
   
  ozgun_cyprus, murat parin ve veysel bunu beğendi.
 7. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  Refugium...

  [​IMG]

  ATS sistemi...

  [​IMG]

  Bio-pellet filtreleme...

  [​IMG]

  Ozon...

  [​IMG]

  UV...

  [​IMG]

  Larva seti...

  [​IMG]

  Bağımsız bir larva seti...

  [​IMG]

  Basit filtrelenmiş bir boylandırma tankı...

  [​IMG]

  21 yıl üretim işi ile uğraşan ve bu işten sonunda emekli olan Joe Lichtenbert, arkadaki boylandırma tankları 100 litre...

  [​IMG]

  Yine Joe Lichtenbert' in üretimhanesi...

  [​IMG]
   
 8. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mahir abi gözlerim bayram da bayram etti seni çok seviyorum...:çiçek:
   
  ozgun_cyprus ve Montimahir bunu beğendi.
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Harika kaynak olmuş Mahir ellerine sağlık, olay budur demişsin. Yer ve imkan olacak yayılacaksın çayıra üretimhane kısmında.:)
   
  Montimahir bunu beğendi.
 10. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Mahir bey yine muhteşem bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.853
  Yer:
  Bursa
  Üretim işine niyetlenen arkadaşlara değişik fikirler verir umarım, teşekkürler.
   
  ozgun_cyprus, Alparslan ve murat parin bunu beğendi.
 12. tsenol

  tsenol

  Mesajlar:
  777
  Yer:
  İZMİR
  İsim:
  Tahir Şenol
  Keşke tüm türler üretilse denizlerden siyanürle canlı toplanmasa. Harika paylaşım teşekkürler
   
  Montimahir bunu beğendi.
 13. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Açtığınız her konu gibi bu da süper bir kaynak olmuş hocam, ellerinize sağlık.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 14. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Ellerine sağlık hocam mükemmelsin:)
   
  Montimahir bunu beğendi.
 15. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Abi senin başka işin yok mu ? :D Süpersintemo8:nazar:
   
  Montimahir bunu beğendi.
 16. erdoganv

  erdoganv

  Mesajlar:
  125
  İsim:
  erdoğan vatansever
  Emeğine sağlık Mahir . Çok güzel ve faydalı bir çalışma olmuş.
   
  Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş