1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Alalım, Mercan Alalım Ölürse Yeniden Satın Alalım

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Üff renklere bak, dayanılmaz.. bunu mutlaka akvaryumumda beslemeliyim. .
    Bir belgeselde denizin derinliklerine indiler, yeni bir tür keşfettiler "daha önce hiç görmedik" ve eşi var mı yok mu , son örneği mi bilmeden hop, yakaladılar ve akvaryuma koydular. artık o yalnız bir balık.

Domates anemonu 30 liraya satıyorlar, bazılarımız bazı bölgelerden eliyle alıp hediye ediyor.. Balık ve mercan ticaretini bir kenara bırakalım da bir canlıyı doğal ortamından koparıp doğala yakın bir yerde yetiştirmeye çalışmak bana biraz acımasızca gelmeye başladı. Evet, bilen bilir mandarin balığını çok severim, aldım, bir süre besledim.. Bu balıkları da yurtdışından yakalayıp getiriyorlar, satıyorlar üç beş paraya. Akvaryumda şahane duruyor. Harika balıklar, harika canlılar..

Bir an için olsun sadece bir kerecik olsun, hani saate bakıp da kaç olduğunu görecek kadar kısa bir süre için de olsa şunu bir düşünün : Sizi denizden alıp da bir akvaryuma koysalar ne yapardınız ?

Onun yerine kendinizi koyun bu kadarcık bir süre. Sizi evinizden aldılar, evinize yakın bir ortama koydular. Odaya hava verdiler, ışık verdiler, sabah lamba yanıyor, akşam kapanıyor. Oksijen değerlerini kontrol ediyorlar, tuvaletini temizliyorlar.. Ama ufak tefek aksamalar var. Doğayı taklidimiz kusursuz değil. Yemeğinizi de kurutup veriyorlar, hep aynı lezzet hep aynı lezzet. Gideceğiniz mekan sınırlı. Sağa giç 30 adım, sola git 50 adım bitti. Önünüze led tv koyup bütün gün hd film izleyebilseniz dahi, insanın evi gibi olmaz. Otobüs yok, araba yok, dışarı çıkmak yok, arkadaşlarınız yok, sevdikleriniz yok, sevgiliniz yok,, çocuklarınız yok, anneniz babanız yok. Yokluk içinde hapis hayatına ne kadar dayanabilirsiniz ? Ölmemek için ne kadar ısrarcı olabilirsiniz ?

Bugün de buna taktım kafayı ve balıkların ve diğer canlıların denizde kalmalarına karar verdim. Bizim akvaryumumuzda yaşatabileceğimiz dahi belli olmayan balıkları çoğu aceminin hunharca hem de aç kalarak öldürülmesi nedeniyle can sahibi olan, eti olan, kanı olan onbinlerce canlı bazen siyanürle bazen ağlarla yakalanıp kibrit kutusu gibi "mal" olarak satılıyor. Ey insanoğlu, ne zaman doyacaksın? Ne zaman bitecek bu açıkça doyumsuzluğun? Doğayı da evine hapsettin, türleri tükettin. Artık biraz saygı duy. Doğaya saygı duy, eti olan, kanı olan nefes alan yemek yiyen, "can"lara saygı duy... Onları hapsetme. iki tane balık alıcam diye milyar dolarlık pazar oluşturdun. Milyarlarca balığı da öldürdün..

Ne zaman gerçeği kavrayacaksın ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şöyle oluyor canım benim. Mesela benim akvaryumun sendeki gibi yem kutusundan hiç balık çıkmadı, hatta benim akvaryuma sabah kalkınca tang balığı da düşmedi. Fakat bu yazıyı yazan sende bunlar oluyordu değil mi? Mesela foruma okyanus düşmanı olarak gelmiştin ama bizde durduramadık senin canlı alım hatalarını ve bununla birlikte diğer hatalar ve ölümler.

Yazın harika olmuş Burak, yazını iyi oku ve ders al. :) Domates anemon beslemiyorum ama besleyecek olanlara kargo benden. Doğayı yok ettik düşüncen de vardı yanlış hatırlamıyorsam, bırak da belki akvaryumdakiler kurtulur ne kızıyorsun. Yoksa doğa yok oldu düşüncen değişti mi? :D

Erdem., vanlyy ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Sektörü yok edemeyeceğimize göre, bu yazıdan çıkardığım düşünce; ne mutlu bana ki, yapay da olsa onlara evlerine yakın bir ortam sunuyorum. Benden daha kötü şartlara sahip bir akvaryuma da girebilirdi balıklarım, onları kurtarmış değilim ama, en azından aldığım yerden daha iyi bir yerdeler.

;)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Akvaryumun en güzel yanı da bu zaten. Çok biliriz eskiden kafasına çizmelerle basan avcıların çektirdikleri hatıra fotoğraflarını. Şimdi o graiban hayvancıklar koruma altında yaşıyorlar.. Bizim hobinin en güzel yanı "başarabilenler" doğanın dengesine yardımcı da olabilir. Nitekim denizlerimize dökülen sayısı belli olmayan kimyasalların döküldükten sonra da uğradığı mutasyon sonucunda pek çok canlı türüne zarar verdiği aşikar ortada.

Sağım solum belli olmadığı için asla bir daha akvaryum kurmayacağım demiyorum, yarın kuracağım da diyemiyorum. Ama şu canlılara da yazık yahu.
    Bir balıktan 5-10 dolar para kazanıcaklar diye sohal tang'in ağzı burnu dayak yemiş rocky gibiydi hakikaten yazık. Siyanürle, ağlarla canına okuyorlar balıkların sonra gel de yaşat bunu. ne yem alır ne kayanın altından çıkar...

Bu ticarete karşıyım ben. Kendi başıma ne yapabilirim ki zaten ?
    Üzüldüğümü bilsin bütün balıklar bari.

Ayhancım sattı bana 11 tane hasta perculayı en basit örneği, ben de cebinde para olan çok hevesli bir acemi..
    O balıklar öldü. Benim paralar gitti. Ben bazen anıyor kulaklarını çınlatıyorum.. Şimdi kim ne kazandı ?
    Birinin bu piyasayı kontrol etmesi lazım. Korkarım bu açgözlülük yüzünden Tang'lerin de Percula'ların da soyu riske girecek.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Senin Ayhan küçük balık, ona o balıkları getiren büyük balık asıl suçlu. Yapı net, git ve Allah'a emanet ne kaldıysa, ayrılanlardan hangi fason arttıysa kap gel. Elden geldiğince iyisini getirmeye çalışanlar yok değil ama hevesli acemi çok oldukça arada giden çok olur. İlave olarak yerli de olabilir o percula balıkları, malum solungaçlar iki karış açık geziyorlar ortada.

Burakcım kısaca sektör var olacak madem, o zaman en iyisi mümkün olduğunca bilinçlendirmek.

6. Volkan Yoncaağaç

Volkan Yoncaağaç

İsim:
    Volkan Yoncaağaç
    Bu yazıdan, canlıyı gelmeden önce sistemini iyi kurmak ve bu yönde bilinçlenmek gerektigi çıkartılabilir.. Kısıtlı imkanı olan arkadaşlar üretilen tatlı su balıklarını tercih edebilirler mesela.

Üzgünüm bunu yazarken ama Diş filitre ile deniz akvaryumu kuran vatandaş var.

Selamlar Volkan

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aslında ilk önce akvaryumu kuracaksın fotosunu çekecek sin sonra ithalatçıya vereceksin oda resimleri alıp Singapura gidecek orada Deniz kenarında resimleri gösterecek ve hata resimlerin altında bütün bilgiler olacak mesela hangi marka Yem,Ps,Tuz,Kafa motoru,seramik kaya mı canlı kaya mı ve tabi ki akvaryumun kaç litre olduğu,balık bakacak kendi öz iradesi ile seçimini yapacak.Neden öyle bir şeyi kabul etsin derseniz biraz denize dalmak biraz belgesel izlemek doğanın ne kadar acımasız olduğunu gösterecek,her taraf avcı balık dolu gece avcıları da işin bonusu yani her saniye lüplenirsin,bütün gün yem arama ve gemilerin denize döktüğü petrol ile ölme tehlikeleri caba,ekmek elden su gölden,yan gel osman bir dönüm bostan dahası da var çifleşsinler diye 90-60-90-bayanlarda bir kaç tane veriliyor her dakika hatırlarını soruyoruz daha ne olsun.Benim düşüncem yakalanıp gelenler şanslı olanlar...:)

veysel ve harfuzmani bunu beğendi.
  8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Oh be Burak nerelerdesin yine döktürmüşsün ellerine sağlık ,yanlız ben çok bencilim kendi egom için her türlü balığı alır akvaryumda beslemeye çalışırım ve lüferide çok severim canım benim.:D

veysel bunu beğendi.
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Teoman abi sen de hemen farkını hissettirdin yani :) Ellerinle beslediğin o lüferi de insan yemeye kıyamaz yav :)
    Gerçi hoş, bir balıkçıda hareket eder vaziyette gördüğüm pavuryayı da akvaryuma almayı düşünmüştüm, sonra siz yapma dediniz he bak Temel abi 1 kere sizin sözünüzü dinlemişim şimdi aklıma geldi. Oh yırttık, artık hiç sözümü dinlemedin demezsin :)

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Heeeeeeeeeeeyyyyyyyyyytttttttttt beee :) BURAK Abi Şöyle uzun uzun yazdığın yazıları bile okumayı özledim vallahi Güzel bir konuya değinmişsin abi :okey:

11. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Çok derin konu, balık strese girip saklanmadığı sürece, doğadaki tüm yaşamsal faliyetlerini devam ettirebiliyorsa yem,üreme,kurlaşma vb. herzaman 1-0 öndedir ve hiç birşekilde canlıya eziyet ediliyor denemez. Misal ufak tank büyük tank muhabbetide vardır, aynı şekilde tank boyutuna bakmaksızın sağlığı korunabiliyor ve tüm yaşamsal faliyetleri eksiksiz yerine getiriliyorsa tank ebatının yada dekorununda hiç bir anlamı kalmıyor. Bir balık 10 litre akvaryumda iken keyfi yerinde ise, sizi gördüğünde cama yapışıp yem için cıldırıyorsa,kurlaşmalar yapıp,agresif danslarını sergiliyorsa siz bu balığı alıp daha büyük bir akvaryuma da geçirseniz,okyanusada salsanız onun için adaptasyon sürecinden sonra değişen herhangi birşey olmayacak. 10 litrede iken içgüdüleri ne ise okyanusdada farklı olmayacak dahası doğal ortamda iken sürekli bir huzursuzluk,saldırılara maruz kalma,diğer türler ile uyun içerisinde çırpınmaktan yem olmasa dahi sürekli stres halinde olacak ne kadar süre boyuncada yem olmadan hayatta kalacak orasınıda Allah bilir.. Para için hunharca eziyet edilmedikten sonra bu hobinin ne günahı,ne eziyeti,ne bencilliği vardır. Balık nerede olduğunun farkına hiç bir zaman varmaz onun için varsa yoksa o an dış etmenlerden ötürü ne olacağıdır. Gerisi zaten bellidir bulabildiği kadar yem yiyebilmeye ve her fırsatta üremeye programlanmıştır. Yeterki fizyolojisine ters olmayan su değerleri ve yaşaması için gereken yemler eksik edilmesin.

Erman Pehlivan, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Akvaryum hobisi insanın doğayı ve ekosistemi en iyi şekilde anlayabileceği, ve duyarlılık oluşturabileceği hobidir, oluşturduğu tahribat yok demiyorum ama yarattığı duyarlılığın diğer tahribat yarattan etkenlerin yanında gözardı edilebilir olduğunu düşünüyorum.

13. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Özdemir bey çok doğru yazdınız, bir otomobile binerken doğaya verdiğimiz zarar, akvaryumda beslediğimiz 3 5 canlıdan daha az olamaz. Ben bu hobi içinde olupta çok afedersiniz yerlere tüküren, çiçeği kopartıp böceği ezen,canlılara ve doğaya acımayan pek fazla kişi görmedim,gördüklerimde zaten istinadır. Okyanus veya tatlı su balığı olsun farketmez, doğa yaratılırken hayvanların üreme sistemleri bizlerin hem temel ihtiyaçları hemde keyfi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaratılmıştır.. Yaşadıkları ortamları kirletmediğimiz sürece, tırıvırı ,dinamit gibi toplu katliamlar yapmadığımız sürece hiç bir canlının neslini ne yemekle , nede akvaryum ortamına sokmakla bitiremeyiz. Doğanın bir güzelliğide misal bizim akvaryumlarımızda 10 yavru verip 10 ayda damızlık olan bir balık orada 100 yavru verip 3 5 ayda damızlık oluyor. O yüzden bilinçli olalım,bilinçsiz kişilerle ilişiğimizi keselim kim doğadan ne topluyorsa,hangi canlıya ne eziyet ediyorsa varsın etsin , bizler bu tip insanlara yol verirsek Burak bey gibi daha nicelerimiz konu açıp yakarışta bulunur.:)

Sayfayı Paylaş