1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Bağırsağı Dengeyi Koruyor

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde syucel tarafından 23 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Denizin asit dengesi balık bağırsağına emanet.

Sanayi ürünleriyle asit miktarı artan denizin dengesini balıkların bağırsağından salgılanan kalsiyum karbonatın koruduğu anlaşıldı.

WASHINGTON -Balıkların bağırsağı tüm denizlerde, okyanuslarda "asit dengesinin korumasını" sağlıyor.

İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nin yaptığı ve Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, balık bağırsağından salınan kalsiyum karbonat denizlerin asit dengesini koruyor.

Sanayi ürünlerinin neden olduğu atmosfer ısınmasına yol açan karbondioksit okyanuslarda asitin artmasına da neden oluyor. Bilim adamları balıkların bağırsağının doğanın dengesini korumaya çalışmasındaki önemini vurguluyor.

Biyoloji ve kimya uzmanı öğretim üyesi Dr. Rod W. Wilson’ın başkanlığındaki araştırmacılara göre tüm denizlerde tahmini toplam 2 milyar 50 milyon ton balık yılda 110 milyon ton kalsiyum karbonat üretiyor. Alkali türevi kalsiyum karbonatlar oksijen ve hidrojen salımıyla asit dengesine yardım ediyor.

Deniz balıkları, bağırsak atığıyla tüm deniz karbonatını yüzde 15’e kadar sağlayabiliyor.

İngiltere Çevre-Gıda-Kırsal Kesim Bakanlığı, Kraliyet Araştırma Vakfı ile Biyoteknoloji ve Biyoloji Araştırmaları Kurumu, ABD’nin Ulusal Bilim Vakfı, Kanada’nın Mühendislik Araştırma Kurumu, BM Çevre Programı Dairesi, Pew Hayır Vakfı araştırmaya katkı sağladı.

Kaynak : Teknoloji ve bilim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balık Bağırsağı Dengeyi Koruyor

Teşekkürler hocam. Akvaryumlarda da bir süredir mercan besleme konusunda eskiye tezat artık iyi yedirilen balıklar kullanılıyor.

3. syucel

syucel

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Serdar Yücel
    Cevap: Balık Bağırsağı Dengeyi Koruyor

Eh artık katkı eklemeyede gerek yok ..:D

Sayfayı Paylaş