1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık bakımı ve incelikleri...

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde 1903_33 tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. 1903_33

  1903_33

  Mesajlar:
  47
  İsim:
  Melih GÜLŞEN
  Akvaryum balıklarının ömrü sanılanın aksine birkaç ayla sınırlı değil. Su sıcaklığı, havalandırma, ışıklandırma, yem verme aralıkları gibi hususlara dikkat edildiğinde yıllarca yaşaması mümkün. İşte meraklılarına akvaryum balığının özellikleri...

  Akvaryumda süs balığı beslemek çoğu insanın hobisi. Para verip alınan balıkların birkaç ay sonra ölmesi balık severlerin heveslerini kırıyor. Halbuki süs balıklarının ömrü birkaç ayla sınırlı değil. Üç–beş yıldan tutun 15 yıl kadar hayatta kalan birçok süs balığı var. Ömrünün bu denli uzun olması balığın türüyle değil, bakımıyla ilgili. Akvaryumun içindeki suyun sıcaklığı, çeşidi, havalandırması, ışıklandırması, akvaryum içine konulan süs bitkisi gibi inceliklere dikkat edildiğinde süs balığını yıllarca beslemek mümkün.

  Süs balığı yetiştirenlerin en fazla düştüğü yanlışlardan birisi farklı türlerin aynı akvaryuma konması. 100 çeşidi içeren Japon türü balıklarla, 2 bin çeşit barındıran tropikal türü balıkları bir arada beslemek mümkün değil. Çünkü hem bu iki tür balıklar birbirine zarar veriyor, hem de yem yeme periyotları ve yaşayabilecekleri su sıcaklığı birbirinden farklı. Tropikal türü balıkların akvaryumundaki su ısısının 26 derece olması gerekiyor. Isının 22 dereceye düşmesi balıklarda şoklamaya yol açıyor. Böyle bir durumla karşılaşan balık, mantar hastalığına tutuluyor. Üzerinde beyaz benekler oluşmaya başlayan balıklar bir süre sonra ölüyor. Japon türü balıkların akvaryum ısısının ise 24 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Akvaryum suyu ile ilgili incelikler bununla sınırlı değil. Birçok kişi akvaryum suyu kirlendiğinde suyun büyük bölümünü boşaltıp yeni su ekliyor. Halbuki yapılacak iş akvaryumun içinden 10 santimetre yüksekliğinde suyu boşaltmak ve yerine oda sıcaklığında beklemiş suyu koymak. Burada dikkat edilmesi gereken bir başka konu da konulacak suyun kesinlikle klorlu olmaması. Yani şebeke suyu yerine damacana suyu tercih edilmeli.

  :temel::basardim:
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler Mert. Balık ömrünü kısaca özetlemişsin bakıyorum. Yazdıklarında doğruluk payı var haklısın. Fakat malesef balıkların ömrü sadece sağlıklı yaşamalarıyla alakalı değil. Hobinin sonu yok ve aynı tür üzerine uzun yıllar eğilin pek olmuyor. Bu da türler üzerine uzman hobiciler olmamasına sebeb oluyor.
   
 3. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  bu güzel makale için teşekkür ederim Melih :em: Balık ömrü ve ölümlerin yaşanması aslında heves kırmamalı. Şahsen benim başıma da geldi, gelmedi değil. Nano canlı doğruan akvaryumumda beyaz benekten ötürü bir tane Moly'm malesef öldü. Ama tedbir, ilgi, araştırma ile beyaz beneğin üstesinden geldim. Diğer balıklarımın hepsi hayatta maşallah ve şuanda düzenli su değişim + dip çekimi yapıyorum. Su değerlerimde en ufak oynama olmadan sağlıkla besliyorum yavrucuklarımı :basardim: :temel:
   
 4. DizD@R21

  DizD@R21

  Mesajlar:
  194
  İsim:
  Semih DALA
  Güzel özetlemişsin konuyu tebrik ederim;)
   
 5. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Melih iyi yazmışsın güzel yazmışsın da bende Temel hocama bu noktada katılıyorum. Profesyonelleşemememizin sebebi tek türe ağırlık vermememizdir. Hobiciyiz bizler. Haliyle her türe ilgi duyuyoruz. İşte bu da bizim kısır bilgilerle ilerleyemememizi sağlıyor. İşin özü bu. Teşekkürler paylaşımın için.
   

Sayfayı Paylaş