1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık dışkıları, dengeli bir mercan besini

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Ontheway tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Advanced aquarist'den size taze bir çeviri, hatalarımız olduysa affola, hikaye kısımlarını keserek önemli yerleri almaya çalıştım, başlık zaman zaman sorulan bir konu, her ne kadar üstadlar zaten cevabı bilse de.

  Orjinal adresi: Fish poop is balanced coral food — Advanced Aquarist | Aquarist Magazine and Blog
  ---------------------o------------------

  Allgeier ve ark. tarafından Karayip’lerde yapılan çalışmada başlıca dört mercan türünün baskın olduğu çalışma alanları belirlendi. Öncelikle seçilen alanların her birindeki balık sayısı, türler ve boyutları kaydedildi, 158 türe bağlı 71.000’den fazla balık bireyi bulundu.

  Saha ölçümleri ve modelleme teknikleri kullanılarak, bu 158 türden 144’ünün vücutlarında ne kadar azot ve fosfor depo ettikleri ve dışkılama yoluyla bunun ne kadarını çevreye verdikleri tahmin edildi. Tahmin çalışmalarında, tüm çalışma alanlarında yer alan balık bireylerinin %99’u hesaba katıldı. Bu veriler matematik modellerde kullanılarak her bir inceleme alanındaki tüm balık topluluğunun ne miktarda azot ve fosfor depo ettiği ve bunu çevrelerine dağıttıkları hesaplandı.

  Bulgular balıkların gerçekten de, düzeyi balık topluluğunun yapısınca belirlenen ama önemli miktarlarda azot ve fosfor sağladıklarını gösterdi. Besin elementlerinin çoğunluğunu sağlayan balık topluluklarının genellikle türce çok zengin olduğu, fakat vücut büyüklükleri fazla olan sadece birkaç türün baskın durumda bulunduğu saptandı.

  Anahtar bulgulardan biri de, balık topluluklarınca sağlanan besin maddelerinin toplam miktarı inceleme alanları arasında önemli değişiklikler gösterse de, oranlar tipik olarak çok benzer bulundu; 20 kısım azota karşılık 1 kısım fosfor, sadece mangrove ve deniz yosunu yataklarında bu oranlar farklı kaydedildi.

  Allgeier, “Sonuçlarımıza göre, balıkların mercan alanları üzerinde sirküle ettikleri besin maddelerindeki bu daimi oran, mercanların besin ihtiyaçlarına yeni bir bakış açısı getirebilir”.

  O ve arkadaşlarının mercan literatüründe yaptıkları incelemelerde, daha önceki deneysel çalışmalarda da, bu çalışmada kaydedilen oranlarda besin bulunduğunda mercanların geliştiğini, oranlar bu rakamlardan sapma gösterdiğinde ise sağlıklarında bozulma eğilimi veya ölüm görüldüğü bulgularına ulaşıldı.

  Allgeier, “Mercan resifi ekosistemlerine besin girişinin yönetiminde çalışma bulguları yol gösterici olacaktır, örneğin, kirlilik denetimi veya avlanma ile ilgili ayarlamalarda”.

  “Hikayenin kilit noktası, değişen azot-fosfor oranları, mercan resiflerinde negatif sonuçlara yol açabilir, bu ekosistemlerin korunma çalışmalarında balık kaynaklı besin dinamiklerini de hesaba dahil etmek önemlidir, balıklar açıkça önemli bir rol oynamaktadır, bizler şimdi bu rolün tam olarak ne olduğunu daha iyi anlamak zorundayız.”
   
  veysel, messiah, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Teşekkür ederiz
   
 3. Ontheway

  Ontheway

  Mesajlar:
  2.924
  Yer:
  Kayseri
  İsim:
  Alper ALT
  Rica ederiz, güncel makaleleri artırmakta fayda var :)
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 4. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Kesinlikle sizin gibi Abi'lerimiz sayesinde bizlerde bilgimizi artırıyoruz
   

Sayfayı Paylaş