1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

balık hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde mutlu tarafından 8 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    Siyah bir teleskop balığım var japon balığı ile birlikte ikisini yaklaşık bir aydır besliyorum ama dün teleskop balığım ters dönmeye ve yan durmaya başladı. Ölecek mi? Bir tedavisi var mı? lütfen yardımcı olun.

Mesaj düzenleme 7

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    balık hastalığı

Mutlu kardeşim tankın hakkındada bir bilgi verirsen daha iyi olur.

Birde lütfen imla kurallarına dikkat edelim.

3. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    Akvaryumumda ısıtıcı ve filtre yok. Basit bir akvaryum ve de küçük bir akvaryum. En fazla 2-3 olmadı 4 balığın yaşayabileceği bir akvaryum.

Mesaj düzenleme 8

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    balık hastalığı

Akvaryumunun ölçülerini verirsen daha kolay yardımcı olabiliriz. saygılar:gif

5. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    30x25x20 cm. ölçüleri.

Mesaj düzenleme 9

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    balık hastalığı

Filtresiz akvaryum olmaz.Isıtıcı japon balıkları için pek gerekli değil ama olsa daha iyi olur.Akvaryumunuz zaten küçük balık almanıza gerek yok.Japon balıkları ilerde büyüyince sorun çıkarabilirler. saygılar:gif

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık hastalığı

Akvaryumunuzda filtre olmaması sorun tabiki ama filtreniz olmadığı için su değişim sıklığınız nedir ? Suyun tamamını değişerek mi akvaryumu temizliyorsunuz ? Yem verdiğinizde en azından azot döngüsünü çevirecek kum var mı akvaryum tabanında ?

Balığınızda sorun olmasına şaşırmamak gerek, çünkü sanırım akvaryumun genel kurulumu ve olması gerekenler eksik.

8. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    balık hastalığı

Kum var ve suyu değiştirmeyi 5 günde bir yapıyorum suyun tamamını değiştirmiyorum az miktarda akvaryum suyu bırakarak onla temizliyorum.

Mesaj düzenleme 10

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık hastalığı

Az miktarda akvaryum suyu bırakarak değil az miktarda su çekerek yenisini ekleyin. Tabi dinlenmiş su ile yapılmalı. Kum nedir bilmiyorum ama sanırım temizlikten kasıt yaptığınız müdahale ve dinlenmemiş ve ya damacana olmayan su yüzünden balıklar ani şartları kaldıramıyor.

Şelale filtre edinmeniz iyi olur. Balığın durumu için pek birşey söyleyemem ama eğer ona bir iyilik yapacaksanız akvaryumun yarı suyunu hemen damacana içme su ile değişin.

10. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    balık hastalığı

Değiştirdim, teşekkürler.

Mesaj düzenleme 11

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    balık hastalığı

Mutlu, bu akvaryumu alırken, akvaryumcu sana al bunları, bunlar bunda yaşar, filtreyede gerek yok, ısıtıcıyada gerek yok diyemi verdi? Yoksa baktın sen başkaları fanus kavonozda besliyor, bende balıklarıma kıyak yapayım biraz büyüyünü alayımmı dedin?

Bak şimdi, senin akvaryumun 15 litre, bunu bulmak için uzunluk, yükseklik ve derinliği hepsini birden çarpıp, bölü 1000 yapıyorsun. Şimdi senin akvaryumunun içinde birde kum, dekor gibi şeyler vardır, kaldımı sana 10-12 litre.

Bu hacimlerde balık yaşatman için haftada üç gün suyun % 30'unu değiştirmen lazım, hepsini değil.
    Nedeni: Hacim olarak küçük olan akvaryumlarda, balık pisliklerinden, fazla yemlemeden nitrat oluşur. buda zehirlenmelere yol açar. Birde senin akvaryumunda filtrede yok bunuda göz önünde bulundurursan suyun değerleri daha hızlı değişecektir.

Senin tankında ısıtıcıda yok, ısısyı sabitlersen daha iyi olur balıkların açısından.
    Nedeni: Değişen oda sıcaklıklarından dolayı hızlı düşen ve artan su sıcaklığı, balıklarda hastalığa sebebiyet verir.

Simdi sana tavsiyem, portalımızda ufak bir araştırma yapıp, ekipmanların ne işe, kumun ne işe yaradığını öğrenmen ve gerekli ekipmanlarını tamamlaman.

Bu gibi şeyleri kendin araştırdığın takdirde, akvaryumda balık beslemek sana daha çok keyifli gelecektir. Takıldığın takdirde gene sorular sorabilirsin. öp:

12. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu
    Tamam teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Uygulayacağım düşüncelerinizi.

Mesaj düzenleme 12

Sayfayı Paylaş