1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Kayıpları Yaşıyorum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 10 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Selamun Aleyküm,

  Beyler benim akvaryumum da balık kaybı çok fazla oluyor o yüzden sadece 1 kere uzum süreli balık bakabildim.

  Akvaryum Hacmi : 35L (50*20*35)

  Filtrasyon : ATMAN HF-600 Şelale Filtre 650L/H (İçerisinde : Bulaşık süngeri,elyaf,karbon sünger ve kartuş var)

  Isıtıcı : Rs Electrica RS-149 - 100W

  Bakım : Haftada %20 dip çekimi ve haftada bir filtre temizliği

  Yem : Micro Pellet Granül yem

  İlaç : Kimyasal hiç kullanmadım.

  Konu açma sebebim ; Yorumlarda gördüğüm bir kaç bişi, mesela filtre akvaryum hacminden çok çok fazla 35L akvaryum'a 650L/H debi, bu yüzden biyolojik filtrasyon olmayabilir diye balık kaybı olabilir denildi.

  Haftada bir filtre malzemelerini çeşme önünde durulayarak sonrada akvaryumdan aldığım suya daldırıp filtreye koyuyorum bu yüzden bakteriler öldüğünden dolayı balık kaybı yaşıyorum sanırım. ( Akvaryumcu Tazikli su önünde yıkamamı söylemişti )

  Balık Ölüm nedenleri bunlar aklıma geliyor sizinde aklınıza gelen varsa söyleyebilirsiniz akvaryumda bir hastalık oldugunu sanmıyorum şuan akvaryumda bi adet leopar vatoz var Lepistes beslemeyi düşünüyorum.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Filtre gücü yüzünden biyolojik temizlik olamadığı nerede yazıldı bilemiyorum ama çok saçma olduğunu net ifade edebilirim. Şelale fitrenin akvaryumdan tüm atık yükünü toplaması ve Amonyak aşamasından başlayan süreci başından keserek bakterileri besinsiz bırakması gerekir ki bu babaannemin Kros koşusunu kazanmasıyla aynı anlama gelir. Filtre gayet güzel.

  Şelale filtre içindeki bir parça elyaf ve süngere biyolojik yaşam mahkum kalamaz, kalmaz, kalmamalıdır. Şelale filtrende biyolojik temizlik unsurunu unutmalı ve tamamen mekanik faydalanmaya odaklanmalısın. Kısaca elyaf, sünger, karbon ve bazı kullanılmalı ve düzenli temizlenmelidir. Akvaryum suyu ile yıkamak vb gibi uygulamalar bu yöntem de beyhudedir. Biyolojik filtrasyonu akvaryumun içine bırakmalısın ve tabii buna olanak sağlamalısın...

  Aşağıdaki soruların yanıtı iyi olur.

  Akvaryum dekoru?
  Taban kumu?
  Kullanılan suyun hazırlanışı?
  Oksijen durumu?
   
 3. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  <-- Bu link de ki oscarus adlı kullanıcını yorumu.

  Aktif karbon kullanıyordum file içerisinde, fakat akvarumu kurulum aşamasından sonra çıkarmamı söylediler forumda ki arkadaşlar o yüzden çıkardım. filt içerisinde kullandığım karbon sünger iç filtre min içerisinden aldığım karbon siyah büyük gözenekli.

  Ve bu mekanik biyolojik ve kimyasal filtrasyon için söylediklerinizi anlayamadım malesef. Ve akvaryum filtrasyon ögelerini nasıl yıkamalıyım ?

  Akvaryum dekoru ufak bi değirmen (bayadır kullanırım akvaryum u kurmadan önce kaynatırım) ve biraz da raf var

  Silis beyaz kum var taban da

  Akvaryum'a koyduğum su en az 2 gün ağzı açık şişelerde bekleterek koyuyorum.

  Oksijen durumu ; hava motorum var fakat akvaryum hacmi küçük olduğundan dolayı çok fazla akıntı oluşturuyor. Ayarlı vana aradım bulamadım internetten sipariş verdim. ve su seviyesi biraz alçak olduğu için şelale filtre suyu havalandırarak oksijen desteği sağlıyor diye biliyorum.
   
 4. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Akvaryum içerisinde kaya, kiremit, seramik vs bakterilerin tutunacağı herhangi bir dekor varmı?
   
 5. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Birkaç parça küçük kaya tavsiye ederim bakteri popülasyonu için.
  Ölümlerin nedeni bakteri oluşmaması olabilir size anlattıkları gibi.
  Filtrasyonda sorun olduğunu sanmıyorum.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Senin yerinde olsam bir fotoğraf eklerdim akvaryumdan. Fakat aşağı yukarı çıkardığım kadarıyla bence bakış açın duyumlarla bir noktaya getirilmiş uygulamalara çevrilmiş veya yönlendirilmiş.

  Öncelikle bakış açını değiştirmelisin.

  Biyolojik, kimyasal filtrasyon ifadem nettir. Şelale filtre gibi kısıtlı yeri olan bir ekipmandan biyolojik temizlik beklemek son derece saçma, gereksiz ve komiktir.

  Şöyle düşün; Filtreye bir parça sünger koyarak mı, yoksa akvaryumun içindeki kum ve kaya ile biyolojik fayda sağlamak mı mantıklıdır? Şelale filtre içi kısıtlı bir alan, akvaryum içi ise çok daha geniş kullanım alanı ve aynı zamanda akvaryum görünümü gibi önemli bir konuda da destek. Daha keskin yazayım anlaman için. Bir parça süngeri şelale filtreye koyup biyolojik fayda bekleyerek kısıtlayacağına, akvaryumun içine bir avuç bakterilere alan sağlayan kum ekleyip şelale filtrenin sana kalmasını sağlayabilirsin. Tüm tabana yayılacak kumun biyolojik gücünü ise senin süngerle kıyaslamaya gerek yoktur sanırım. Bir de temizlerken bakterilerim ölecek gibi son derece boş bir bilgiden de kurtulabilirsin.:ay:

  Akvaryumunda biyolojik çalışacak hiçbir obje yokken sen kendini şelale filtreye mahkum etmişsin. Oysa hem güzel bir dekor ve hem de biyolojik temizlik için bolca alan yaratabilirsin akvaryum içinde.

  Gözenekli kayalar, kök ve Lav Kırığı Kumu ile akvaryumunun içini oluşturarak çok sağlıklı bir ortam yaratabilirsin.

  Bu uygulamaları yerine getirirsen yaşadıkların son bulacaktır ve akvaryum göze de hitap edecektir. Değirmeni çıkarmanı ise özellikle rica ederim.:ay:

  Not: ''Resimlere buradan bakın'' mesajı silinmiştir. Biz fotoğraflara burada bakarız...
   
 7. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  [​IMG]

  İnanın Yaşadığım Şehirde bulamıyorum Akvaryumcular sadece japon satıyor Şelale filtre bulamadım internetten sipariş verdim Canlı bitki yok burdaki akvaryumcularda o derece :S

  Değirmeni Vatoz'un yapışması için koydum çünkü akvaryumda hiç birşey yok yukarıda da gözüktüğü gibi.

  Ve Çoğu kişinin akvaryumunda bu tür kayalar yok nasıl biyolojik alan oluştruyorlar ? bioball seramik ile mi ?

  Ve son olarak filtre malzemlerini nasıl yıkamalıyım ?
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Biyolojik beklentini akvaryum içinde oluşturunca filtre malzemelerini normal suyla yıkayabilirsin güzelce. Kumunu değiştirmeni öneririm en azından balık eklemeden önce.
   
 9. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Senin akvaryumunda bakterilerin tutunacağı sadece filtre içindeki seramikler var. Hic yıkama seramikleri akvaryuma kaya, ağaç koku vb sertler koyana kadar. Diğer filtre malzemelerini musluk suyu altında yıkayabilirsin. Akvaryum içine Temel beyin bahsettiği şeylerden birini koyduktan sonra seramiğe filtrede ihtiyacın kalmayacak zaten. Çıkarabilirsin.

  Sent from my GT-N7000
   
 10. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Temel Bey, Kum olarak ne Tavsiye edersiniz ?

  Bülent Bey, Akvaryum Küçük Olduğu için uygun kaya bulamıyorum o yüzden sade bi akvaryum kurmak için herşeyi çıkarttım
   
 11. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Daglar taslar dereler bizim. Hicmi dere kenarina gitmiyorsunuz. (gitmiyorsaniz durum kotu ;) acilen gidip ayakkabilari cikarip ciplak ayak derede tas arayiniz )

  Sent from my GT-N7000
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Kum olarak seçim yaparken eğer biyolojik beklentimiz varsa lav kırığı olabilir, İnce mercan kırığı olabilir, canlı doğuran akvaryumu dahi olsa tavsiye ederim 0,3 mm mercan kumu. Dere kumu da olabilir, akvaryumcularda dere kumu daha çok bulunur. Dekor için kayaları Bülent'in dediği gibi doğadan bulabilirsin, akvaryumcularda Antalya kayası dediğimizi görselliği olan ama biyolojik faydası olmayan taşlar bulunur. Burada önemli olan doğadan bulacaksan kayalarını veya kapalı yüzey kaya ve dekor malzemesi kullanacaksan kumunu biyolojik çalışmaya uygun seçmelisin.
   
 13. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Malesef ki hocam ben erzurumda yaşıyorum :) burada dere felan nadir :) ve yılın 11ayı kar var :) şuan gitsem soğuktan ne girilir nede canlı bulunur (Alt tabakalara saklanmışlardır)  Resimki ki kum beyaz kuvars kum mu? Kum değilde seramik alıp filtreye atsam? çünkü az önce eve gelirken sordum akvaryum'uma uygun kaya yok sığmaz. Beyaz taşlar var onlardan koysam olur mu acaba?

  Acaba Akvaryum da hava taşı kullanmadığımdan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Ohalde seramik ile hava taşı ekleyerek bi süre gözlem altına almalıyım.

  Ve son olarak Temel hocam sizden ricam akvaryum'u baştan sonra kurup nelere dikkat etmem gerektiğini özet geçebilir misiniz? Forumda olan yazılar genellikle dış filtre için olan şeyler olduğu için pek işime yaramıyor ve akvaryum hacmi küçük olduğu için
   
 14. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Birde Bakterilerin tutunması için kaya vs kullanın demiştiniz, ama üretim hanelerde sadece pipo filtre (ile beraber hava) var ? Onlar biyolojik dengeyi nasıl sağlıyorlar acaba?
   
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Üretimhane dediğin birbirine bağlı yüksek hacimli sistemler ve cama cam olduğundan dip çekimiyle sık su değişimi yapılır. O şekilde akvaryum olmaz değil ama keyif vermez.

  Yeniden kurmaya gelince, filtren güzel, önemli olan genel yapıyı kurgulamaktır. Kaya yok, kum yok dediğinde elden pek bir şey gelmiyor. Kumunu değiştirmek seni rahatlatacak bence ama imkan meselesi. Filtre içinde elyaf, sünger ve karbonun var sanırım bu şekilde kullanabilirsin. Hava motoru şart değil şelale filtreden çıkan su yüzeyi dalgalandırıyor ve su hafif çarpıyorsa.

  Lav kırığı kum, dereden 3-5 parça kaya ile güzel bir akvaryum kurulabilir.
   
 16. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Anladım, Kum'u hagen bitki kumu kullansam ? Filtreye de seramik halka atsam, bu seramikleri akvaryum suyu ile durulasam sadece (kaba pisliklerden) Aynı hesap olabilir mi acaba? (Akvaryum hacmi küçük olduğu için uygun kaya bulamadım)
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Hagen kum olabilir, seramikleri akvaryum suyu ile yıkamaktan söz ediyorsun halen ama yukarıda yazmıştık, filtrede bu tarz işlemleri unut. Seramik kullanılabilir ama katı pislikleri tutması için. Elyaf, sünger, seramik temizlik zamanlarda temizlenecek güzelce çeşme suyu veya damacana su fark etmez.. Elyaf temizlik sırasında atılır ve yenisi eklenirse iyi olur.

  Akvaryum kayayı akvaryumcudan bulamadın birkaç parça doğadan da mı bulamadın dekor oluşturmak için?
   
 18. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Malesef hocam Erzurum'da yaşıyorum ben, inanın buralar hala karlar altında köylerde 2metre kar var şehir merkezinde belediye temizlediği halde 1metre kadar kar var nerden bulayım :)

  Bende ufak taşlar var beyaz onların resimlerini atayım (deliksiz pürüzsüz taşlar) bir bakın olur mu diye ?
   
 19. moquzhan

  moquzhan

  Mesajlar:
  389
  İsim:
  Oğuzhan KAYA
  Cevap: Balık Kayıpları Yaşıyorum

  Bende bulunan taşlar işe yarar mı acaba ? Yanlış Anlamayın sadece iş görür mü diye sormak istedim

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş