1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Kusturma İşlemi

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde ivakliamsi tarafından 20 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. ivakliamsi

  ivakliamsi

  Mesajlar:
  13
  Adını bilmedigim Malavi cikletim var. Ağzı dolu ne zaman cifleşti farkedemedim onu akvaryumun icindeki yavruluğuma ayırsam kendiliginden yavruları atar mı ? Çünkü kusturmayı bilmiyorum.

  -----------------------
  M.D.4
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık Kusturma İşlemi

  Selamlar, foruma hoşgeldiniz. Malawi türü balığınızın ağzı dolu ise kusturma işlemini yapmak için 10-15 beklemek gerekir en az. Eğer balığı uygun bir yere ayırma ihtimaliniz varsa kusturmayı düşünmeyin bence. Balığın ilk yumurta tutuşu ise zarar verir ve tekrar yumurta tuma işlemini gerçekleştirmedikleri görülmüştür bu durumdan sonra.

  Ayırdığınız yerde anne balık kendiliğinden günü geldiğinde yavruları boşaltacaktır. Bu süre içinde minik yem parçaları ile anne balığı ayırdığınız yerde beslemek mümkün. Yavrular çıktından sonra anne balığı yavruların yanından alabilirsiniz. Tabi en güzeli anne balığı ana tanka salmadan önce yine ayrı bir yerde toparlaması için bir süre iyi beslemektir.

  Hayırlı olsun yavrularınız. burda:gif
   
 3. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Balık Kusturma İşlemi

  Kusturma üzerine çok kez tartışıldı. Kimisi önerdi , kimisi önermedi. Ben kusturma taraftarıyım. Ha eğer siz kusturmayı bilmiyorsanız anneyi yalnız bir akvaryuma alın ve bekleyin. Günü geldiğinde kendisi yavrucuklarını salacaktır. Anneye sonradan kondüsyon kazandırmayı unutmayın.

  Hayırlı olsun...
   
 4. ivakliamsi

  ivakliamsi

  Mesajlar:
  13
  Balık Kusturma İşlemi

  Akvaryumun icinde yavruluga koysam olur mu ?
   
 5. yasinugur

  yasinugur

  Mesajlar:
  28
  Balık Kusturma İşlemi

  Yavruluk küçükse balık rahatsız olup yavruları atabilir.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık Kusturma İşlemi

  Balık boyutuna göre uygun boydaki bir yavruluk elbette olur. Eğer hazır yavruluklar küçük ise şeffaf plastik kablardan uygun boy bir yavruluk yapmak çok kolay. Dıy bölümünde örnekleri mevcut. Eğer sıkıntı yaşarsanız açacağınız bir başlıkta örnekleri ile size yardımcı olunur. ;)
   
 7. ft25

  ft25

  Mesajlar:
  323
  İsim:
  Furkan TEMEL
  Balık Kusturma İşlemi

  İlk olarak balığı sudan dışarı çıkarın ve ağzının açık kalmasını sağlayın ondan sonra balığı ağız tarafında suya daldırıp yanak kısımlarından hafifce bastırarak kusmasını sağlayın. Bu işlemi en fazla 6 kez yapın.
   
 8. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Balık Kusturma İşlemi

  Merhaba İsmail bey;

  Gerekli tüm açıklamaları üstatlar yapmış balığınızın ilk yumurta alışı ise bırakın yavruları kendi salana kadar bekleyin tecrübe kazanmış olur.Balığınızı yavruluğa yada başka bi tanka alacaksanız bu işi gece yapın hem strese girmemiş olur hemde yumurtaları ağzından atma riski yarıya iner sağlıklı bol yavrular.
   

Sayfayı Paylaş