1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Kusturma İşlemini Kolaylaştırmak

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıkların kendi kendine yavrularını bırakmasını çeşitli sebeblerle bekleyemeyen ve ya beklemeyen hobiciler var. Aslında konuya bakış açım tamamen doğal yoldan yavrularını bırakmaları olsa da iki parmak ile balığın yanaklarına bastırılması sonucu çıkan çeneleri hepimiz biliyoruz. Tabi sadece bu işlemin eksi yanı bu kadar da değil mesela yavruların hepsinin çıkmaması, balığın ağzının tam açılamaması gibi diğer sorunlarıda içeriyor. Aşağıdaki işlem daha kolay ve balığa zarar vermeden yavruları almanızı sağlar.

Keskin ve ya ucu sivri olmayan kürdan benzeri bir malzeme kullanılabilir. Önce balığın yanlamasına dudakları ayrılır ve kürdan uç kısmı ile hafif yandan ağız aşağı doğru bastırılır. Açılan ağızla birlikte anaç balık bu durumun etkisiyle yumurtaları bırakacaktır. Açılan ağızdan yumurtalar zaten dökülme eğilimindedir. Kova içersinde balık hafif sirkelenirse boşalma işlemi daha çabuk gerçekleşir.

Fotoğraflara bakmanızı ve iki işlem arasındaki farklı artı ve ya eksi yazmanızı rica ederim. ;)

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kürdan kullanmak biraz riskli. Balık o anda elinizden kayıp ters bir hareket yapsa kürdan balığın gözüne bile batabilir. saat:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:F Bırak Olcay bu nasıl bir risk ? Yolda kafamıza da her an saksı düşebilir. :F Balığın yanaklarını sıkmak bence daha riskli. Üstelik tüm yavrular çıkmıyor ve anaç balık çok zedeleniyor.

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Bencede kürdan çok riskli ve fuzuli kürdanla yapacağını parmağı ile yapsa daha temiz

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hocam bence hepsi riskli en iyi doğal yoldan :F

6. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

doğal olan doğal ortamda risksiz olabilir ama akvaryum ortamında doğal ortam bazen daha büyük risk yavrular için

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Olcay abi ben kustururken balığı yakalıyorum. Tek yaptığım hafifçe yanalarına bastırmak :) Bunun hricinde hiçbirişlem yapmıyorum. Balığı salıyorum 2-3 dk duruyor tekrar yakalayıp kusturuyorum. Daha sonrada bakıyorum azına kalmışmı diye. Bence bu iş riskli Temel abi. Bi yerine batabilir filan.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Basma kalıp olmuşsunuz balığın bir yerine batabilir. Batırma o zaman ? Yanaklarını sıkıp sallıyorum diyorsun onda da balığın böbrek taşları düşebilir. Süre uzun mukoza zarar görür, çene çıkabilir. Balık dokuz doğurabilir, beyin sarsıntısı geçirebilir. dön:gif

9. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam konu açmışsınız yorum bekliyorsunuz yorumlara basma kalıp diyorsunuz bu olabilecek birşey herkes sizin kadar üstad olamaya bilir.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damardan giriş yapma Mesut. olta: Sen de biliyorsun ki risk her konuda var. Balığa kürdan batabilir diye bir risk varsa diğer yönteminde bir sürü riski var. Basma kalıp düşünceden kasıt hep aynı formülün uygulanması. Fikir tabi yazılacak ama kürdanı batırmayalım, senaryo yazmayalım. :D

11. myillar

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Hocam maksat konuya hareket gelsin :heyo:
    Aklıma istim kebabı geliyo kürdanlı mürdanlı :F :F :F :F :F
    Hocam en kısa zamanda risksiz balık kusturma dıy alet yapalım Allaha şükür elimizden her iş gelir. :heyo:

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Kusturma işleminde ilk tecrübeyse kişinin tecrübeli biri ile ilk denemesini yapması daha doğru olur düşüncesindeyim.Çünkü yanlış tutma ve kusturma sonucu sakat yavrular doğabiliyor.Birde en önemlisi olarak kusturma işleminde hangi günde kusturulması gerektiğini iyi bilmek gerekir.

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Balık hafızası altı saniye derler ya, bu cichlid balıklarında buna iyice inandım. Düşünsenize hayvanlara yaptığımız eziyeti. Balık yumurta döker, sonra yumurtaları ağzına alır, bizlerde balığı yakalarken bir eziyet,yanaklarına bastırırken bir eziyet, kürdanla ağzını açarken bir eziyet, balığa elle dokunmak, mukozayı zedelemek bir eziyet, yavrum olacak diye çabalayan annenin ağzından zorla yumurtalarının alındığı bambaşka bir eziyet. Düşünsenize o elinizdeki balığın kalbinin nasıl attığını. :(

Birde bu eziyeti görenbalıklar, bir süre sonra tekrar yumurtluyorlar. Hafıza altı saniye.
    Ben olsam bırakın yumurta vermeyi, yüzünüze bakmam, hiç kayaların arkasından çıkmam. :F :

Aslında işin özü hep, acemi akvaristlere örnek olmuşuturuz. ''Besleyeceğiniz bir balığın doğal ortamını evde/işyerinde sağlayabilecekseniz bu balığı besleyin'' diye bilgiler veririz. Hani bizim örnek fikirler? ağla:gif

Bu yüzden bırakalım kusturmayı, musturmayı. Bu balıkları besliyorsak, elimizden geldiği kadarı ile doğal habitatını taklit edelim. Bırakalım onlar doğasında nasıl ürüyorlarsa, öyle üresinler. Bizde karşısına geçip izleyelim.;)

Doğal hayatlarına dalgıçlarmı, inip gölün dibine kusturuyorlar balıkları? saygılar:gif

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat Hocam belki okumadın bilemiyorum ama bu konu üzerine çok makelem vardır. Üstelik duygu sömürüsü yapıp ana yüreğinden bile girişler yaptım. Herkes benim kusturmaya karşı olduğumu bilir. Fakat hepimiz biliyoruz ki bunun önüne geçemeyiz. Çünkü fazla sayıda yavru, daha kısa sürede yine yumurta tuturma isteği, ilk yavru almanın aceleci hevesi ve bir sürü nedenle bu işlem yapılmaya devam edecek.

Farklı metodları forum içeriğinde bulunmalı ki belki daha kolay veya becerebilecek biri bir formülü seçer. Ben her zaman bu konuda şu iddaalı sözü kullanırım; ' Akvaryum tanıtım bölümlerinde ' tanıtılan 2.000 adet sıradan yavrudansa doğal yoldan alınmış 10 adet üst seviyede yetiştirilmiş yavruların fotoğrafına bakmayı tercih ederim.

15. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel hocam, tabiki haklısınız + 1000, bunun önüne ne ben, ne siz, nede başkaları geçemez.

Benim fikirlerim bundan ibaretti ve içimden geldiği gibi konuya cevap yazdım. Hata ettim sanırım.

Benim kişisel düşüncemse doğallıktan yana. Bununda önüne kimse geçemez. saygılar:gif

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hata niye olsun Hoca'm. Tamamen senle aynı fikirdeyim. :) Yavru sayısının benim için önemi yoktur. Sarı prenses yavrularını götürelim bir esnafa bakalım yerine 20 gr yemden başka ne verecek ? Denge her konuda olduğu gibi bu konuda da önemli bence.

17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Daha önce tankımda bulunan, melek,makrakanta, ters yüzen çöpçüler vs,vs çıkartırken tüm bitkileri sökmek zorunda kalıp çıkartabilmiştim balıkları. Şuanda hala tankımda bulunan bir çift çöpçüye kıyamayıp, çıkartmamıştım tanktan. Onlarda bana yavrulayarak hediyelerini verdiler. Daha sonra forumdan araştırmalarımda, ''Isı şöyle olmalı, tankın içine şu konmalı, ışık böyle olmalı'' gibi okuduğum makalelerden sonra, yavruların bu ortamda olmaması lazım diye hala nasıl olduklarını düşünmekteyim.

İşte diyorum doğallık bu. Bu duygununda ötesi yok zaten.

saygılar:gif

18. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Temel abi konunun başında ucu sivri veya keskin olmayan demiş zaten ben bu konuda Temel abiye katılıyorum elbette doğal olması kendi bırakması en iyisi fakat biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım elbet birileri bu yöntemi uygulayacaklar bende yanaklarına bastırılmasındansa bu yöntemi uygulamayı tercih ederdim diğerine göre daha mantıklı geldi açıkçası ...

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Seni yanaklarından öpüyorum Kadircan teşekkürler. Destek verdin diye değil dikkatinden dolayı ve mesajı okuduğundan dolayı. :helalolsun:

Demek ki senden başkası mesajın içeriğini okumamış. :F Keskin ve sivri uçlu olmayacak. Fotoğrafları görünce arkadaşlar mesaja aldırış etmemişler sanırım.

Helal olsun gözünden kaçmamış.

20. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Elbette benimde gözüm ilk önce resimlere gidiyor fakat hiçbir zaman yazıyı okumadan konuyla iyi veya kötü bir yorum yapmam... :) Sağol Temel abi bende seni ellerinden öpüyorum... :) saygılar:gif

Sayfayı Paylaş