1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Nereden Alınır ?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde tedbir tarafından 2 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. tedbir

  tedbir

  Mesajlar:
  24
  Öncelikle şunu belirtmeliyim ki böyle bir konunun forumun herhangi biryerinde olup olmadığını bilmiyorum.Varsa çevreye verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim ;)

  Hepimiz bu hobiye başlarken en yakınımızdaki akvayumcuya gidip ilk balıklarımızı buralardan temin etmişizdir.
  Bu başlığı açmamdaki amaç bu işi gerçekten seven,olaya tamamiyle ticari bakmayan,önceliği kaliteden ve CANLI dan yana olan küçük büyük kuruluşların bu platformda paylaşılmasını sağlamak.Üstatlardan bu konuda paylaşım bekliyorum.Herkes kendi ilindeki bölgesindeki veya iyi tanıdığı satıcıları/üreticileri burada yazarlarsa benim gibi henüz yeni sayılan arkadaşlara katkısı olacağını düşünüyorum.Yanlış düşünüyorsam şimdiden af ola.

  Örneğin biraz basit olacak ama , balık satın alırken dikkat edilmesi geekn hususlar var mı ? varsa bunlar neler ? tabi tüm bunlar balık türlerine göre de farklılık arzedebilir.Herkes uzmanlığı alanında(tecrübesi doğrultusunda) öneride bulunursa yararlı olur sanırım.

  Saygılar..
   
 2. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  Balık Nereden Alınır ?

  Yavuz Bey,
  Açıkçası bu konu daha önce açıldı mı ben de bilmiyorum ama sorunuza kendimce cevap vermeye çalışayım. 20 yılı aşkın süredir bu hobinin içindeyim. Son 2 - 3 yılda popülarite kazanmış olan chiclid türleri hariç neredeyse tüm tatlısu balıklarını besledim. Son 3-4 yıldır inatla lepistesler üzerine düştüm. Acemilerin ilk gözağrısı, üstadların başbelası olan bu balıkları akvaryumculardan almak tam bir yıkıma neden oluyor.
  Genellikle Singapur ve Thailand kökenli ithalatlarla ülkemize gelen bu balıklar ticari üretim safhasında havuzlarda bakılıyorlar. Dış ortama açık havuzlarda bakılan balıklar bazı tür bakteri ve mikroplara karşı savunma kazanmış olsalar da bizim sularımızda problem yaşayabiliyorlar veya taşıdıkları bağışıklık geliştirdikleri hastalıklar bizim yerli balıkları etkileyebiliyor.
  İthalat aşamasında çok hırpalanan balıklar, hobiciye ulaşana kadar 3-4 ayrı suya girip çıkıyor ve küçücük bünyeleri iflas aşamasına kadar gelebiliyor. Yapılan yüzlerce hatta binlerce sayıdaki ithalattan dolayı tek tek ilgilenilmeleri zorlaşıyor ve grup içinde bulunan birkaç hasta balık tüm ithalatı etkileyebiliyor.
  Benim lepistes konusunda yegane önerim; Bulabiliyorsanız balıklarınızı hobici arkadaşlardan edinin. Özel tür pahalı varyeteleri gözardı edersek, çoğu arkadaşımız lepistes üretiyor ve akvaryumundaki fazla balıkları sitemiz dahil internet üzerinden akvaryumcu fiyatının altına satışa sunuyor. Ülkemiz sularına alışmış ve tek tek ilgilenilerek hastalıklardan ırak yetiştirilmiş lepistesler edinmek bu şekilde mümkün.

  Lepistes konusunda benim önerim bu. Diğer türler için üstad arkadaşlar gerekli bilgileri yazacaktır.

  Saygılarımla...
   
 3. tedbir

  tedbir

  Mesajlar:
  24
  Balık Nereden Alınır ?


  üstat sizin lepistes üzerine yazılarınızı Thailand yolculuğunuzdan dolayı ilgiyle takip ediyorum.bende uzun bir süre bunlarla ilgilenmeyi düşündüğüm için kafama göre bir akvaryumcu henüz bulabilmiş değilim. Yerli dedikleri lepisteslerin görünüşleri çok sağlıksız oluyor.Aklımda bir yer var yalnız Abdullah hocanın bahsettiği üsküdardaki ortadoğu, ama oranında perakende satışı var mı onu bilmiyorum,ilk fırsatta oraya bir bakıcam.
  bunun yanında bir gün balıklarınızdan en azından 2-3 tane damızlıktan kurtulmak isterseniz ben buradayım .Ş.

  Eğer başarabilirsem benimde elimde 17 adet şimdilik sağlıklı lepistes yavrum var.bir buçuk ay oldu yaklaşık 3 tanesini gözüme kestirdim damızlık olarak bir sıkıntı olmazsa.
   
 4. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Balık Nereden Alınır ?

  Hocam ülkemizde hızla ilerleyen akvaryum hobisi ticari iştirakcıları belli sınıflara yönlendirmeye zorluyor.Ticari işyerleri artık eski mhalle esnafı havasından çıkıp belli türlere ağırlık vererek dikkat çekme yoluna gidiyorlar.Artık Diskus'cu Ahmet'in dükkanı,Tanganyika'cı İsmet gibi yerler türüyor.Bu girişimde hakikaten başarılı olanlar da var.Forumlardan bu şahısları takip edebilir,işyerlerinde ziyaret edip fikir sahibi olabilirsiniz.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık Nereden Alınır ?

  Açıkcası hiçbir zaman sabit bir yerden balık almam. Ben hobiciyim parayı veriyorum nerde en güzelini bulursam ordan alırım. İyi ithalat yapanı ararım, iyi balıkları ilk seçen esnaf kimse bulmaya çalışırım. Bu döngü sandığınız kadar basit değil. İthal gelen balıklar toptancıya açıldığında öncelikli esnaflar var tıpkı balık hiyerarşisi gibi. :) Önceliği olanlar en güzel partileri alır arkasından gelen daha fasonları alır alır gider. Mahalledeki esnafa bağlı kalacağıma gezerim en iyisini alırım.

  Fiyat konusu ise aşağıdaki hiyerarşi ile yakından alakalı. En iyisini alan esnaf bir de iyi bakıyorsa balığı pahalıdır ama ben o balığı alırım. Ucuz balık diye balık alınmaz. Sağlıklı ve üst düzey balık alınır ve birde fiyatı uygunsa tam bir iyi alış veriş olur.
   
 6. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.924
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Balık Nereden Alınır ?

  Toptancılar parakende balık vermezler ancak kendi akvaryumcunuz ile iyi bir diyalog kurarsanız ve hangi balıktan kaç tane istediğinizi belirleyerek akvaryumcunuzun bu balıkları toptancıdan "torba ile" almasını sağlayabilirsiniz... Böylelikle toptancıdan gelen balık ilk kez sadece sizin akvaryumunuza girmiş olur ki bu sayede hastalık riski en az düzeye indirilmiş olur...
   
 7. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Balık Nereden Alınır ?

  Balık alırken basit bir kaç yöntem uygularım. Dış gürünüşe , yem yemesine , yüzmesine bakarım. Yani formunda bir balık almak için bu basit yöntemleri uygularım. Tabii akvaryumcu yıllardır gittiğim için ondan bir balık almadan önce gider 2-3 gün çaktırmadan formunu izler , beğendiysem alırım. smiley18.gif
   
 8. tedbir

  tedbir

  Mesajlar:
  24
  Balık Nereden Alınır ?

  Ortadoğu bize balık vermez diyosun yani abi .Ş.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık Nereden Alınır ?

  Toptancılardan hobicilerin balık almasından söz edilmiyor zaten. Toptancılardan en iyi partileri alan esnaftan satın almaktan söz ediliyor.

  İlave olarak toptancılardan pareketde balık satın alınır... kişi ve esnafa göre değişse de. :)
   

Sayfayı Paylaş