1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık satın alırken dikkat edilmesi gerekenler.

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde cirol tarafından 19 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

* Sağlıklı olan bir balık belli bir çaba göstermeden dengeli ve yüzgeçleri kalkık bir şekilde yüzer.

*Balığın türüne göre özel desenleri istenilen standarlarda olması gerekmektedir.

*Yüzgeçlerinde yırtıklık,kopukluk olmaması gerekmektedir.

*Akvaryumun bir köşesinde hareketsiz balık almaktan kaçınılması gerekmektedir.

*Kuyruk kısmında hastalık olan balıkların dşıkıları renksizdir.

*Balığı aldığınız yerde bulunan aynı tankın içinde ölü balık varsa balığı almamanız gerekmektedir.Hastalık riski çok fazladır.

*Eğer bu hobiye yeni başlıyorsanız ve ilk tecrübenizse ender ve bakımı zor türleri almamanız gerekir.

*Hırpalanmış bir balık varsa onu alıp iyileştirme sevdasına kapılmamanız gerekmektedir.

Saygılarımla..

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Haklısın İsmail abi Özellikle hastalıklı balıkları akvaryumcular bize kakalıyor vede yaralı balığı bize vermeye çalışıyorlar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Her zaman esnaflarda balıklar refah içinde olmayabilir, birçok nedenden hastalıklara yakalanabilirler. Yer darlığı yüzünden akvaryum ortakları bazen istemeyecekleri türden olabilir. Balıkların üzerlerinde gözle görülemeyecek kadar gelişme evresindeki parazitler olabilir ve iç hastalık sorunları olabilir. Yem vererek iştah durumları öğrenilmelidir. Balıkları tam olarak gözlemleyerek almak gerekir. Çoğu zaman aslında hastalıklar dikkatli bakıldığında görülebilirdir... Ancak satın alma anının hevesi ile dikkatlerden kaçar. fin klipleri, faltaşı gibi gözler, karın şişmesi veya eksik beden ölçüleri. 90.60 .90 ölçülerinde olmaları daha sağlıklı olmaları anlamına gelir.

Pek çok hobicide kullanılmayan karantina akvaryumları bu sürecin sigortası gibidir. Karantina akvaryumlarının daha yaygın kullanılması iyi bir önlemdir. :hasta:

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Dediğiniz gibi Temel bey özellikler tanklara yeni balık eklemesi yapılırken alınan balığın ilk bir kaç gün karantina akvaryumda tutulup gözlemleme yapılıması taraftarıyım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben yanlış balık seçimlerine şu ifadeyi kullanırım ' hastalık değil balık satın almak gerek '

Sonrasında bilinmezlik içinde sürükleniş gelir. :)

Hastalığa tam veya en yakın tanı koyulmadan ilaç kullanmak sayısal loto oynamakla eş değerdir. Birçok hastalık hobicinin yanlışları veya hatalı akvaryum koşullarıyla ortaya çıkar. Bu koşullarla ortaya çıkan hastalıkların sadece sonuçları ile değil, gerçek nedenleri ile de mücadele etmek için ilaç kullanımı gerekir.

İyi ifade iyi. dön:gif Mütavaziliğin fazlası görgüsüzlüktür. canım.gif

6. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa
    Bir coğunuz bilir eminönündeki balıkcıları oradan balık almaya gittim ve hepsini tek tek gezdim ya hormonlu yada hastalıklı balık satmaya calıştılar benim beğendiğim balıkların tank ında ise ölü balıklar vardı ve bi coğunda da aramış olduğum balıkları bulamadım almadım.
    Beni rahatsız eden konu balılarda bizim gibi bir canlıdır evimizde özen göstererek baktığımız balıklara ordaki coğu akvaryumcunun umrunda değil satıcaya bakarmısın burda 1 tane balık ölmüş alırmısınız onu dediğimde neden alacakmışım diye cevap verdi bana diğer balıklara hastalık bulaşmasın dedim ve o bizden iyimi bileceksin dedi ewet dedim senden iyi biliyorum canlılara değer vermeyi diyince adam ölü balığı cıkartı oradan ve bu diyalog gercekten beni rahatsız etti

7. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Paylaşım güzel teşekkürler.

Sayfayı Paylaş