1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık satmak

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kerem11 tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. kerem11

  kerem11

  Mesajlar:
  882
  İsim:
  Kerem Ürütürk
  Selam arkadaşlar konu yanlış yere açıldıysa şimdiden özür dilerim.İnternetten satış yapan akvaristler başka bir şehire ulaştırmak için nasıl bir yöntem kullanıyorlar.Giden balıklarlar poşette birşey olmuyormu ? Yada poşete hava mı basılıyor ? Hava basımını nasıl gerçekleştiriyorlar.

  Yardımlarınızı bekliyorum.İlerde benim de işime yarayabilir . ?
   
 2. suret

  suret

  Mesajlar:
  2.160
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  Burak N
  Cevap: Balık satmak

  heh hadi bakalım.. gelsin mucizevi çözümler :)

  Çin'den Bali'den Fiji'den, Hindistan'dan, Mısır'dan balıklar canlı canlı gelir de İstanbul'dan Ankara'ya canlı olarak gider mi?
  Gönderen nasıl gönderiyor? Nedir bu işin kuralı, bir tane strofor kutu yeterli mi? Oksijen mi gerekir? Hayvanları bayıltmak mı gerekir? Yem mi gerekir?
   
 3. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Balık satmak

  Balıklar için en hayati olan şey oksijendir ( aslında diğer canlılar da öyle :)
  Yurt dışından ithal edilen balıklar sağlam torbalara koyularak üzerine gaz oksijen basılır.
  4-5 saatlik yolculuklarda normal akvaryumculardan aldığınız şekilde götürebilirsiniz pek sorun çıkmaz.
  İkinci önemli konu sıcaklık değişimi. Kısa süreli yolculukta olsa ısıyı muhafaza edecek bir koruma düzeneği içerisinde (strofor gibi) nakletmek gerekir.
   
 4. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Cevap: Balık satmak

  Bildiğim kadarı ile poşete saf oksijen basılıyor. Hobici saf oksiyeni nerden bulur bilmem. Balıkcık 2 gün kadar aç bırakılıyor ki yolda suyu pisletip kendi pisliğinde boğulmasın. Sonrada strafor kutuya koyuyorlar sıcaklık korunsun. Yurtdışından gelenlere hafif bi narkoz uygulanıyor sanırım.
   
 5. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Balık satmak

  Uzun yolculuklarda balık nakliyesinde kullanılan yöntem belirtildiği gibi saf oksijen kullanımıdır. Oksijen tüpleri bildiğimiz hastanelerde kullanılan oksijen tüpleri ile aynıdır. Her hangi bir oksijen tüpü satan firmadan temin edilebilir ve tekrar doldurulabilir. Balıkların aç bırakılarak kendi pisliğinde boğulmamaları olayı amonyak patlamasının önüne geçilmesi adına yapılarak balıkların zehirlenerek ölmelerinin önüne geçmektir. Genelde strafor kutularda uzun yol seyahatlerine çıkacak balıkların ısı değerleri için cep sobası kullanılır. Poşetleme esnasında balıklar genelde 2 şerli grup halinde paketlenir. Bunun yanında paketlerin içine zeolit parçaları koyulduğuda oluyor. Buda yine sudaki amonyak oranını dengelemek adına yapılıyor. Ayrıca oksijen basma imkanınız yoksa oksijen tabletleri kullanılabilir.
   
 6. ALIŞKANLIK

  ALIŞKANLIK

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  mustafa küçükşenlik
  Cevap: Balık satmak

  Bekir bey'in yazdıklarına ilave olarak stres önleyici ilaçlarda kullanılabilir.
   
 7. METİN SUVAR

  METİN SUVAR

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  METİN SUVAR
  Cevap: Balık satmak

  Mustafa bey,bildiğim kadarıyla stres önleyici ilaç diye birşey yok.Zaten balığı strese sokabilecek etkenler bellidir,ve bu etkenlere herhangi bir ilaçla müdahale mümkün değildir.Stresi önlemek için gerekli tedbirlerin alınması veya stres varsa sebebinin bulunup çözülmesi gerekmektedir.Ben Ankara dan Van a 8lt.lik plastik kovada pilli hava motoru kullanarak green terör ve mücevher cichlid getirmiştim.Nakil edilecek mesafe çok uzak değilse bu yöntemde kullanılabilir.
   
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Stres önleyici yöntem olarak uyuşturma kullanılıyor.

  Tapatalk Mobil
   
 9. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Cevap: Balık satmak

  Aslında bizim kargocularımızdada sorun oluyor benim yaşadıgım sorunlar mesela:
  Kargo şirketinin bayisi bizim evin altında(paket sabah saat 8de girişi yapılmış) paket bana akşam gelir neden böyle diye sorunca cvp yok...bu sebeble gidip kendim alırım paketimi..
  2.kargoda çalışanların bilinçsiz olması vatoz geliyor bana pet şişede bizimde kapı açık bakıyoruz aşagıdan adam sallıyor yukarı aşagı peti çalkalıyor bildigin..:D
  3.Kargonun ne yaparsanız yapın geç ulaşması Gantep İstanbul arası 8 saattir ve oradan buraya balık canlı gelir otobüsle fakat Ankara Gantep arasıda 8 saat olmasına ragmen balık canlı gelmiyor 12 saatten aşagıda elinize geçmiyor prosedürlerden dolayı bu sebeble ben 2 çift l144 kaybettim Almanyadan gelmişti..:S
   
 10. ALIŞKANLIK

  ALIŞKANLIK

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  mustafa küçükşenlik
  Cevap: Balık satmak

  Ne kadar faydalı onu bilmiyorum ama bir sıkıntı çıkması olasılığına maal vermemek için kullanıyorum.
  Ürünün açıklamasında da belirttiği gibi. "forum kuralları gereği ticari site linki vermek yasaktır" Ankara Van sevkiyatına gelince; gerekli sıcaklık, ortam ve oksijen sağladıktan sonra sıkıntı olmaz.
   
 11. ALIŞKANLIK

  ALIŞKANLIK

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  mustafa küçükşenlik
  Cevap: Balık satmak

  Ürünün açıklaması olduğu için bu linki vermiştim ama forum kuralları gereği ticari olduğundan yasakmış.Seachem stress guard diye bir ürün incelemek isterseniz.
   
 12. METİN SUVAR

  METİN SUVAR

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  METİN SUVAR
  Cevap: Balık satmak

  Teşekkürler Mustafa bey,ilk defa duydum ama mutlaka incelerim.Van a balık sevkiyatı konusuna gelince buradaki akvaryumcular belli türler dışında balık getirmiyorlar, dışarıdaki akvaryumcularda toptan olmayınca göndermiyorlar maalesef.
   
 13. attar

  attar

  Mesajlar:
  44
  İsim:
  Halil ATTAR
  Cevap: Balık satmak

  G.antep İstanbul arası 8 saat olamaz imkansız 1126 Km 12 saatte gelmesi normal aslında hatta iyi bile sayılabilir uçaksız taşıma yapılıyorsa tabii
  Fakat geri kalanı prosedür gelse de getirmemeleri falan bu tüm kargolarda öyle adam kredi kartını 3 haftada getiriyor kendi evinde kaçak yapsan o kadar sürmez :)
   
 14. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Cevap: Balık satmak

  Ben risk almaktan yana değilim bu konuda. Kargoda bitkiler bile haşat olabiliyorken balıkların başına bir şey gelme ihtimali de yüksektir. Paketleme çok iyi yapılsa bile kargo kaybolabilir, ezilebilir, yol uzayabilir, her şey olabilir.

  Başka şehirlerde yaşayanlar benden çoğu zaman balık isterler, ama şimdiye dek hiç kargo yapmadım. Yapmayı da düşünmüyorum. İsteyen gelir, akvaryum odamı ziyaret eder, çayımı içer, balıklarını seçer, alıp gider. Bir teşekkür yeterlidir. :)

  Geçenlerde (birkaç ay önce) bir arkadaşa bitki gönderdim. Bitkiler sebze çorbasına dönüşmüştü. Balıkların başına neler gelebileceğini siz düşünün.

  Bir kez başka bir şehirden balık aldım. O da seneler önce Samsun'da yaşarken İstanbul'a giden bir akvarist abimin bana getirdiği Endler balıklarıydı. O da kargo sayılmaz, abim gidip kendi alıp gelmişti.

  O değil de, geçtiğimiz sene Amerika'dan biri benden lepistes istemişti. O da ayrı bir acayiplik... :crazy1:
   

Sayfayı Paylaş