1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

balık sayısı

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde kingsnake tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    huh: Ustalar selam,

100X50X30 ölçülerinde akvaryuma 3 adet sarı prenses (1e 2d) 3 adet yunus (1e 2d) 3 adet beyaz prenses birtanede vatoz koydum balıkların boyu 3-4 cm civarı sizce bu sayı yeterli mi biraz daha arttırmamda fayda var mı ?

Bir de dekor amaçlı mağara tarzında birşey koydum beyaz prenseslerden birisi orayı sahiplendi ve hiç birini içeriye sokmuyor bu balık sorun yaratır mı ?

Cevap veren herkeze tşk.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    balık sayısı

Mrb Sinan bey;

Tankınız ortalama 150 lt kaya ve kumu çıkarsak en fazla 120 lt diyelim balık sayınız tank hacminize göre fazla bence tek sarı prensesler kalsın ve bir kaç tane daha sarı prenses ekleyin, diğer türleri çıkarın yunuslar için en az tank hacmi 250 lt'dir.Balıklarınız büyümeye başladığında erkekler arasında yer kavgaları dahada artacaktır.Ve hep söylediğim gibi balık kayıpları yaşanacaktır.Bu durum sizi üzebilir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık sayısı

Bölge sahiplenmesi her zaman olacak bu tür beslendiği sürece. Sahiplenen balığı çıkarsanız bir diğeri o bölgeyi alacaktır. Fakat bazen akvaryumda bir balık agresifliği ile aşırı öne çıkabilir bu tarz balıkları akvaryumdan karma türler arasından almak gerekir. Bunun dışında eğer aşırı bir sorun yoksa kalabilir.

Balık sayısı bence 3-4 balık daha artırılabilir. Tabi burada asıl önemli olan sizin akvaryuma nasıl baktığınızdır. Eğer aksatılmayan bir bakım periyoduna sahipse akvaryum ben olsam uyumlu tür ve tabi boyda balık eklerdim. burda:gif

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Hocam 120-150 litrede zaten 10 balık var. Üstelik bunlardan 3 tanesi o akvaryumda hiç bulunmaması gereken bir tür. Yani Yunus. Nasıl bu akvaryumda 3-4 balık daha arttırılsın ? :hasta:

Sinan bey,birde merak ettiğim birşey var. 3-4 cm yunus,sp gibi balıkların cinsiyetlerini nasıl ayırdınız ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık sayısı

Artar yeterki güzel bakılsın akvaryuma. O kadar da korkak alıştırmayalım kendimizi. burda:gif Ben büyük angel beslediğim dönemde o zaman tek balık beslemeliydim. Hacim hesaplandığında tek balığa yetiyordu. 900 litrede tek balık. huh:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Hocam kusura bakma sana katılamıyorum. 120 litre suda yunus gibi geniş alan isteyen,beyaz prenses gibi agresif,sarı prenses gibi bölgeci 14 tane balığı koyarsan o akvaryumda ebedi billah huzuru sağlayamazsın ve ölmlerden kurtulamazsın. Üstelik o hacimdeki bir akvaryumda okadar sayıda balık yanık kalır gelişmez.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık sayısı

Güzel bakılan akvaryumlarda sayı aşırıya kaçmadan artırılabilir bence. Senin akvaryumları bir incelesek balıkların olmaması gereken hacimlerde olduğunu görürüz. :D Yalan mı Olcay ? :D Herkes bir nebze aşım yapıyor. dil:

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Benim akvaryumlarımı biliyorsun hocam herbiri 450-550 litre. Ve bu akvaryumların en kalabalığında 2 e 10 d yunus var oda 550 litrede. Diğerlerinde ise aynı sayılarda sarı,mavi prensesler var. Yavrular bile doğar doğmaz 200 litrede buluyorlar kendilerini ve kademe kademe geliştikçe 500 litrelik tanklara alıyorum. Zaten balıklar boylandıkça akvaryum hacmini balık sayısına göre arttırmazsak balıklar yanık kalır.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    balık sayısı

Koca balkonu sadece akvaryumlarla doldurmak herkesin başaracağı iş değildir. 150 litre bir akvaryum bence belli bir süye ve ya yeni başlangıç için az değildir.

3 adet yunus balığı karma bir 150 litrede diğer balıklarla birlikte belli bir oranda büyüyebilir. Balıklar yanık kalır ifadesini sadece akvaryum hacmine indirgiyemeyiz. Çok geniş bir konu bence. Nasıl ki yavruların gelişiminde en büyük engel nitrat'tır ve nasıl sık su değişimi yapılıyorsa bu akvaryumlardan aynı şekilde su değişimleri aksatılmaz ise balıklar belli bir boya ulaşır. Bunun örneklerini çok gördük.

Yavru piranha alıp küçük akvaryumda besleyenleri ve bir süre sonra akvaryum içinde dönemeyen balıkları unutmayalım. Burada beslenen 10 balık ve karma olarak 3 balık daha eklenmesinde bence sakınca yoktur. Zaten balıklar büyümeye başladığında şartlar kendini belli eder. Akvaryum hobisini en iyi şekilde yapmak en güzelidir ama unutmayalım ki bir zevk yönü olan bir anlamda ego tatmini olan bir hobidir.

10. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    balık sayısı

Valla ben akvaryumcunun yalancısıyım cinsiyetten anlamam umarım acemiliğimden faydalanmamıştır .

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Sinan bey, balıkları aldığınız akvaryumcuya bir dahaki gidişinizde sorarmısınız bu balıklar sizin kendi damızlıklarınızdan aldığınız yavrularmı diye? Vereceği cevaba göre kandırılıp kandırılmadığınızı anlayacağız. ;)

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    balık sayısı

Vay bee 3-4 cmken kesin erkek dişi ayrımı. Nasıl yapmış aceba ayrımı bu akvaryumcu. :D Benim frontosa yavrularını götürim belki anlar. :F Akvaryumunuzdaki balık sayısı fazla heleki yunuslar için yunuslar enaz 300 lt gerekli ve koloni balığıdır bence yunusları çıkarın. Beyaz prenseside çıkarın beyaz prenses tam bir beladır. Yunus ile Beyaz prensesi çıkarın akvaryumunuzu sadece Sarı prenses yapın. ;)

13. taygun

taygun Guest

balık sayısı

Tartışmaya birazcık da ben katılayım.

Kendimi bildim bileli tropikal balıkları için kullanılan bir balık-su ölçüsü vardı. O da şöyle. Tropikal balığın her bir cm.'si için 3-4 litre su ihtiyacı vardır. Kimi 3 litre der, kimisi de 4 litre. Çiklitler için böyle bir ölçü var mı bilmiyorum. Ama ölçülere baktığımızda tropikal balıklrdan çok büyük olan çiklitlerin daha fazla suya ihtiyaç duydukları kesin. Farzedelim, çiklitin her 1 cm.'si için 6 litre suya ihtiyaç olsa, 4 cm uzunluğundaki bir balık için 24 litre eder. Sinan arkadaşın akvaryumunda 9 balık var. Bu da bizim hesaba göre 216 litre demektir. (6*4*9) İsmail dediği gibi o akvaryumundaki net su miktarı kum, kaya ve üstteki boşluktan sonra 120 litreyi geçmez.

Sonuç olarak da Sinan arkadaşımızın bu akvaryumunun hacmi şimdiden iki misli fazla balık barındıryor demektir. Balıklar 2 cm daha büyürse 6*6*9=324 litre akvaryum gerekecektir.

Temelin söylediğine de katılmamak elde değil. İyi bir filtre ile daha yoğun bir balık nufusuna bakılacağına inanıyorum. Ama bu tür için değil. Tetralar olur, Plati olur yani ufak tropikal balıklar olur ama kalabalık ve yer sahiplenen balıklar için 120 litre bile az.

Saygılar

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Tamer abi, Valla yorgunluktan Temel hocayla polimiğe giremedim.Yoksa bu konun içinden çıkamazdık. :D Abi istersen günde 50 kere su değiştir,en iyi filtrasyonu kur o akvaryumda yunuslar gene yanık kalır.Temel abi piranha vs gibi nitratı,pis suyu seven,( pek etkilenmeyen) balıklara nazaran konuşuyor olur diye. O balıklar tamam çok küçük tanklarda bile inanılmaz boya ulaşabilir. Ama mevzuumuz yunus.Yunuslar bulundukları alanın hacmine,büyüklüğüne göre palazlanır. Eğer tam tersi olsaydı ne gerek vardı 18 tane 500 litrelik akvaryum kurayım ? Her iki günde bir su değiştirir,100 litrelik akvaryumlarla oynar,bukadarda masrafa girmezdim. ;) Ayrıca üretimhanelerde neden 1 tonluk ve daha büyük boylandırma havuzları kuruyorlar ? Bir çok üretimhanede zaten su beleş. Yani kuyu suyu. Adam tonlarca litrelik akvaryumlarla uğraşacağına kurar küçük akvaryumları hergün su değiştirir. Onca akvaryumu ısıtması,bakımı vs hiç uğraşmaz dimi ? ;)

Yavuz; 3-4 cm yunusunda frontozanında cinsiyetini %80 anlayabiliriz. Yukarda bir soru sordum. İstersen yorum yapmadan evvel gelecek cevabı bekle. saat:gif

15. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    balık sayısı

Yani netice olarak yanlış tür seçmişim anlaşılan, olmazsa Cichlid'leri geri verip, Moly veya Tetramı almalıyım ne dersiniz?

M.D. 3

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    balık sayısı

Sinan bey mevcut akvaryumunuzda sağlıklı bir şekilde prenses grubu balıklardan bir koloni oluşturabilirisiniz. Örneğin 1 e 4-5 d gib. Ancak yunus düşünmeyin derim. saygılar:gif

17. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal
    balık sayısı

Yani toplamda, 5-6 yı geçmemesimi lazım bu ölçülerde.

M.D. 4

Sayfayı Paylaş