1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık sayısını azaltmak istiyorum...

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde umitdulger tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar akvaryumum 105x55x50(h) ölçülerinde ve net olarak 240 litre civarı su alıyor. Şu anda içerisinde 4 aylık ve 5 aylık 30 adet Black Kriza var. Boyları 3-4-5-6-7 cm arasında değişiyor ama çoğu 5 cm ve üzerinde. Balıklarımın gelişimini olumsuz etkilediğini düşündüğümden balık sayısını azaltmak istiyorum. Bu tankta şu an için en fazla kaç tane tropheus beslemeliyim. Balıklar cinsiyet ayrımı yapılabilecek erişkinliğe geldiğinde sayı tekrar uygun bir oran yakalanacak şekilde azaltılacaktır. Benim fikrim şu an için 10 tanesini satıp yola kalan 20 tane ile devam etmek şeklinde. 20 tane balık bu akvaryumda cinsiyet ayrımı yapılana kadar sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilir mi?

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Balık sayısını azaltmak istiyorum...

Ümit abi şuan 2 ihtimal var 1.si az gelişen yavruların dişi ağırlıklı olması, 2.si ki olmamasını temenni ederim gelişemeyen balıkların yanık kalma ihtimali. 20 balık o ölçülerde rahat gelişme göstere bilir damızlık altı olup ayrım yapana kadar. Daha sonrasında ise 8-2 gibi bir oran belirleyebilirsin. Konuyu resimlerle desteklemen daha iyi olacaktır. Sağlıklı balıklar.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok güzel bir gözlem yaparak dişi erkek oranını dengeleyecek şekilde balıklar ayıklanır ve 15 ile 18 adet arasında erişkin birey bırakılırsa güzel bir koloni olur.

4. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER

Hareketlere bakılırsa 1 veya 2 tane erkek var kendini belli eden o yüzden bu yöntemi pas geçtim mecburen. Gelişimlerini de engellememek için bariz ufak kalanlardan 10 tanesini 60 litrelik tankıma ayırdım ve satışa çıkardım... Şu an için 240 litrede 20 adet kriza kaldı ve boyları 5-6-7 cm civarında... Bu şartlarda düzenli su değişimi ve kaliteli yemleme ile sağlıklı gelişim gösterebilirler mi? Bir de ayırdığım 10 tane yaklaşık 4,5 aylık falan ve boyları 3,5-4 cm civarında yanık kalmış sayılırlar mı? En ufakları son ölçtüğümden bu zamana kadar yani 1 ay içerisinde yarım cm büyümüş...

5. penqun_2

penqun_2

İsim:
    Hayrettin Kara

Çok güzel bir gözlem yaparak dişi erkek oranını dengeleyecek şekilde balıklar ayıklanır ve 15 ile 18 adet arasında erişkin birey bırakılırsa güzel bir koloni olur.

6. müslim

müslim

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    müslim kavak
    Boylar arasında farkın nedeni erkek balıkların daha çabuk dişilerin daha yavaş büyümelerindende kaynaklanabilir.Troplar normaldede yavaş büyüyen balıklardır.Eğer yavruları kaliteli yemlerle besleyip haftalık su değişimlerinide aksatmadıysan yanık kalmamışlardır.

Sayfayı Paylaş