1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Sosyolojisi

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Yasin K. tarafından 9 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Erciyes üniv. Biyoloji bölümünde okumaktayım ve bitirme tezi , kongreler scı yayınlar yarenliğin den ufak bir makale yazdım şuan öğrenci olduğumdan dolayı yayın yapamıyorum fakat makalemi sizlerle paylaşmak istedim ve eleştirin :) araştırdığım kadarıyla davranışları üzerine kitaplarınında bulunmasına rağmen bir sosyolojik durumlardan kimse bahsetmemiş bende gözlemlediğim kadarıyla yazmaya çalıştım, her türlü yoruma açığım özellikle açığımı, hatamı yanlışlarımı ve eksiklerimi bulmaya çalışırsanız çok büyük iyilik yapmış olursunuz.
    Saygılarım ve hürmetlerimle portal ailesi.

BALIK SOSYOLOJİSİ.pdf - Google Drive

H.Kaya.Gemlik., Alparslan ve -doctore- bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Vaktine, emeğine ve araştırmana sağlık. "Sosyoloji" daha çok insanlar üzerinde yoğunlaştığından bu konuda kaynak sıkıntısı çekmen çok doğal. Senin makaleni okuyunca aklıma hemen balıklardaki sürü psikolojisi geldi. Balıkların sürü halinde yaşamalarının, üremelerinin ve yüzmelerinin çeşitli sosyal nedenleri ve avantajları var.

Dünya üzerindeki balıkların %25 'i hayatının "tamamını", kalanın % 50' si ise hayatlarının "bir kısmını" sürüler halinde yaşayarak geçirmekte. Normalde sürü içerisinde yaşayan bir balığın, sürüden alındığında daha hızlı nefes aldığını (heyecan, panik vs.) gösteren araştırmalar var. Doğada sürü halinde yaşayan balıkların tanklarımızda tek kaldıklarında agresifleşmelerinin bir nedeni de bu güçlü sosyal etkileşimlerin gerçekleşememesinden kaynaklanıyor olabilir.

Sürü halinde yaşamalarına avantajları arasında; seninde bahsettiğin gibi üreme, yüzme verimi (sürü halinde yüzen balıkların daha az enerji harcadıkları), avcıları yanıltma ve kaçma gösteriliyor.

Ayrıca sürülerin yoğunluğu, yönü gibi parametreler ve değişik tipolojik modelleri bulunmaktaymış.Balıkların sosyolojisi ile ilgili olabilir mi bilemem, fakat ek olarak hayvanlarda kollektif davranış biçimlerini de inceleyebilirsin.

Saygılar,

Kaynak:
    Shoaling and schooling - Wikipedia, the free encyclopedia

YIKIKTEMO ve Yasin K. bunu beğendi.
  3. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Çok teşekkür ederim :) ben bu makalede çok uzun uzadıya anlatamadım benim uzun uzun anlatabileceklerim ise bu ummanda bir zerre. öyle ki sürü ve bireylerin , türlerin birbirlerine karşı ve karşı türlere karşı illaki psikolojik olayların sonucunda bir takım davranışları görüyoruz. zaten genel olarak sosyoloji psikolojik olayların soncunda oluşur. ilkel benlik içgüdü bilinçaltı ve bilinçle kazanılmış yeni yetilerle birlikte bir karakter oluşumu söz konusudur. ve bunların dışa vurumu ise davranışlarla tepkilerle gerçekleşiyor. sosyoloji denildiğinde sadece insan akla geliyor. yavaş yavaş anlatmaya başladığımdan bu yana aldığım cevaplar " o da ne balığın sosyolojisi mi olurmuş!" ve "iyi bir şey mi yaptın şimdi getirisi ne olacak?" gibi cevaplardan başka cevap almadım. sizinde dediğiniz gibi balıkların davranışları incelenmiş birtakım yayınlar yayımlanmış fakat bunu sosyoloji başlığında kimse incelememiş. inşallah yeni bir şeyler yapabilme başarısını gösterebilirim.
    lakin inşallah bunu kitaplaştırarak daha geniş açıklama fikrim var ama vaktim yok onuda gerçekleştirebilir sem biraz daha katkılarla bu konu yayılabilir ve kabul görebilir. :)

YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Balık sosyolojisinin yanlızca üreme kısmı ele alınmış.Balıkların karakteristik özelliklerine gelince yaklaşık bir yıldır uğraştığım tuzlu su hobisi bana balıkları aynı türlerinde bile bireyler arasında farklılık gösterdiği.Biyolojik özellikler bir kenara bırakılırsa,türün karakteristik özellikleri hakkında genelleme yapmak doğruluktan uzak ve içi boş bilgi olacaktır.

5. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Çok güzel bir tespit teşekkür ederim :) türün karakteristik özellikleri eşleşme çiftleşme yuva yapma vs gibi durumlarda daha ön plana çıkmıştır.olağan durumlarda bazı karakterler gizli kalabiliyor fakat en çok üreme durumlarında ortaya çıkmıştır. bu sonuçlara bakarak ise genelleme yapmak mümkündür.tür içindeki bireylerin karakterleri ile ilgili ise bunu toplumlarına yansıtabilmeleri ile kabul görmektedir. bakıldığı zaman insan sosyolojisinde ise sıradışı bireylerin karakterleri ve davranışları istisna sayılmıştır. tabi bunlar benim düşüncelerim farklı bir açıdan göremediklerim varsa bu eksiklikte benden kaynaklanmaktadır.

mesela şöyle bir örnek versem yanlış sayılmaz heralde. türk toplumlarında ana erkil yönetim vardır. yani daha çok yuvayı dişi kuş yapar mantığının arkasına yuvayıda dişi kuş yönetir'e doğru gidiş vardır. her ne kadar savaşcı cesur zeki bir toplum olmamıza rağmen kadınlarımıza bırakmışız kendimizi. böyle baktığımızda istisna sayılmayacak kadar da olsa bunun tersi durumlarla karşılaşılmış olsa da dikkate alınacağını düşünmüyorum çünkü genel olarak bireylerin psikolojik davranışları sonucundaki genellemeler sosyolojimize yön vermiştir diye düşünüyorum

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    YIKIKTEMO, Yasin K., Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Yasin K.

Yasin K.

Yer:
    kayseri
    İsim:
    Yasin Kulak
    Teşekkür ederim üstadım. Bu kitaptan yeni haberim oluyor hocalarda hiç söylemedi çok teşekkür ederim kısa sürede edinmeye çalışırım.

Sayfayı Paylaş