1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
 2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

Balık ve çamaşır suyu

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 31 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  Ad-Soyad:
  Volkan ERİKÇİ
  Dostlar balıklar için çamaşır suyu kullanıldığını okumuştum. Mesela alabalık yetiştiricileri kullanıyorlarmış. Suyu dezenfekte etmek için. Siz ne dersiniz? Kullanılmalı mı, kullanılmamalı mı, kullanılabilirse ölçüsü ne kadar olmalı? Hiç kullanan oldu mu? Tecrübeleri ve görüşlerinizi bekliyoruz.
   
 2. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.491
  Ad-Soyad:
  Cem
  Volkan Bey,zamanında bir konuda geçmişti bu.Sanırım Olcay Abi'nin başına gelen bir hastalıktan sonra şehir şebeke suyunun dezenfektasyonu konusunu işlemiştik.Biraz ararsanız konular arasında bulabilirsiniz...
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO Kurucu Üye

  Mesajlar:
  29.145
  Bulunduğu Yer:
  İstanbul
  Ad-Soyad:
  Temel Sert
  Çamaşır suyu ürküttü beni açıkcası, su bu şekilde dezenfekte edilmez açıkcası, gerekirse bol oksijenli bekletilir ve karbon kömüründen geçirilir kullanılır.

  Tuz ruhu Discus akvaryumu kurulumunda kendim kullanmıştım, dezenfekte etmek amaçlı değil suyu eskitmek amaçlı kullanmıştım. Ama çamaşır suyu kulağıma hoş gelmedi. :bilmem:
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.945
  Ad-Soyad:
  Olcay Aksu
  Şebeke suyuna az miktarda çamaşır suyu ekleyip bir iki gün bekletldikten sonra kullanıldığını biliyorum. Ama direk akvaryuma çamaşır suyu eklenmemeli.
   
 5. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.491
  Ad-Soyad:
  Cem
  Tuz ruhu,çamaşır suyunun daha konsantre olanı Temel Abi...
   
 6. lepistes

  lepistes

  Mesajlar:
  982
  Ad-Soyad:
  Muhammed Ali Tavur
  Bir arkadaşım akvaryumunu temizledikten sonra bir miktar döker her zaman. Balıklarada bişey olduğunu görmedim. Yaklaşık bir yıl oldu bu yöntemi kullanalı, ben bir türlü cesaret edemedim volla. pala.gif
   
 7. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.491
  Ad-Soyad:
  Cem
  Ne beslediğine bağlı.Klor bakteriler,mantarlar,tek hücreliler için öldürücü ama balıklara daha yüksek oranda etkili.Ben akvaryum suyumda hiç klor olmasın isterim şahsen.Ama hastalık durumları farklı tabi...
   
 8. taygun

  taygun

  Mesajlar:
  2.043
  Ad-Soyad:
  Tamer Aygün
  Başlığı görünce ben de çok şaşırdım. Aslında başlık hatalı. Kullanılacaksa, çamaşır suyu balık için değil suyu dezenfekte etmek için kullanılıp kullanılmadığı soruluyor aslında. Balığı değil suyu dezenfekte etmek istiyoruz aslında.


  Yurtdışında restaurantda çalışırken bulaşık suyunun son durulama suyuna bir kapak çamaşır suyunu dezenfekte etmek için kullanırdık. Yaklaşık 35 litreye bir kapak. Akvaryumda böyle bir dezenfektana gerek olmadığını düşünüyorum.

  Birde bitkiler üzerindeki yosunu öldürmek için, çamaşır sulu suda bir müddet bekletilip sonra iyice durulandıktan sonra bitkiyi akvaryuma konulduğunu okumuştum. Ne derece doğrudur bilmiyorum.
   

Sayfayı Paylaş