1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık veremi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde E.Özdemir tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Canlı Türleri Sayısı :20
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:10 May 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Güzel :D
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Zayıflama
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: ...
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 50x25x35h
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Filtre

Fotoğraflar
    ...

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Arkadaşlar amacım balıklarım hakkında yardım almak degil bilgi almak. Akvaryumumdaki iki tane balık zayıflayıp öldü(zebra danio, neon). Herhangi bir karın çöküşü v.s yaşamadılar resmen kilo verdiler. Bu süre içinde yani zayıfken yem alıyorlardı. Balık veremi olabilir mi?
    Bu verem insana geçiyormuş Temel Abi tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini yazmış. Başka bir sitede en fazla elde kızarıklık sivilce benzeri oluşumlar diyor. Diğer bir sitede de bu veremin insanda yaşayamayacağını nedeninin ise balık ile bizim aramızdaki vücut ısı farkı olduğunu söylüyor. Şuanda 15 civarı balığım sağlıklı bir şekilde yüzüyor. Balıklarım verem değilse neden zayıflayıp ölmüş olabilir?
    Saygılarımla...

Bu yazı E.Özdemir tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balık veremi

Elde sivilce yapan veya o virüs insan vücudunda ısıdan yaşamaz vs ifadeleri boş bana göre. Ortada bulaşma olasılığı olan bir durum varsa veya veya zararı az veya çok diye düşünmek yerine önlemini almak en doğrusudur. Bu yüzden Verem olan balıklar lav edilmelidir.

Elbette senin balıkların verem olmayabilir bunu bilemeyiz. Fakat koloni içindeki 2 balığın sorunlu çıkması veya sorun yaşaması fikir vermekte zorluk yaşatır. Balığın bağışıklık sistemi çöker, Sindirim sistemi çöker ve yem alıyor gibi görünse de zayıflar ölür.

Çok fazla yazılacak bir durum yok verdiğin bilgilere bakarak.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Sindirim sistemlerinde bir problemin olmuştur. Bir balık nedensiz yere zayıflıyorsa ortada bir terslik var. Ama direk balık veremidir demek biraz zor.

4. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Peki zayıflatıp öldüren bir hastalık verem dışında ne olabilir?

5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Birçok neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalığın hele hele de birçok balığın bulunduğu bir ortamda, insana bile bulaşabilecek kadar bulaşıcı bir hastalığın diğer balıklara da bulaşması kaçınılmaz olurdu diye düşünüyorum. Bu nedenle verem ihtimalinden önce diğer olasılıkları değerlendirmeliyiz bence. Stres, uygun olmayan su koşulları, ısı, oksijen, ışık, su hacmi, filtre sistemi... Önce akvaryumunuzun birkaç resmini ekleyerek başlayabilirsiniz. Ardından da kullandığınız ekipmanlarla ilgili kısaca bir bilgi. Böylece insanların görmeden ve tam anlayamadan yapmak zorunda kaldıkları teşhis ve öneriler tarot falı bakmanın ötesine geçip yararlı bilgilere dönüşebilir. Önce resimler ve detaylar lütfen...

METİN SUVAR ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. E.Özdemir

E.Özdemir

İsim:
    Egemen Özdemir

Özgün abi, sadece hastalık hakkında bilgi almak istediğim için detay vermedim. Ölen öldü kalanlarda bir şey yok.
    Saygılar

Sayfayı Paylaş