1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Yağı Nedir? Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Tetralaracr tarafından 6 Mart 2017 başlatılmıştır.

 1. Tetralaracr

  Tetralaracr

  Mesajlar:
  33
  İsim:
  Acar
  Balık yağını eminim halk arasında sık sık duymuşsunuzdur. Aslında burada kastedilen balık yağı değil, balık yağının içerisindeki Omega-3 yağ asitleridir. Vücudumuz için son derece faydalı olan bu asit balık yağında bulunmaktadır. Bu yararlı asitleri yediğimiz balıklardan alabildiğimiz gibi, doktor tarafından verilmiş balık yağı tabletlerini tüketerek de alabiliriz. Balık yağının faydaları ve daha fazlası yazımızda anlatılmıştır.

  [​IMG]  Balık yağı halk arasında Omega- 3 diye de bilinen, doğal yoldan balık tüketilerek alınabildiği gibi kapsül veya sıvı şeklinde de alınabilen faydalı bir besindir.

  Vücut için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran, sayısız yararı bulunan balık yağı bir besin takviyesidir. Kesinlikle yemek pişirme aşamasında kullanılmaması gereken bir yağdır. Ek olarak sıvı kapsül şeklinde olan balık yağının buzdolabında muhafaza edilmelidir.

  Doğrudan güneş ışığı alan yerlerde bulundurmamaya özen göstermeli ve son kullanma tarihinin geçmiş olmamasına da dikkat edilmelidir. Sinir sistemi ve dolaşım sistemi Omega – 3 yağ asitlerine mutlaka ihtiyaç duyarlar ve dışarıdan alınamadığı durumlarda mecburen besin takviyesi gerekli olur. Vücut için son derece önemli olan Omega-3 yağ asidini tıpkı bir ilaç gibi dışarıdan almak yerine, en doğrusu doğal yollarla almaktır. Bunun için de tüm uzmanların ortak görüşü balığı beslenme düzenimize sokmalı ve balık yağının en sağlıklı şekilde vücuda alınmasını sağlamaktır.

  Balık Yağı Nedir?

  [​IMG]

  Doğal yoldan balık yiyerek vücuda alınabilen balık yağının, dışarıdan besin takviyesi olarak alınması da mümkündür. Omega – 3 yağ asitlerinden oluşan balık yağı vücudun ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesini vücuda sağlayabilen özel takviye bir besindir. Piyasada yağ şeklinde satılan çeşitleri olduğu gibi, kapsül şeklinde tüketmek de mümkündür.Tabii ki en doğru kullanım şekli balığı beslenme düzemize sokarak, balık yağını doğal bir şekilde almaktır.

  Balık yağı genellikle uskumru, somon, ton balığı, kefal, lüfer, ringa ve alabalık gibi balık türlerinden sağlanmaktadır. Bu tür balıklardan çıkarılan 3,5 gram balık yağında yaklaşık 1 gram Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır.

  Balık Yağı Ne Kadar Tüketilmelidir?

  [​IMG]

  Balık yağı çeşitli faydaları olsa da tüketim konusunda standart bir ölçüye sahip olamamıştır. Bunun yerine bazı durumlarda kullanılabilme önerileri bulunmaktadır:

  • Kişi yüksek kolesterol seviyesine sahipse, balık yağından günde 2 – 4 gram tüketmesi önerilmektedir. Omega – 3 yağ asitlerine yüksek kolesterol hastalarının ihtiyacı bu sınırda kalmıştır.
  • Romatizmal sorunlar yaşayan kişilerde balık yağı günlük 1 gram şeklinde belirtilmiştir.
  • Kan basıncının yükseldiği durumlarda 3 gram kadar balık yağı çözüm olarak görülebilecektir.
  Yukarıda yer alan tüm bu tavsiyeler uzmanların ortak kararı sonucu açıkladıkları ortalama kullanım dozları olsa da her bünyenin farklı oranda Omega – 3 yağ asitlerine ihtiyaç duyacağı bilinmeli ve bu doğrultuda bir beslenme uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir.

  Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

  [​IMG]
  • Araştırmalara göre vücuda düzenli olarak alınan Omega -3 yağ asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu gücü sağlayarak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor.
  • Kilo verme konusunda balık yağından faydalananlar, kullanmayanlara oranla hem daha hızlı hem de kalıcı olarak kilo verdiklerini belirtiyorlar.
  • Balık yağı vücut için gerekli olan her türlü vitamini içerisinde barındırdığından kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu sayede kişinin grip, soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklarla yakalanma olasılığı daha da azalıyor.
  • Balık yağı bir araştırmaya göre AIDS hastalığında da iyileşme yönünde belirtiler gösteriyor.
  • Artrit tedavisi uygulamalarının çoğunda yararlı olarak gözetilen balık yağının bazı yan etkileri olduğu da belirtildiğinden bu tedavi de kullanılmadan önce iyice araştırılması gerekiyor.
  • Duygusal sarsıntılar sonucu ortaya çıkan depresyonlarda da balık yağı iyileştirici bir etki gösteriyor. Duygusal bozuklukları tamir etme görevi gören balık yağı olumsuz düşünceler yerine, olumlu duygular aşılıyor.
  • Alzheimer hastalığının korunmasında etkin rol oynayan EPA ve DHA bileşenleri balık yağında bulunuyor ve bu sayede bunama hastalığından daha uzun süre korunuyorsunuz.
  • Yağların cilt ve saça olan etkisi balık yağında neredeyse 2 katı bir seviyeye ulaşıyor.
  • Trigliserid düzenleyici balık yağı tip 2 diyabet tedavisinde de kullanılıyor ve bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevi görüyor.
  • Hamilelerde balık yağı kullanımı özellikle öneriliyor. Çünkü bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahip olarak biliniyor. Bebek beyin ve göz gibi organlarının gelişiminde balık yağı içerisinde yer alan DHA anahtar bileşimine ihtiyaç duyuyor.
  Balık Yağının Çeşitleri Nelerdir?

  Balık yağının 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

  • Omega – 3 yağ asitleri
  • Omega – 6 yağ asitleri
  • Omega – 9 yağ asitleridir.


  Kaynak: http://bilgihanem.com/balik-yagi-nedir/
   
  cimlikaya bunu beğendi.
 2. canergkts

  canergkts

  Mesajlar:
  49
  İsim:
  Caner
  Paylaşım için teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş