1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın Üstünde Ufak Beyaz Baloncuk Şeklinde Noktalar

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde coskun35 tarafından 28 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. coskun35

coskun35

İsim:
    Coşkun Çetin

Canlı Türleri Sayısı :1 adet sarı prenses 2 adet pengasus 4 adet challenger (hepsi ufak)
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:22 November 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: Dip yemi
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : 200lt akvaryum 8 gün kadar önce aldım. içini tamamen bakkaldan aldığımız kapalı damacana sularıyla doldurdum. Lifetech 838 Dış Filtre taktık Eheim Hava motoru ve Eheim Isıtıcı ile 26 Derecede çalışmakta. 3 gün kadar boş çalıştırdım sonra balıklarımı buraya koydum. 4 gün sonra bir Challenger'in üzerinin beyaz Baloncuk şeklinde noktalar olduğunu farkettim. onu hemen buradan çıkarıp 40lt daha önceden kullandığım akvaryumuma aldım ısıyı 28 Derece ayarladım ve Akvaryumcudan aldığım Biyo Mikofish'i döktüm 3-4 saat arayla Akvaryum 10cc olarak. Balığım kendini cama kuma heryere vuruyordu Bazen ters dönüyordu ve genelde yan yüzüyordu ( dengesiz yüzüyordu ) yüzgeç kısımları açılmış gibi zarar görmüş gibiydi kırmızılığı belliydi. 1 gün sonra bu balığımın biraz kendini toparladığını düzgün yüzebildiğini ve düzeldiğini gördüm üzerindeki beyaz noktalar gitmişti fakat hala 2 gündür 40lt olan akvaryumdan çıkarmadım.

Bugün baktığımda 200lt sıfır kurduğum özenle temiz dinlenmiş damacana suyu kullandığım lifetech 838 dış filtre taktığım eheim hava motoru ve eheim ısıtıcı kullandığım akvaryumu incelerken bir Challenger'ın fazlasıyla üstünün beyaz küçük baloncuklar şeklinde noktalarla kaplı olduğunu gördüm. Sonra diğer balıklarıda yakından inceledim. 1 Challenger ve 1 Pengasus'un kafa taraflarının üstünde 5-10 adet ufak beyaz baloncuk şeklinde noktalar olduğunu gözlemledim. ağır olan ikisini çıkardım diğer Mikofish ile ilaçlı olan 40lt akvaryuma koydum.

Bu durumdan nasıl kurtulabilirim. Sanırım 200lt olan akvaryumumda bundan nasibini alacak. Buraya üye değildim fakat 2 akvaryumumuda sizlerin değerli önerileri ile yapmaya çaba gösterdim amatör birisiyim. Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Lütfen balıklarımın ölmesini istemiyorum.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Biraz biyo mikofish ve kaya tuzu eriterek döktüm. ısıyı 28 dereceye aldım.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 200lt
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    Lifetech 838 dış filtre, Eheim hava motoru tek hava taşı, eheim ısıtıcı

Fotoğraflar
    Adres hatali...

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu yazı coskun35 tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balıklarımın Üstünde Ufak Beyaz Baloncuk Şeklinde Noktalar

Gecmis olsun. Challenger tarzi baliklar beyaz benek hastaligina duyarlidir. Adapte edildiklerinde geldikleri akvaryumla isi farkidan, akvaryumun yeni olmasindan dolayi biyolojik yetersizlikle fazla yemleme bu sorunu dogurur. Kullandigin ilaca ilk balik tepki vermis 40 litre olan akvaryumda, ilaci dengeli kullanmak gerek. Fakat sorun ana akvaryumda oldugundan ayri bir akvaryumun manasi kalmamis cunku tum baliklar tepki vermeye baslamis.

Ana tankin isi derecesini 29-30 derece civarinda sabitlemek, oksijeni artirmak icin varsa ilave hava motoru baglamak, isiklari kapatmak, 1 damacana su degisimi yapmak, yemlemeyi 2 gun kesmek ve akvaryumda Contra mavi sivi haldeki ilaci kullanmak sorunu cozmeye yardimci olabilir. Elindeki micro ilacin icerdigi maddeler neler?

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş