1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde 3urock_esk tarafından 22 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. 3urock_esk

  3urock_esk

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  Burak ERDOĞAN
  Merhabalar,

  Balıklarımın cinsiyetini öğrenmek istiyorum.Ayrıca mavi prenses diye aldığım balıklar cobalt blue mu??

  1 VE 2 NOLU MAVİ PRENSES YADA COBALT BLUE EMİN DEĞİLİM AKVARYUMCU MAVİ PRENSES DİYE VERDİ


  [​IMG]

  3 NOLU MAVİ PRENSES

  [​IMG]


  1 NOLU AHLİ

  [​IMG]

  [​IMG]

  2 NOLU AHLİ

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  bunlar yeterli olacaktır burak bey
  Asıl ve sağlıklı cinsiyet ayrımı anüs-vent kontrolü ile yapılır ama cinsiyet, yumurta benekleriyle, balığın diğer fiziksel özellikleriyle ve az da olsa balığın davranışlarıyla öğrenilebilir.
  1-Socolofi'de (mavi prenses) yumurta benekleriyle cinsiyet ayrımı; Dişilerde en fazla 2 yumurta beneği olurken, erkeklerde 2 den daha fazladır.
  2-Diğer fiziksel özellikler; erkekler kafa yapar, tabi yunus cichlid gibi değil ama kafası dişiye göre daha diktir. Dişide ise genelde kafa çok az şişer hatta şiştiği belli bile olmaz. Erkeklerin vücutları daha yayvandır ve yüzgeçlerinde sivrilik vardır, dişilerde, erkeklerdeki yayvanlık yoktur genelde ince uzun vücut yapılıdır ve yüzgeçde genelde yuvarlak bir görüntü vardır.(Not; Bu özelliklerle cinsiyet ancak, uygun akvaryum şartları sağlandıktan sonra balıklar sağlıklı bir şekilde erişkin boya geldiğinde belirlenebilir)
  3-Davranışa göre cinsiyet; Bilindiği gibi cichlidlerde genelde erkek cichlid yuva kazar. Erkekler bölgelerini korumak için diğer cichlidleri akvaryumun bir köşesine yığar. Bu davranışları dişi ancak, akvaryumda erkek olmadığında veya erkekten büyük olduğunda sergiler.(Bu yolla kesin sonuç sağlanmaz)
   
 3. 3urock_esk

  3urock_esk

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  Burak ERDOĞAN
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Teşekkürler.Yani bunlar mavi prenses mi diyorsunuz??
   
 4. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Açıkçası bu bilgilerin tamamına katılamayacağım; Dişi balıklarda 2 benekten fazla olmaz diye bişey yok, bende bir beyaz prenses dişisi vardı ki beyaz prenses mavi prensesin albinosudur, anal yüzgecindeki benekler bir yana sırt yüzgecinde bile benek vardı. Dişi erkek ayrımı en iyi şekilde anus vent kontrolüyle sonrada ösellikle gögüs ve sırt yüzgeçlerinin farklılığıyla ayrılır bu türlerde. Erkeklerin sırt yüzgeçlerinin uç kısmı nisbeten daha sivri ve göğüs yüzgeçleri de dişilere göre uzun olur. Dişilerin sırt yüzgeçlerinin uc kısmı da yuvarlak gibidir.

  Balıklarınızın cinsiyet ve türüne gelince; ilk iki resimdekiler mutemelen erkek ve kobalt mavisi,mavi prenseslerin özellikle sırt yüzgeçleri boyunca siyaha yakın çizgi bulunur. Üşüncü resimdeki muhtemelen dişi ve kesinlikle mavi prenses değil. Hatta kobalt mavisi de değil sanırım. Son iki resimdeki balıklar da muhtemelen erkek ve kesinlikle mavi prenses değiller. Bunlarda kobalt mavisi değiller sanırım. Şimdi imparator diyicem ama o da değil galiba. Tür konusunda çok yardımcı olamadım ama muhtemelen portal sakinleri daha net bilgiler vereceklerdir.
   
 5. ÜstaD

  ÜstaD

  Mesajlar:
  4
  İsim:
  Onur BAKIR
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Balıklar cobalt'tir ve kesindir.
   
  3urock_esk bunu beğendi.
 6. 3urock_esk

  3urock_esk

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  Burak ERDOĞAN
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Teşekkürler.Ilk 2 resimdeki balıklarımın cobalt olduguna kesın kanaat getırdım.Ancak 1 ve 2 nolu cobaltlardan birisi dişi mi erkek mı ondan emın degılım..

  Son resımdekı balıklarım bizim deyişimizle AHLİ'dir.Resımlerın ustunde zaten 1 nolu Ahli 2 nolu ahli diye yazıyor.Ahlilerde mavi renkte olanlar erkek grimsi açık kahverengi renginde olanlar dişi olarak geçiyor.Bu bilgi Ahliler için cinsiyet ayrımına yeterli bir bilgimidir?
   
 7. dr_glicocalix

  dr_glicocalix

  Mesajlar:
  121
  İsim:
  Gökhan Emre ÇAÇAMER
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Burak Bey kusura bakmayın resimlerin üstündeki yazıları fark etmememişim. Doğru o balıklar Ahli dir. Ve cinsiyet tayini söylediğinz şekildedir. Cobaltların ikiside çok büyük ihtimalle erkek. Göğüs yüsgeçlerine ve sırt yüzgeçlerine dikkat ederseniz; göğüs yüzgeçleri oldukça uzun ve sırt yüzgeçleri de son kısma doğru sivrildiğini fark edebilirsiniz. Tabi en doğru cinsiyet tayini anus-vent kontrolüyle anlaşılacaktır. Bazen akvaryumcular balıklar daha çabuk renklensin daha çabukgelişsin diye testesteron verebiliyorlar balıklara. Bu durumda dişi balıklar bile erkek görünümünde olabiliyor. Benim söylediğim cinsiyet tayini yöntemleri (anus-vent kontrolü hariç) Doğal olarak olması gerektiği gibi büyütülen balıklar için geçerli.
   
  3urock_esk bunu beğendi.
 8. xselamix123

  xselamix123

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  SELAMİ SAYILIRER
  Cevap: Balıklarımın Cinsiyeti Nedir?

  Sağolun arkadaşlar.
   

Sayfayı Paylaş