1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın cinsiyetini bilin bakalım! Bir haller oldu balıklara...

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Cinsiyet ayrımı en kolay olan balık grubu sanırım canlı doğuranlardır. Ama gelin, sıkıyorsa bunların cinsiyetini bana deyiverin hele:

Dişi mi dediniz? İyi... O halde daha yakından bakın:

Dikkat ederseniz, dişilik organı da erkeklik organı da var (üstelik, erkekler bunların peşindeyken bunlar da dişilerin peşinde geziyorlar, yani akvaryumda çarpık bir ilişki var ve akvaryumun üstüne taş yağacak yakında aliye:gif):

Endler kolonilerimin birindeki durum budur. Böyle bir durumu henüz gözlemlemeye başladım. 7-8 balıkta bu durum mevcut... Anlam veremiyorum. Bunlarla akraba olan biğer Endler kolonimde böyle bir durum yok. Yani konu genetik bir arıza desek, olmaması lazım (bunların ayrı bir akvaryumda ayrı bir koloni olarak yaşayan kuzenlerinde böyle bir durum yok). Beslenmeden kaynaklı desek, diğer akvaryumlarda böyle bir durum yok.

İşin garibi, Endler balıklarında çift cinsiyetlilik olayını ilk kez gözlemledim. Daha önce duyduğum veya şahit olduğum bir durum da değil. Geçmiş zamanlarda beslediğim kılıçkuyruklarda ve veliferalarda bu durumu gözlemledim. Lepisteslerde şimdiye dek hiç böyle bir şey görmedim, ama bir defasında duydum. Endler balıklarında ise ilk kez görüyorum.

Fikirleriniz nedir?

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Balıklarımın cinsiyetini bilin bakalım! Bir haller oldu balıklara...

Onur bey, canlı doğuranlarda pek tecrübem olmasada, aile bireylerinin bir biri ile çiftleşmesinden kaynaklı balık özürleri meydana geliyor. Kendi balıklarımda olmasa da, kuzenimin sarı prenseslerinde bunu gözlemlemiştik. Anne, yavrusu ile çiftleşmesinden kaynaklı doğan 10 yavrudan 4 'ü ölüp 6 'sı özürlü doğdu. Bu özürlü doğan yavruların yavruları ise sağlamlar.. Özürlerine gelecek olursak, solungaç yapısında ve kuyruklarda aşırı deformasyon, ağız deformasyonu gibi bir takım sorunlar olmuştu. buna rağmen hepsi yetişkin şu an ve çiftleşebiliyor, yavru veriyorlar.

Benim aklıma gelen bu oldu yazınızı okuyunca, sonuçta balıklarınızı siz bizden daha iyi tanıyorsunuz, böyle bir durum olmuş olabilir mi sizde de?

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Canlı doğuranlarda aile içi çiftleşmelerde bu tür sorunlar meydana gelmiyor. Yani bu gibi durumlarda ortaya çıkan durum; ilerleyen nesillerde bireylerin ırka özgü renk ve formdan uzaklaşması (orijinal forma dönüş) ve bazı durumlarda da omurga bozuklukları gibi durumlar olabiliyor. Ama cinsiyet değiştirme durumu çok farklı...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kapali sistemlerde capraz ciftlesme veya irk ve yine renk formlarinin karmasasi uzun zamana dayaniyor. Boyle durumlarda farkli ornekler zaman icinde cikabilir bence ama orjinale donus ifadesinin bu turde pek de islevi olmadigini veya olmamasinin daha iyi olacagini dusunuyorum. Bu baliklarin yavrularini elbette gozlem ve korumaya alacaksindir ve gelismeleri gormek gerek.

Bence daha kiymetliler bu baliklar. Ilginc olanin altindan beklenmedik suprizler cikma olasiligi her zaman yuksektir.

Mobil ileti...

Sayfayı Paylaş