1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın Hepsi Öldü.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Murat Güllü tarafından 18 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Merhaba üstatlar bundan yaklaşık 3 gün önce akvaryumum için ısıtıcı ve midye kırığı kum aldım 7-8 KG . Akvaryumum 60x2040 Boyutlarında .Akvaryumumda 2 Aydır beslediğim kılıçkuyruklarım vardı.Kumu Koyduktan sonra tek tek ölmeye başladılar .Benim fikrim kum ile ilgili bir sıkıntı var.Daha önce başına böyle bişey gelen veya bu konu hakkında bilgisi olan kimse var mı.Bazı arkadaşlar aniden Nitrat patlaması ile olur filan dediler ama hiç bir bilgim yok.Gidip balık alacağım ama korkuyorum onlarada bişey olursa diye.Akvaryumun suyunun 3 te birini çekip yeniden su ekledim tanka Filtre olarak şelale filtre var

Atman HF-100 Şelale Filtre

Bu arada Filtre yeterli olmaz ise ayrıyeten 360LH Filtre var onuda takmalı mıyım.Yardımlarınızı bekliyorum.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Geçmiş olsun,
    Midye kırdığını iyice yıkasanız bile organik atık toplama kapasitesi yüzünden iyice arındırmanız mümkün değil. Ancak kimyasal işlemlerle tamamen temizlenebilir. Ani artan atık yükü yüzünden amonyak-nitrit veya nitrat patlamış olabilir. Kesin konuşmak mümkün değil tabiiki.
    Kum koymadan önce eski kumunuz var mıydı? Eskiyi çıkarıp midye kırığını yerine mi koydunuz? Kaya, kütük,seramik vb. bakteri barındıracak alanlar var mıydı? Dış filtre temizliğini nasıl ve ne sıklıkta yapıyordunuz. Sorularının cevaplarına göre, yapılan bir hata sistemi çökertmiş te olabilir.
    Yaşayan canlı yok ise akvaryumu yeniden kurmanızı, en az 1 ay döngünün oluşmasına izin vererek canlılarınızı sonra eklemeye başlamanızı tavsiye ederim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

3. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Hocam daha önce içinde kum yoktu.Akvaryumumda Atman HF-100 Şelale Filtre var.Akvaryumda ise şu anda 4 tane Lepistes 4 tane çöpcü var Lepistesin tekide doğuruyordu.Bakteri barındıracak bir şey yok sadece süs bitkisi aldım plastik onlar var.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Plastik vb yapay malzemelerin hepsini çıkarın, mümkünse bakteri oluşumunu ve oksijen üretimini destekleyecek bir dış filtre edinin. Dış filtre içinde seramik ve bioball kullanın. Tabana koyduğunuz midye kırıklarının üzerine bakteri yerleşmesi zaman alacaktır. % 20-30 civarında su değişimi yapın. Su değişimini bu süreçte aksatmadan haftalık periyodik yapmaya çalışın. Şu an yaşayan balıklarınız mevcut ortama alıştıkları için tepki vermeyebilirler. Yeni canlı eklemeyin kesinlikle, onlar hemen tepki verir kaybedebilirsiniz.

5. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Yalnız 3 Lepistesi bu gün aldım . Şu anda sağlıklı gözüküyorlar.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Başka canlı almayın lütfen, inşallah olmaz ama ölen canlı olursa hemen çıkaralım tanktan. Bunun için sık kontrol etmek lazım tankı.

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  7. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Peki hocam aldığım balıklara bişey olmaz ise balık alabilirim demektir heralde

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı doğuran türlerine şelale filtre yeterli gelir. Su değişimi ardından suyun toparlaması ve yeni balıkların adapte olması da doğal.

Balıkların ölüm nedeni ise ani yükselen pH değeri.

Sorun net, taban malzemesi olmayan, nispeten düşük oksijen bulunan akvaryumun pH değeri 6,5 olur. Midye kırığı ise yapısı itibari ile pH tamponlar ve bu seviye pH değerinde çözünür, bu da ani pH yükselmesi demektir. Canlı doğuran türleri bunu kaldıramaz.

Geçmiş olsun.

9. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü

Peki hocam akvaryum ne kadar süre sonra doğal dengesine ulaşır? Veya ulaşır mı ? Kumu değiştirmemi önerirmisiniz ne yapmalıyım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtre canlı doğuran türleri için en ideal filtrelerden biridir ama dış filre imkanına da hayır demezler. Kendi kartujunu çıkarıp elyaf ve sünger ilavesi ile güçlendirilebilir. Akvaryumun kendisine gelmesi sadece su değişimleri ile alakalıdır ve aynı zamanda beslediğin türlerin biyolojik yaşamı güçlü akvaryum yapısını sevdiğini düşünürsek, yapılması gereken bir miktar daha su değişimi ve kum üzerinde diatom yani kahverengi yosun oluşum sürecini birkaç gün beklemektir. Kısaca eski su severler, yüksek oranda su değişimi yapılmış akvaryuma eklenmeleri de risklidir. Bunun garantisi olmasa bile risk bulunur. Biraz sabırlı olarak akvaryuma zaman tanıman yerinde olur.

11. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Ne kadar günde bir değişmeliyim dün değiştim .Şimdi içindeki lepistesler sağlıklı görünüyor . Sizce ne kadar zaman tanımalıyım

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sağlıklı görünen balıklar var ise yüksek oran ve seri su değişimi yapmak doğru olmaz, zaten sorun yukarıda yazdığım neden olmasıyla akvaryumun dengeyi kurması uzun sürmez ve sürmemiş zaten. Fakat, unutmamak gereken şu, güçlü olanlar ve ani değişimi kaldıranlar yaşadı, yeni gelenler ise birden değişen şartlara maruz kalmayıp mevcut şartlara adapte edildi. Bunun da anlamı bir anda işlem yapmak yerine, az oranlarda 3 gün ara ile küçük su değişimleri yeterlidir. Zaten akvaryum kendini belli eder ve sen de standart yapıya dönersin.

13. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Teşekkür ederim hocam inanın çok yardımcı oldunuz.Ayrıyeten akvaryuma ek olarak 360L Filtre takmama gerek var mı yoksa şu anda kullandığım şelale sorun çıkarırmı

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hiç gerek yok, şelale filtreni filtrasyon olarak güçlendirmen ve dökülen suyun yüzeye çarpmasını sağlayarak oksijen katkısını sağlaman yeterlidir. 360 litre filtre nedir bilemiyorum ama iç filtre ise, lepistes balıklarını yoran yapıda bir ekipmandır.

15. Murat Güllü

Murat Güllü

İsim:
    Murat Güllü
    Peki tekrar tekrar teşekkür ederim.İnşallah kısa süre içinde akvaryumum normale döner ve balıklarımı çoğaltırım.İzlemek rahatlatıyor insanı .

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Lepistesler dün ilave edilmiş, dirençli olup yaşadıklarına hükmetmek için çok kısa bir süre. Gözleme devam edin bence. Rahatlamaya gelmez.

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Öncelikle geçmiş olsun.Ben de geçenlerde biraz kum ilavesi yaptım.Yedek tanka ana tankımdan su ekleyip biyolojik olarak aynı duruma getirmeye çalışıp ondan sonra kumu burada 1 hafta dinlendirdim.Belki yanlış bir uygulama ama ekleme yaptığımdan beri hiç sıkıntı yaşamadım.Umarım sizin de sorununuz kısa sürede hallolur.

18. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Çok geçmiş olsun hocam.

Sayfayı Paylaş