1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın Hepsi Ölmek Üzere

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde leegolas tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. leegolas

leegolas

Arkadaşlar balıklarımın hepsi dipte az hareket ediyolar. Ve lepistesimin çn kısmında bi şişlik var sanki sebep nedir acaba ?[​IMG][​IMG][​IMG]

2. leegolas

leegolas

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu kadar bilgi ile tahmin oyunu oynanabilir ancak, ne zaman kuruldu, akvaryum bakım şekli, filtresi, balıkların ne zaman alındığı, son yapılan işlemler neler yazman gerek. Bu fotoğraflara bakarsak görünen ilk hata akvaryum balıkların sağlığından çok kendi göz zevkine göre hazırlanmış. Yapaylık hat safhada olmak yanında, bu akvaryum eski bir akvaryum değil göründüğü kadarıyla. Akvaryuma suyu koyup gidip balık alınmış gibi.

4. leegolas

leegolas

Bugün tam bi hafta balıkları alalı bi gün öncesinde tamamı hazır su ile ve ilaçla bekledi daha 1 hafta olduğu için bakım yapılmadı henüz. Fakat arkdaşımın bi akvaryumcudan aldığı 2 balıkta beyaz benek vardı 1 gün diğer balıklarla aynı yerde kaldı onu çıkardım başka akvaryuma koydum. Filtrem de bu[​IMG][​IMG]

5. leegolas

leegolas

Aynı zamanda sudaa iki gündür beyaz benek ilacı var.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hata dolu hepsinde, kısaca yapman gerekenleri sıralamak gerekirse.

Asla akvaryuma zayıf filtre gücü koyup, aldığın o iç filtrenin 20 katı fazla parayı uyduruk malzemelere vermeyeceksin, önce sistem gücü.
    Asla hasta balık almayacaksın, hasta balıklar içinden balık almayacaksın.
    Akvaryumu asla senin süslü dünyan görmeyip doğadan bir kesit yaratmaya çalışacaksın.
    Asla balıkları ilaçlı su, okunmuş su gibi kulaktan dolma bilgilerle çorba olmuş suya koymayacaksın.
    Yapay olan bitkilerden mümkün olduğunca uzak durup, gemi vs yerine daha otantik ve salınımsız yaratıcı dekor seçebilirsin. Otantik ortam sevebilirsin ama bu şekilde değil.
    Yapay bakalit kayalar yerine taş dekor ve ağaç kökleri kullanabilirsin.
    Profil bilgilerini düzenlemek lazım, geçerken işim düştü dememek lazım.

Balıkların kaçı kurtulur bilemem ama ısıya dikkat ederek su değişimi yapmalısın, oksijen için hava motoru yoksa edinmelisin, iç filtre yerine şelale filtre almalısın, ışıkları kapatıp, ısıyı 29 yapmalısın, 1 gün sonra tekrar su değişimi yapmalısın ve bu arada da yukarıda yazanları uygulamalısın. İlaç vb kullanmadan akvaryum suyunu doğal yapıya çevirmelisin, kalan sağlar senin olsun, gidenlere rahmet olsun.

AnakinSkywalker ve ka2n bunu beğendi.
  7. leegolas

leegolas

Teşekkür ederim bilgilendirme için. Ben şimdi bu iç filtreyi alıp şelale filtre mi almalıyım ? Dediklerinizi tek tek uygulıcam. Bir de bana link atar mısınız şelale filtre için yeniyim de hangisi iyidir bilemiyorum. Bir de öğrenciyim ona göre çok zorlamayan olursa mutlu olurum

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şelale filtre aşağıdaki oluyor. Atman olarak araştırabilirsin. Tabii maddi imkan uygunsa dış filtre de alabilirsin. En alttaki de dış filtre.

selale-filtre-atman.jpg
    dış filtre.jpg

9. leegolas

leegolas

Çok teşekkür ederim yardımlarınız bilgileriniz için uygulamaya geçicem hemen

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Temel abi söylenebilecek herşeyi söylemiş :)
    Ben de filtre önereyim. uygun bütçeyle alınabilecek dış filtreler, sunsun hw603b, haqos expro 500, boyu ef05.

Sunsun kullanmadım ama çok uygun fiyatlı bir dış filtre, kullananlardan da pek şikayet gelmiyor.

Haqos neredeyse çıktığından beri kullanıyorum. 5-6 yıl olmuştur sanırım. Şöyleyebileceğim herhangi olumsuz birşey yok. İmkan varsa kesinlikle öneririm.

Boyu ef05i de karides akvaryumumda kullanmıştım. Çok ufak olsa da, yapısı sayesinde çok güzel temizliyor suyu.

Bu filtreler pahalı derseniz de, şelale filtre tabi ki. Her şekilde iç filtreden daha iyi olacaktır.
    Bir de akvaryumunuzun boyutuna göre pipo filtre kullanabilirsiniz. Pipo filtre sudaki kaba atıkları temizlemez, ama 5-10 tl ye alabileceğiniz en iyi filtredir. Ancak tek başına kullanamazsınız, akvayrum çok pislenir, ufak bir iç filtre ile beraber kullanmanız gerekir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş