1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın nesi var?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde beyazlotus tarafından 9 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  3 gün önce aldığım yunus, sarı prenses, mavi prenses türü balıklarım çok hareketsiz. Akvaryumun herşeyi tam. Dış filtresi var, hava motoru var, kumu var, saklanabilecekleri batık gemi ve testi var, ışıklandırma var. Sadece ısıtıcım yok ve su 20 derece. Yarın ısıtıcı alıcam su sıcaklığı için.
  Sorun şu: Balıklarım çok az hareket ediyor, sürekli aynı yerde duruyorlar ve yem yemiyorlar. aldığım yem ağızlarına büyük geldiği için ezdim biraz ve boylarını küçülttüm, ağızlarına girecek kadar boyları var şimdi. Ama yem atınca hiç oralı olmuyorlar. Hiç yemiyorlar. Su üstünde kalan yemleri yukarıya çıkıp almıyorlar, dibe inen yemleri yemiyorlar. Açlıktan ölmelerinden korkuyorum.Alt komşunun sarı prensesleri yem atılır atılmaz suyun üst tarafına çıkıp yemi kapıyorlar hemen. Ne yapabilirim bunu düzeltmek için? Ustalar vardır ve sorunuma çözüm bulurlar diye bu foruma geldim.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Öncelikle hoşgeldiniz. Mesajınızı okuduğumda balıklarda keyifsizlik yanında aslında akvaryumda ciddi sorun olduğunu düşündüm. Tabi kendinizce yeterli bir şekilde açıklama yaptığınızı düşünüyorsunuz ama verdiğiniz yemin ne olduğundan tutun da en son yaptığınız su değişimine kadar birçok önemli faktör var bilinmesi gereken. Öncelikle bence acil yapmanız gerekenler var. Elinizdeki yemi kırmanız parçalmanız ve balıkların bu yemleri almamaları ve yine sonunda akvaryum suyunda kalan bu yemlerin yarattığı atık yükü.

  İlk önce görmediğimiz batık geminizi atın akvaryumdan ondan güzel bir büfe dekoru olur. Daha sonra ilk etapta akvaryumunuza %40 oranında bir su değişimi yapın. Isınızı 28 cıvarına sabitleyin ısıtıcı alarak. Attığınız batık geminin yerine iiç yüzeyi biyolojik yaşama alan sağlayacak yapıya uygun kayalardan bir dekor yapın. Dış filtrenizin temiz su geliş hortumunu akvaryum yüzeyine çarptırın ve Pul yem alın balıklarınıza. Yemi verirken sarımsak suyuna emdirerekte vermeye çalışın.

  İnşallah sağlıklarına kavuşurlar.
   
 3. Kubilay*

  Kubilay*

  Mesajlar:
  577
  Yer:
  Bahçeşehir / İST
  İsim:
  Kubilay Atik
  Isıtıcının olmaması aşırı büyük bir etken bunlarda..
  Dış filtrenizin temiz su geliş hortumunu akvaryum yüzeyine çarptırın oda oksijen yapsın ve pul yem alın.(Sera flora olabilir ;) )
   
 4. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  Dış filtrenizin temiz su geliş hortumunu akvaryum yüzeyine çarptırın demişsiniz ama nasıl yapıcam bunu :smiley33:. Çarptırın derken? Birde batık gemiyi neden çıkarıyorum? nedenini anlamadım. İçi boş ve etrafında 4-5 delik var. Balıklar içine girip çıkabiliyor. Neden çıkarmam gerekir :bilmem:
   
 5. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  Akvaryumun genel görüntüsü:

  [​IMG]
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dış filtrenin temiz su hortumundan gelen suyu akvaryum yüzeyine yandan verince su yüzeyi hareketlenecek yani dalgalanmalar ile daha fazla oksijen katkısı yaparken sudan uçan karbondiyoksit ile ph değeri daha dengeli olacaktır.

  Gemiyi çıkarın çünkü doğal değil. Aslında bu tek başına yeterli bir neden ama altında birçok neden daha var. Balıklar için akvaryumda gerekli olan tekşey girip çıkacakları delikler değildir. Sizin o attığınız yenmeyen yemler var ya hani onların bir biyolojik yaşam ile zarasız hale gelmesi gerek. Kısaca hedefimiz öncelikle sağlıklı yaşatmak olmalı.

  Konuyu daha net özetlersek ' Balıklarınızın girip çıkacakları delikleri var ama...bunu yapmaya mecalleri yok ' :ret: Güzel ifade sevdim bunu. :)

  Akvaryumunuzda cichlid besliyorsunuz bu yüzden önce şartları onlara uygun hale getirelim ve
  daha sonra sizin sadece ölmeden kuyruk sallamasını istediğiniz balık profilini kaldırıp. aşağıdaki hedefi seçelim.

  Fotoğraf çekimi Mercan Akvaryum' da şahsıma aittir.

  [​IMG]
   
 7. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  Sabah erkenden gittim ve ısıtıcı aldım akvaryuma. Akvaryum ısındıkça balıklar tekrar canlandı. Sorun su sıcaklığındaymış. Artık attığım yemi yiyorlar ve gezip dolanıyorlar. :nazar: Şimdiden büyütüp yavru almayı heyecanla beklemeye başladım :temel:

  [video=youtube;WDOamqKMnFQ]http://www.youtube.com/watch?v=WDOamqKMnFQ[/video]

  Akvaryumun içine yakında bitki ve taş gibi şeylerde koyacağım balıklar daha da mutlu olsun diye.
   
 8. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Sezer kardeşim tank hacmin ne kadar acaba,
   
 9. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  166 litre. 80 cmlik bombeli akvaryumdan.Bi şey mi oldu usta?
   
 10. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Sezer kardeşim mavi prenses sert bir balık ve geliştiğinde diğer türlerin canını baya yakacak ,dekorun ve tabanda bulunan kum balıkların için uygun değil tabi kara senin ama ilerde hem sıkıntı olabilir.
   
 11. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  Mavi prensesler kötü olursa akvaryumcuya götürüp yerine sarı prenses dişilerinden alırım. 1e5d oranı filan.
   
 12. beyazlotus

  beyazlotus

  Mesajlar:
  26
  İsim:
  Sezer
  İnce kum alacaktım ama yoktu akvaryumcuda, ayrıca çok pahalıydı. Paketine 10 lira istiyor adam. Ama şöyle bir şey yapsam olur mu: akvaryumdaki kalın kumun üstüne ince kum döksem? Kalın bir katman değilde ince bir katman ince kum dökerim. ama kalın kumların üstünü tamamen kapatacak şekilde. Böylece balıklar için daha iyi olur mu?
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tamamen değişmek en güzeli. Şimdilik ne kadar varsa o kadar kum koyulur. Daha sonra üzerine ilave yapabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş