1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın Son Hali

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde yasemin elif tarafından 7 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Selam portal üyeleri;

Bu konuda ise tahmininiz üzere balıklarımın son halini anlatacağım.

Akvaryum; 25 Litre
    Balık; 11 Lepistes (8 dişi 3 erkek)
    Planım; Yavru alabilmek ve daha iyi bir yaşam sürebilmeleri için balık sayısını 6 dişi 3 erkeğe düşürecek, balıkları ise akvaryumcuya geri vereceğim.
    Yavru alım durumu; Akvaryumu kendi haline bıraktığım için yavru alamadım. Akvaryumcudan da aldığım balığı akvaryumda göremiyordum. Sonra o balığın yavrulamış ve renklerinin canlanmış olduğunu, akvaryumcudan gelirken strese girdiği ve akvaryumu kendi haline bıraktığım (her türlü bakımı yapıyordum ama kendi hallerine bıraktım anneyi dekoru falan ellemedim) için 10 yavru alabildim. Ama kaybım yok. Ve halen karnı şiş 3 anne var. Acayip şiş yakında galiba :) Yavrular bir haftalık yaklaşık. 1cm'ler. Yumurta sarısı, ıspanak, elma püresi falan veriyorum. Bu arada yem suyu kırmızılaştırdığı için yem kullanmıyorum. Akvaryumun suyunu da uzun süredir değiştirmiyorum. Yem kullanmadığım için gayet temiz. Dip çekimi az da olsa var. Balık kaybım yok ve hepsi gayet sağlıklı. İnternette okuduklarımdan daha hızlı gelişiyorlar. Yemi haftada bir gün bile vermiyorum. Akvaryumcularda satılanları da araştırdım ama hiçbiri sağlıklı değil. Proteini düşük. Her gün yumurta sarısı, (önceden kesip tencerede haşlayıp dondurduğum) ıspanak, elma püresini yem niyetine veriyorum. Bazen yemek yerken falan aklıma geliyor yediklerimden de küçük bir miktarda veriyorum. Bunlar tere, ıspanak, bezelye, maydonoz vs. ot türü şeyler. Bunlardan da ara da bir, haftada bir falan veriyorum. Yavrular da çok iştahlılar. Gayet de sağlıklılar. Ayrı bir akvaryumda, deniz kabuklarından yapılmış mağaralarıyla mutlular. Kayıp yok. Betta konusunda geliştim. Ama yem ve şu anda bulundukları akvaryumu akvaryumcudan başka geniş bir akvaryumla değiştireceğim. Şimdi üreme gerçekleşirse yavrularım ve diğer bettalar sağlıksız olur diye şu anda çiftleştirmiyorum ama mutlular ve gayet iyiler. Yavrulara da en yakın zamanda pipo filtre almayı düşünüyorum. Bu arada yeni bir konu açacağım. Çok süper şeyler buldum. Şu anda bahsetmeyeceğim. Akvaryum durumum bu kadar. Her şey yerli yerinde.

Bir de geçen gün okulda geçen bir anımı anlatmak istiyorum;
    (içinden geçenleri yazıyorum)
    Geçen gün sokağımızda oturan aynı sınıfa gittiğimiz Oğuzhan tembel tenekesi, beni hiçbir zaman çekemedi. Hayır tamam Mevlüt de öyle ama Yasemin'e yetişeceğim diye baya yükseldi ve çalışkanların arasına girdi. Ama Oğuzhanı anlamıyorum her konuda üstün gözükmeye çalışıyo. Sinir oluyorum bu huyuna. Geçen gün balıklarımın videosunu çektim. Okulda bilgisayar dersinde arkadaşlarıma gösterdim. Çok hoşlarına gitti. Hatta pembe dişiye bayıldılar. Yan tarafımdaki bilgisayarda da Oğuzhan oturuyodu. Bi ara baktı. Car car car konuşmaya başladı hemen. "Yasemin biliyo musun ben yeni balık alacam. Hem de bunlardan. Benim tanıdığım var ondan 100 tane falan ucuza alacam. Bilgisayar ekranı kadar kocaman akvaryum alacam ona koyacam." Hayır anlamıyorum daha balığın adını, akvaryumun ölçüsünü, yaklaşık 15 litreye 100 balık konulamayacağını bilmiyo. Bi de diyo ki yavru alacakmış. Neyse beceremez becerirse belki yardım ederim dedim. Sonra dedim bak Oğuzhan o kadarcık akvaryuma o kadar balık konulmaz dedim. Anlamıyo. Neymiş ne olursa olsunmuş. Sinirlerime hakim oldum başarılar dedim ve eve doğru yürümeye başladım (okul çıkışıydı). Bir hafta olmadan koşarak geldi. Söylediğini okuduğunuzda yerlere yatabilirsiniz benim gibi dikkat;
    Yasemiiin, biliyo musun biz çok ilginç bir balık aldık. Bu balık o kadar gizemli ki ağzından yavrulayabiliyo, sarı, beyaz, mavi renkleri bile var. O kadar ilginç ki akvaryumcu bile bilmiyo. Hem seninkinden daha dar yerde yaşayabiliyo.
    Tahmin ettiğiniz gibi (ben de tahmin ettim doğruymuş) Dediği boyutlardaki akvaryuma doldurmuş prensesi yunusu. Onlar orda işgence çekiyo bu da diyo ki yaşayabiliyo. Sen afrikada da yaşarsın avrupada da. Önemli olan rahat. Cani ne olacak. Okuldaydım. Acayip bir gülme bastı beni. Ama görmeniz gerekirdi o kadar abartıyordu ki. Benden "yaaa hiç görmedim çok ilginç bana da al" falan diyeceğimi bekledi herhalde.

Benden bu kadar

saygılar:gif :::...SaygılaR...::: saygılar:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım
    Cevap: Balıklarımın Son Hali

Valla iyi gidiyorsun.. Hemen heyecanlanma daha önünde 6 ay var... Benim bi'sorum var ; 15 litreye o kadar balık nasıl sığıyo ? :F:F:F

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aferin Yasemin öğren ve öğretmeye devam et. Yazılarını keyifle okuyorum.

4. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bu tip insanlarla hayatın boyunca karşılaşacaksın, sadece gül ve geç. Akvaryum kurmayı, içinde balık beslemeyi kendince bişeyler başarıp zevk almak için değil de birilerine gösteriş için yapan insanlar hayatlarında yer alan diğer işlerde de benzer yollar izlerler. Günün sonunda yaşlanıp da geriye baktıklarında sadece etraflarındaki insanları etkilemeye çalışarak geçtiğini anlarlar hayatlarının, hiçbir başarıları olmadan veya hayatın güzelliklerinden zevk almadan.
    Senin yaşın sanırım 15, eminim benim gibi birçok insan senin yaşında olmayı ve akvaryuma dair deneyimleri, o ilk heycanları, araştırma yaparken ve öğrenirken yaşanılan hazzı senin yerinde olup tekrardan yaşamak isterdi. Anlattıklarından senin de gayet heycanlı ve meraklı olduğunu anlıyorum. Ve tebrik ediyorum. Sen doğru yoldasın, yolundan sapma ve yaptıklarını SEN istediğin için yap, kimseye göstermek yada birilerini etilemek için yapma. Unutma ki, taklitçiler herzaman bir adım geride kalırlar, orjinal ol, özgün ol...
    Hayatta ve okulda başarılar diliyorum genç dostum, kendine iyi bak, nice akvaryumlu mutlu günlere...

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif

Gerçekten uzun bir süredir cevap veremediğim için özür dilerim. Yukarıdaki yazımı yazarken o arkadaşımın bu davranışları için öfke doluydum. Şu anda da paylaşacak çok şeyim var olabildiğince paylaşacağım. Son zamanlarda derslerim bilgi yarışmaları sınavlar falan internette pek bir şeye bakamıyordum.

Üzücü bir haberim var. Aldığım 10 yavru aniden öldü. Suda bir anormallik yoktu ama filtre de alamamıştım. Kesin ondandır dedim. Bir ay gibi bir süre akvaryumda elimde fener yavru aramakla geçti. Önceki seferde 2 yavru görüp 10 tane bulmuştum. Bu sefer gördüklerimi sayamıyorum. Yakında kayalık bir mağara alacağım küçük. Balıklarımdan bir kısmını verdim şu anda yavrular iki erkek beş dişim var. Bir de bettalarım. Akvaryumumu maddiyetten dolayı bitkilendiremedim. Balıklarım için ise ufalamalı yemi de arada bir vermeye başladım. Hepsi bu kadar. Bir süre sonra yine bilgilendiririm.

Sayfayı Paylaş