1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımın tedavisinin devamında ne yapmalıyım

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde cüneydbayramça tarafından 18 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Bildiğiniz gibi çoğu balığım beyaz benk olmuş,blue face angel,blue tang ve naso tangde gözlerinde buğulanma oluşmuştu.Temel beyin tavsiyeleri üzerine sıcaklığımı 28 dereceye kadar yükselttim,psmi sulu şekilde toplatmaya başladım,tuzluluğumu 1016-1017 seviyesine kadar düşürdüm,yine sumptaki şelale filtremin içinde zeolit ve carbon vardı,Temel beyin tavsiyesi üzerine onları da çıkartıp yerine elyaf koydum.Bu çalışmaların üzerine blue tangımın keyfi yerine geldi diyebilirim maşallah.Gözü buğulanmış balıklarımdan naso tangımın nispeten geçmiş gibi ama blue face angelda ve blue tangde devam etmekte.Bugün 30 litre su değişiminde bulundum,marine buffer ekleyerek.Sarımsak suyuna bandırılmış yem vermekteyim...
    Bu bağlamda ısıtıcım 28e kadar sıcaklığı yükseltebiliyor,ama ketılla 30a çıkarabilirim,sizce çıkarmalımıyım,tuzluluk ve sıcaklılığı ne kadar zaman bu seviyelerde tutmalıyım,başka tavsiyelerinizi bekliyorum,teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gelismeler guzel ve sevindirici. Ketilda su isitip isi yukseltmek yanlis olur cunku su tekrar duser kisa sure sonra ve daha kotu olur.

28 derece olsun sorun yok. Su yuzeyini iyice hareketlendirirsen su degisimlerini yapip sabirli olmak insallah yeterli gelir.

3. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Eyvallah abi suya bakteri ilave edeyimmi,brıgtwell bacto7 var elimde bakteri kültürü olarak,iki tane dalga motorunun yönünü yukarıya verdim su yüzeyi baya hareketlendi...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu tarz bakteri kültürlerine bakış açım biraz farklı benim. Elinde varsa elbette kullanırsan iyi olur. Su yüzeyini hareketlendirmen basit ama etkili bir işlemdir. ;)

5. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Okey abi,ama bu bakteri kültürü hakkındaki görüşlerini de paylaşırsan sevinirim...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında uzun bir konu. Yine uzun zaman önce bu konu üzerine yazışmalarımız olmuştu. Kendi bakteri kültürünü üretmek isteyen bir arkadaşa yapılan yorumlar oldukça kesin ifadeler ile olmayacağı yönündeydi.

Oysa tatlı su akvaryumlarında yeni kurulan bir akvaryumun biyolojik yaşamını hızlandırmak adına sağlıklı bir filtreden kirli elyaf veya sünger alınıp yeni akvaryumun filtre sistemine dahil edilmesi yıllardır yazılır çizilir. Bu kavrama veya bu konulara itiraz etmeyenler ne hikmetse tuzlu su akvaryumuna sıra gelince kimyager kesilir.

Oysa hiçbir fark yoktur. Çünkü amaç aynıdır, etki aynıdır, gelinecek nokta aynıdır. Tek fark daha suzun zaman almasıdır. Bir hobici bu tarz bir düzenekte kendi bakteri kültürünü üretebilir tezi bu noktadan hareketle geçerlidir.

Piyasa da satılan bu bakteri kültürü adı altındaki ürünler ise tamamen bir bilinmezlik içerir. Bizler oksijenli ortama uygun, oksijensiz ortama uygun, ışık altında, karanlıkta yerleşen birçok bakteri türü ile bir bütünlük kurmaya çalışırız. Bu ürünlerin raf ömürlerini soran, araştıran, bilen bir Allah'ın kulu yoktur.

Bu bakteriler sağ mı, hayatta mı, ne kadar süredir o şişede, şişede olandan ne fayda gelir bilen yok. Bu tarz ürünler yerine geçerken bana uğra kültürünü al git. sağol.gif

7. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

+1,bencede bu söyledikleriniz çok mantıklı güzel bir değerlendirme burda:gif,teşekkürler...

8. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Malesef dün hiç yem yemeyen bir kenarda olduğu yerde yüzgeçlerini sallayan blue face angelımı bu sabah kaybettim çok üzgünüm em32.gif

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Başın sağolsun ne diyelim. Sistem dengesini şaşırmaya görsün işte böyle. Yazık olmuş ama üzülme bunlar hep daha titiz ve doğru yapmaya bizi teşfik ediyor. Tabi canlı kaybı bir yana ve maliyetiyle birlikte pahalıya mal oluyor.

10. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Abi dahada angel türü almam,bu kadar sağlıklı balık elimden yem yiyen bu kadar neşeli balık 1 günde öldü,inanamadım sabah gördüğümde.Dün yem yemedi ama dedim geçer,en kötü ihtimal senin uyguladığın tedaviyi uygulamayı düşünüyordum ama bu kadar çabuk ölebileceği aklımın ucundan geçmezdi ve bana tedavi için fırsat bile kalmadı malesef...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu durumu ve seni cok iyi anliyorum. Zaman zaman yasadik bunlari. Hatta bazen daha narin olan tur etkilenmez ama birsey olmaz dedigin balik cabuk etkilenir.

Yapilan hatalara artik deginmeye onemli olan ders almaktir. Amonyak ve nitrit bu tarz durumlarda hata af etmez.olumsuzluk basladiginda durumu daha da felakete goturecek dekor kaldirmasi gibi islemleri yapmamak gerek. Bu ve benzeri hareketler sorunlarin katlanmasina sebeb oluyor.

Cep mesaj...

12. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Malesef herşey tecrübe veriyor insana,ben kayaları oynatmazdım ama baştada dediğim gibi alg eater gobi yoktu meydanda ve balıkların gözlerinde amonyaktan olacağını düşündüğüm buğulanma vardı.Daha da kötüye gitmemesi açısından kayaları kaldırıp ölü balığı bulmaktı amacım.Ama bunların hiçbirisi değilmiş suikasta kurban gitti balığım,yani buğulanma benim ölmüş diye düşündüğüm bir balığımdan dolayı değilmiş,bir hain sumpa ya balık yada karides atmış ve bundan dolayı akvaryumumun düzeni kaçmış malesef...
    Abi acaba sıcaklığı 30a yükseltebilseydim farkedermiydi acaba.Yani bu buğulanmanın geçmesini sağlayabilirmiydim veya o buğulanma nasıl geçerdi bunu da konuşursak hem daha ilerde tekrar böyle bişey yaşarsam bana,hemde bu konuyu bundan sonra okuyacak arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz.Bu konu hakkında da bilgilendirme yaparsanız sevinirim,teşekkürler...

13. sezgintr

sezgintr

Abi geçmiş olsun gerçekten çok üzüldüm. İnşallah bu son kaybın olur.

14. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Malesef abicim şu anda alg eater gobiyi kaybettim dostum,tomato clownda kuyruk erimesi,palyaçonun tekinde mantar,naso tangde göz buğulanması var,yani son kaybım olmayacak ve gerisi gelicek galiba çok sıkıldım Allah kahretsin,bana bu pisliği yapanın çoluk çocuğundan çıkar inşallah...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bedduaya gerek yok sakin olmak gerek. Suçu olmayanların ceza çekmesi sorunu çözmez ve gidenleri de geri getirmez.

Amonyak patlamış bir akvaryumda kayıp yaşanması malesef normal. Akvaryum ısısı 28 ise değişim için hazırladığın suyunda aynı olsun.

Söz ettiğin oluşumlar bu durumda çok normal. Su değişimlerini yapmaya devam etmelisin. Balıklara çok üzüldüm özellikle angel balığının ölmesi sorunun büyük olduğunu gösterir.

Dışardan eklenen balıklara çok dikkat etmelisin bir anda tüm sistemi çökertir aman dikkat. Akvaryuma zaten birileri hatalı bir şeyler yapmış ve üstüne yine bazı hatalar yapılmış. Üzülerek bu kayıplar normal demek zorundayım. Yapılacak olan belli su değerlerini toparlamak bir an önce.

16. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Suçu olmayan derken,abi sizin akvaryumunuzun sumpuna birisi ölü karides veya balık (ne olduğunu tam anlayamadım artık iyice çürümüştü bulduğumda)atsa bu arkadaşın suçu yokmu diyorsunuz.Heralde bana yapılanı tam anlayamadın abi...

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Onun suçu var elbette. Yapılanı da çok çok iyi anladım.

Ancak çoluk çocuğundan çıksın demeni anlamadım sadece. ;)

18. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Abi orda haklısın doğru söylüyosun kusuruma bakma ama o kadar sinirliyimki ne dediğimi bilmiyorum kusura bakma,dükkana kamera taktırıyorum bugün,bakalım yine yapsında bende ona ne yapıyorum....

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Seni çok çok iyi anlıyorum. Yukarda da belirttiğim gibi malesef amonyak oluşması çok zarar verici bir durumdur ve buna tabi bazı hatalı işlemler eklenince kayıplar yaşanır. Balıkların oksijen zorluğu çektiğini belirtmen zaten olayı açıklıyor. Akvaryum ve balıkların doğası çok karmaşık malesef, daha çok dayanır dediğin balık hepsinden önce etkilenebiliyor.

20. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça

Sayfayı Paylaş