1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımız ve Nasıl beslediğimiz ( Fotoğraflı tanıtım )

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde hasanacar tarafından 24 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Arkadaşlar herkes tatlı su balıklarının fotoğraflarını başlık altına eklerken altına eğer hacimlerini akvaryumdaki yaşam sürelerini ve besleme biçimlerini yazarsa iyi bir tecrübe kaynağı oluşturabiliriz. ;) Müsadenizle ben ilk balığımı eklemek istiyorum.

Balığın türü: Green Terror
    Balığın boyutu: 7-8 cm
    Balığın doğal yaşam süresi:
    Balığın beslendiği yemler: Kurutulmuş kan kurdu, Tetra Discus Yem, Spirulina Tablet
    Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi: 3 ay
    Balıkla ilgili diğer bilgiler: Çok sevdiğim bir balık. Karma cichlid akvaryumumda yaşamaktadır. Renkleri bana göre çok göz alıcı.
    Balığın Fotoğrafları:

2. safak

safak

Evet ben bu green terrorleri çok seviyorum.Gerçekten çok güzel balık.Hasan bey gerçekten çok iyi bakmışsınız. burda:gif naz:

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Balığın türü: Cytocara Moori (Yunus Cichlid)
    Balığın boyutu: 15 cm
    Balığın doğal yaşam süresi:10 + yıl
    Balığın beslendiği yemler: Tetra bits,sera flora
    Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi: 2 yıl
    Balıkla ilgili diğer bilgiler: İsmi sultan. (Kızım taktı ismini :) ) Akvaryumlarımdaki en sevdiğim dişilerden birisi.Bugüne kadar sayısız yavru verdi Maaşallah. naz: Biraz agresif bir balık. Hele yumurtlama zamanı akvaryumda erkekten fazla terör estiriyor. :)
    Balığın Fotoğrafları:

4. safak

safak

Balığın türü:Astronot balığı(oscar fish)

Balığın boyutu:18 cm

Balığın beslendiği yemler:Kurutulmuş karides,Sera etçil yemler ve tubifex

Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi:8-10 yıl

Balıkla ilgili diğer bilgiler:Aşağıda gördüğünüz gibi iki tane astronotumun fotorafları var.Gerçekten bakımları çok zor ve özel ilgi isteyen
    çok zeki balıklar ama bu kadar uğraşa deydiğini düşünüyorum.Şu an için adları yok ama koyacağım.Gerçekten bu balıklara çok bağlandım.Artık evimin bir parçasılar.Maaşallah demeyi unutmayın. :) naz:

5. safak

safak

Balığın türü:paku pirana

Balığın boyutu:20 cm

Balığın doğal yaşam süresi:16 yıl

Balığın beslendiği yemler:Kurutulmuş karides,tetra etçil yemler ve tubifex arada sırada ot.

Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi:8-12yıl

Balıkla ilgili diğer bilgiler:Gerçekten çok asil balıklar Aşağıdaki fotoğraftada gördüğünüz gibi iki pakumun resmi var.
    naz:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balığın türü: Blue Ringed Angelfish

Balığın boyutu: 25 cm

Balığın doğal yaşam süresi: 10-15 yıl.

Balığın beslendiği yemler: Kaliteli kuru yemler, ev hazılığı gıdalar ( Tere, maydanoz, muz, karides, kalamar, soya fasulye filizi, elma, brokoli, sarımsak, istagoz parçalarından oluşan karışım, havuç, kırmızı yakmayan biber, haşlanmış fasulye, bezelye tane ve kabuksuz, fesleğen otu, daha aklıma gelmeyenler )

Balığın akvaryumumdaki yaşam süresi: İki ay.

Balıkla ilgili diğer bilgiler: Yarı agresif, aşırı bir yaramazlığı olmuyor. Mercanlara ilgili ve uyumsuz. Mavi ışık altında çarpıcı görünüyor.

Balığın Fotoğrafları:

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Şafak bey Paku ve Oscarların bulunduğu akvaryuma ne tür bir bitki öneriyorsunuz tecrübenizle sabit olarak? .8.

8. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Şafak, astronot beslemek isterdim. Seninkilerde maşaAllah çok güzeller.

Temel Abi, benim balık kadar güzel olmasa da sizinki de idare eder gibi, haksız mıyım Şafak :F

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

(Kusura bakmayın resimler telefon çekimidir.)

Balık adı: Sarı prenses (Labidochromis Caeruleus)
    Normal yaşam süresi: Malawi türlerinin ortalama 10 yıl ve üzerinde yaşadıklarını duymuştum ama benimkinin sonu ne olur bilemem :)
    Evdeki ismi: Sarı aliye:gif
    Akvaryumumdaki yaşam süresi: 2 ay
    Beslendiği yemler: Günde 2 öğün her öğünde bitkisel olarak ayrı ayrı ''Tetra Pro Vegetable'' ve ''Sera Granu Green'' veriyorum.Ayrıca haftada 2 kez proteinsel olarak ''Tetra bits'' ve ''Kan kurdu'' arada sırada yeşillik türü ev imali yemler atıyorum.
    Akvaryum Bakımı:Bu tür pek fazla kirletmiyor bence çünkü dışkısal tortulara henüz rastlamadım 1 aydır dıy dış filtremi kullanıyorum ve suyum hala cam gibi :) Açıkçası değiştirmekde istemiyorum çünkü akvaryum suyu bence daha yeni oturdu.
    Balık uyumu: Mbunalar ve fazla agresif olmayan balıklarla sorun çıkmayacağını düşünüyorum...Sadece kur yaparken biraz agresifler o kadar..Genel olarak sakin balıklar :)
    Boy: Akvaryum ortamında 12-14 cm ye kadar uzuyorlar.Benimkiler şu an 7-8 cm civarı.
    Yavru alımı yapmadığım için tecrübeye dayalı kuluçka ve yavru hakkında bilgi veremeyeceğim fakat 14. günde kusturulmasının iyi olacağını ,eş sayısının 1e 3d olması gerektiğini,üreme döneminde agresifleştiklerini biliyorum :) Ekleyecek olan varsa buyursun saygılar:gif

10. safak

safak

Haklısınız hasan bey :F.Bu arada seha bey ben tankıma canlı bitki koyamıyorum.Tankımdaki bitkiler yapma ama herkez gerçek sanıyor gerçekten kaliteli bitki.Paku akvaryumuna hiç bir bitki olmaz bambuyu bile kemiriyorlar.Ama astronot'a bambu olur hemde astronot tankına bambu çok yakışır.Bambunun dışında diğer kalın yapraklı bitkiler kullanabilirsiniz.

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Teşekkür ederim Şafak Bey.Bambu bulamayacağım ama yapay banada mantıklı gibi geldi şimdilik. burda:gif Ama öncelikle uğraşmam gereken beyaz benek gibi bir illet ortaya çıktı bugün montz: Onunla savaşıyoruz dön:gif İlginize teşekkürler :)

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi beslenme kısmında tere otu,maydanoz,muz vs yazmamışsın ? :D

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nasıl yazmamışım hayret ekledim hemen. Onlar balık hakkındaki en önemli bilgiler. :)

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hah tamam şimdi oldu. ;) :)

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Temel hocam, bayılıyorum senin balıkların yemek seçmemelerine :D Bizim cichlidlere muz atsam yanına biraz elma hadi bi parçada et atsam herhalde artemia çıkana kadar orada kalır :D :D (Ama sizdekiler resif balıkları o ayrı birşey .Ş. )

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tatlı su balıkları genel olarak bu tarz beslenmeye gelmiyor haklısın. Tabi elden yeme alıştırılanlar var, geriye biraz daha ilgi ile bu tarz gıdalara alıştırmak kalıyor. Affınıza sığınarak yazıyorum ama ben cichlid türüne de yedirirdim diyebilirim. :cekingen:

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bişey sormak istiyorum Temel abi. Hani şu ilk okulda öğrencilerin yaptığı pamuk içinde fasulye yetiştirme olayları falan vardı ya işte biz de öyle yapıp onların taze yapraklarını canlılarımıza versek nasıl olur acaba. Fikri olan tüm arkadaşlar paylaşırsa fikirlerini sevinirim. Birden aklıma geldi. Foruma yazayım dedim.

Saygılar...

18. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Günde üç öğün. Sabahları Sera greenugreen öğlen ve akşam sera discus bazen karides, bazen ev yapımı yürekli, karidesli, somonlu yem, bazen dip yemi, bazen pul yem. Bazen de değişiklik olsun diye salatalık, karpuz vs... :heyo:

http://www.youtube.com/watch?v=bk329YDsgC0#ws

Tabi bu üç ay önceki halleri. Şimdi 6 aylıklar ve ilk yavrularımı aldım. :basardim:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu karpuz nerden çıktı, kimin aklına gelmişte milletin kanına girmiş anlamadım. saat:gif Bu kadar da olmaz. saat:gif :F :F

Video için teşekkürler süper maşallah. naz:

20. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Yok Temel abi ne affı :cekingen: Tabi bunda bizim balıkları alıştırmak için pek payımız olmadığı için elden yemiyorlar(En azından benim için) :) Yoksa olmayacak şey değil .8. Artık yavrularına nasip olursa elden yediririz :) Ama bunda akvaristin rolü büyük olduğu için pekde söze gerek yok saygılar:gif

Sayfayı Paylaş