1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımız ve onların eğlence anlayışları...

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 19 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Balıkların, özellikle de tuzlu su balıklarının farklı karakterleri olduğunu bir şekilde farkettik. Fark ettim demiyorum zira herkesin aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Bazı videolarda balıkların kendileriyle dönme dolap gibi döne dolaşa oynadığını fark ettim. Bu belki de çiftleşme, kur sürecidir bilemiyorum. Ama bu kadar akvaristin içinden en az birinin balığı bir şekilde bir yeri, bir objeyi seviyordur, bir eğlence anlayışı vardır ve onu da bir şekilde ister istemez bize gösteriyordur diye düşünüyorum.

Tatlı sularda da sıklıkla karşılaştığım bir şey var, bazı trpoheus, astronot türlerinin eğitilebildiklerini iddia eden pek çok yazı, ilan, bilgi görüyorum ve duyuyorum da. Örneğin bugün sahibinden'de gördüğüm bir ilanda adam akvaryuma bir top atmış, balık acıkınca gidip topa vuruyormuş. görmek lazım iddia etmeden önce..

En basiti clown'lar anemon'un içine girip çıkar. Bu belki de bir ihtiyaç ve mutlaka karşılıklı bir faydalanım söz konusu. Peki ya bu kadar derinlemesine bilmeyen biri için "oyun oyunuyor" ifadesi şekillenmez mi?

Balıklarınızın eğlence anlayışı nedir? Ne yapar? Ben balıklarım için bir oyuncak almayı, yapmayı düşünüyorum. Henüz aklımda net bir şey oluşmadı ama ilk fırsatta denemeler yapacağım, bakalım...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesela bizim ''En komik An'' yarışmasını kazanan bir kare var Mesut'a ait. İştimaya çağırmış balıkları. konusunda ilginç diğer karelerde var.

Düzenleme: 16 Ağustos 2015
  3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Cevap: Balıklarımız ve onların eğlence anlayışları...

evet komik resimelr var gerçekten, iştima süpermiş, hepsi asker gibi dizilmiş :)

4. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

İnternette aşağıdaki yazıyı gördüm konuylada alakası olduğunu düşündüm sizinle payşlaşıyım dedim ne kadar doğrudur bilmiyorum ama bana mantıklı geldi.

Bir laboratuarda deney yapılıyor. İçinde bir büyük ve çokça küçük balığın olduğu kocaman bir akvaryum konuyor.Haliyle, büyük olan acıktıkça küçükleri yiyor... Daha sonra akvaryumun ortasına dikey bir cam yerleştiriliyor, böylece akvaryum ikiye ayrılıyor. Büyükbalık bir tarafa küçük balıklar da diğer tarafa yerleştiriliyor. Büyük balık cam bölmeyi geçmek ve küçük balıkları yemek için defalarca deneme yapıyor. Bu durum tam 28 saat boyunca sürüyor. 28 saatin sonunda büyük balık artık diğer tarafa geçmek için mücadele etmeyi bırakıyor. Deneyin sonunda cam bölme kaldırılıyor. O da ne!!! Büyük balık küçükleri yemek için hiçbir hamleyapmıyor. Saatler geçtiği hâlde onları yemediği görülüyor.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Evet bu balık hafızası ile ilgili bir ispat diyebiliriz :)
    Ya da günümüz moderen kesimin iddia ettiği öğrenilmiş çaresizlik diye de adlandırabiliriz. Bilimadamları bundan sonra bi 28 saat daha dişini sıksaydı da bari bu balığıngenlerinde yer alan, daha sonradan deneylerle öğrenilmemiş içgüdüsel bir şeyi de keşfetselerdi keşke.... Yaşama azmini, hayatta kalmak için öğrenilmiş çaresizliğin de yıkılmasını..

Sayfayı Paylaş