1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım ölüyor. Acaba neden?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 13 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Isıdan olduğunu sanmıyorum. Zira genel olarak buna toleranslı bir türdür. Ama 33 derecenin fazla olduğunu sanırım söylememe gerek yok. Isı beyaz benek hastalığında en fazla türe göre 30-31 aralığıdır. Discus ve neon türü bu ısı aralığını kaldıran türlerdir. Kaldı ki 30 derecede adaptasyonları daha kolay gerçekleşir yeni taşındıkları akvaryuma.

2. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Videoda ki neonda hava kesesi sorunu olabilir mi acaba? Fazla bilgim yok bu konuda, balık dengesini sağlayamadığından ve ters dönme eğilimi gösterdiğinden aklıma hava kesesi sorunu geldi..

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Tankınızda ki su yeni olduğu için hem nitrit hemde nitrat ve oturmamış diğer değerler sebebiyle balık ölümleri devam edecektir.Ama bugün ama 1 hafta sonra bunu üzülerek söylüyorum.. Isı artırmak beyaz benek hastalığına karşı yapılan tedavinin ilk adımıdır.Ama ısının yükselmesi bozuk ısıtıcınız yüzünden aniden olduysa oda sorun teşkil eder.Ani ısı değişimleri tüm balıkları rahatsız eder zaten başka su değerlerinden gelen balık su değerleri daha oturmamış başka bir akvaryuma konuyor buda yetmez gibi ani ısı değişikliğine maruz kalıyor.. Bana kalırsa daha başka balık almayın Kerem bey yoksa alacağınız diğer balıklarda aynı sona maruz kalabilirler.Sizin yapmanız gereken ilk iş akvaryum su değerlerinizi oturtmanız olacaktır.Balık işi ondan sonraya kalsın bunun içinde biraz sabır gerekiyor.İş yerinde video'yu açmadığı için izleyemedim onuda belirteyim ama yeni tank kurulumunda her akvaristin başına gelen durumla karşı karşıyasınız.. Sürekli değişken koşullara maruz kalan insanoğlu stresten hasta olabiliyorken bu ufacık canlıların şu şartlarda hastalanıp ölmeleri gayet doğal üzgünüm...

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Videodaki balık sıcaktan dolayı havale geçirmiş ve beyin bütün vücudun kontrolünü büyük ölçüde kaybetmiş...

5. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Tekrar merhaba. Beyaz benek hastalığı olduğu anlaşıldıktan sonra ısıyı 2 gündür 30 derecede, ışığıda kapalı tutuyorum, ısıtıcının durumundan dolayı 29- 29.5 c aralarında şuan.. Demin eve geldim, birde baktım ki bir neon daha ölmüş, diğerlerinin üzerinde de bariz beyaz noktalar vardı. dün öyle birşey yoktu. Lepisteslerde bir problem görmedim. Şimdi ne yapmalıyım acaba..?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Beyaz noktaların bariz olarak görülmesi çok normal. Isı parazitlerin daha çabuk ergin haline gelmesini hızlandırır çünkü.

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların kullanım talimatında ısı artırımıda bu yüzden önerilir. Parazitler ergin hale gelince balık mukozasını terk eder ve tabana düşer. İlaç sadece bu aşamada etki eder çünkü. Yoksa balık mukazasına gömülmüş bir parazite bakır dahi ancak kaşıntı gibi gelir. ;)

Normal telaş yapma. Başında da dediğimiz gibi narin bir türdür ve akvaryumu toparlamadan balık alman hata olmuş. Fire vermen normal.

7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Balıklar şimdi atacak benekleri ama eğer şartlar düzelmesse tekrar döngü baştan başlar.Beyaz benekler ilk önce balık üzerinde görülemeyecek kadar küçüktür.Gelişmeleri yazın.

8. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Beneklerde azalma oldu dünden beri. Gelişen benekler balıktan ayrılıyor sanırsam. Birkaç tane diğerlerine göre küçük olan benekler kaldı sadece. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kerem kardeşim, ani işlemlerden uzak durmak lazım. Aşırı su değişimlerinede tepki veren bir tür olması sebebiyle, su değişimlerini azar azar sık yapmak gerek. Küçük bir su değişimi yapın tabandan temizliği yaparak çekin suyu çünkü tabanda kist oluşturma ihtimallerinin önüne geçelim. Isıya dikkat edin değişecek suyun ısısı akvaryumla aşağı yukarı eşit olmalı. Balıklarınız yem alıyorlarsa yemlerine önce sarmısak suyu emdirin ve verin.

10. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Tekrar merhaba. Beyaz benek problemim olduğunu yazmıştım. Şimdi yaklaşık 10 gündür akvaryumun derecesi 29-30 derece arası. Neonların üzerindeki benekler 5 gün önce yok oldular. Şimdi ne yapmam gerekli acaba? bu arada lepisteslerim de doğurdu. Yaklaşık 18 tane yavru aldım. Onlarıda sıcak yüzünden kaybetmek istemiyorum. 29 derecenin balıklara bir zararı varmı acaba.? ve beyaz benek konusunda bundan sonra ne yapmalıyım.? Teşekkürler...

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Kerem Bey,

Ben uzun sürede -bir bahane ile- 30 derecede lepistes besledim... Herhangi bir sıkıntı olmadı... Ama şu an o sıcaklıkta tutmanıza gerek yok... Birkaç gün içerisinde sıcaklığı 26-27 dereceye indirebilirseniz...

Hastalığı yenmiş olmanıza çok sevindim....

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kerem Bey selam,

Gelişmelerin iyi olmasına sevindim. Canlı doğuran bakımı konusunda daha bilgili arkadaşlar yorum yapacaktır.

Beyaz benek konusuna gelince, ısıya dikkat ederek su değişimlerini bundan sonra yapmanızı önerebilirim. Akvaryumun ısısını kademeli olak 26-27 cıvarına indirebilirsiniz. Şu anki ısınız olan 29 derece çok aşırı zarar verecek bir değer olmasa da 1-2 derece indirin. Akvaryumuza bu ara az miktarlarda ara ara su değişimi yapın. Bu su değişimleri su kalitenizi toparlıyacaktır.

Filtere bakımlarınızı dikkatli yapın, bir anda tüm filtre malzemelerini yıkamayın, elyaf varsa atın diğer malzemeleri akvaryum suyunda hafifce çalkalayın yeter. Akvaryum kumunuzla oynamayın, blıklara aşırı yem vermeyin. Bunlar biyolojik döngünüzün tam oturmasına yardımcı olacaktır.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Geçmiş olsun Kerem bey.. Isıtıcınızın ayarını kısarak ısıyı ağır ağır düşürmeniz gerekiyor.. O sıcaklıktada yaşarlar ama doğaları gereği 25-26 dereceye düşürmeniz daha sağlıklı olacaktır.Isınız normale geldikten sonra yukarda kilere ek olarak su değişimlerini dipten % 20 , % 30 civarında yapmanız akvaryum suyunuzu tazelemeniz açısından daha olumlu olacaktır.. Bu şekilde dibe çöken benek hastalığına sebep olan sporlarında kısmen atılmasını sağlayacaksınız..Suyunuz sıcakken su değişimi yaparak ısıyı düşürürseniz gene balıklarınız beyaz benek olabilir.. Suyu ne kadar dengelesenizde su değişimi ısıyı hızla düşürecektir.Buda benek hastalığını yeniden hortlatacaktır.. Kafanıza takılan başka sorular var ise sormakten çekinmeyiniz seve seve cevaplarız..

Saygılar

Sayfayı Paylaş