1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım Coştu Galiba!!! :)

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde REDCAP tarafından 14 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. REDCAP

REDCAP

İsim:
    YAVUZ YILMAZ
    Değerli dostlar,

Özellikle 2 gündür balıklarımda bir hareketlilik var.Sürekli erkek dişileri kovalıyor titriyor ve sürekli oyun yaparcasına hareketler ile kuma falan sürtünüyor.Bu arada dişilerde titriyor,oyunlar yapıyor ancak birbirlerinide kovalıyorlar.110 Lt lik tankımda 1E4D Beyaz Prenses besliyorum.Su sıcaklığı 27 dereceye sabit.Dip beyaz silis kum.Saklanacakları mağaralarıda var.Bu hareketler bir çiftleşme ön hazırlığı olabilirmi?Erkeği anladıkta dişiler birbirini neden kovalar??

Saygılarımla,

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Balıklarım Coştu Galiba!!! :)

Hayat her zaman göründüğü kadar güzel değildir. Anlatımdan durumun çok kötü olmadığı belli ama sürtünme hakreketlerinden dolayı derhal önlemini almalısın. Çünkü bu parazit belirtisidir. Yani balıklar keyiften sürtünmezler. Kesinlikle ısısı dengelenmiş suyla %20 su değişimi yaparak balıklara sarımsak suyu emdirilmiş şekilde yemleme yapmaya başlamalısın.

Titreme ve kur hareketleri güzel, kovalama konusunda dişiler derken cinsiyet konusunda emin misin?

3. REDCAP

REDCAP

İsim:
    YAVUZ YILMAZ

Temel Bey,

Cinsiyet konusunda kesinlikle eminim.Tankımda sadece 1 erkek var.Dişilerin neredeyse tamamı birbirini kovalıyor.Sanki erkeği paylaşamıyorlar!Yemleme konusunda ise tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Hemen tedbir alacağım...

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Önceki tankımda ben de aynı sıkıntıyyı yaşamıştım.Balıklarım sürtünüp duruyordu.Su değişimi önerildi ama fayda etmedi.Çünkü suyu boşalttıktan sonra hemen çeşmeye bağladığım hortum ile tekrar su dolduruyordum.Yani resmen balıkları göz göre göre öldürdüm.Şimdi ise nasıl su değişimi felan yapılacağını öğrendim ama geç oldu haliyle.Neyse...Sürtünme gördüğüm an panik oluyorum.Temel ağabey olması gerekeni yazmış zaten.Ama bence yer kavgası da olabilir?110 litre biraz ufak kalır sanki?Ben de yer sıkıntısı çektiğimden bunu yazıyorum.Yeni tank gelene kadar balıklarım idare etmek zorunda kalacak mecburen.

5. tghn123

tghn123

İsim:
    ali görmez

Kuma sürtünen balık beyaz benekte olmuş olabilir veya suya alışamamış olabilir. Eğer ışıkta bunu yapıyosa sitrese de girmiş olabilir. Karanlıkta gözlemle bir de.

Sayfayı Paylaş