1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım Dışarıya Atlıyor

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 4 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,
    Arkadaşlar balıklarım sürekli dışarıya atlıyor. Günde 3-5 tane balık buluyorum yerde. Geçen akvaryumun kurulu olduğu masayı geri çektim arkasından 50 küsür anaç balık çıktı. Bunun nedeni nedir acaba? Akvaryumun üzerini yemek folyosuyla kapladım. (şeffaf) Bu Sefer de yem veremiyorum, bakım yapamıyorum vs. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oğuzhan akvaryum hakkında biraz bilgi vermen iyi olacak. Kaç balık var, hangi türler var, filtre sistemi, su durumu, oksijen miktarı, hacim vb. Bir fotoğraf eklersen de ayrıca güzel olur.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Temel Abi, tek tür Lepistes besliyorum. 50 küsür civarı balık var. Atman hf-600 şelale filtre kullanıyorum. Su durumu 26-27 derece sabit sıcaklık. Oksijen olarak canlı bitki var. Hacim 35 Litre. En kısa sürede bir de resim ekleyeceğim. Saygılar.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijen bağlayarak gözlemle bakalım, gündüzleri bitkiler oksijen üretir ama akşamları tüketir, bir gözlem fena olmaz. Bir de akvaryum içinde çok baskın agresif olan bir birey var mı?

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Abi, o konuda sıkıntı olacağını düşünmüyorum balıklar canavar gibi maşallah. Bunlar birbirini kovalarken hop dışarı düştüğünü düşüyorum. Doğru mudur acaba? Baskın birey yok şuan da.

Resimler :

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zaten ben de onu düşündüm aşağı yukarı. Baskın birey olsa fazla kovalayıp zıplatabilir veya dediğin gibi zaman zaman birbirlerine dalıyorlardır. Normal şartlarda sudan atlama ya aşırı amonyak oluşu, sudan kurtulma iç güdü hareketi ile veya aşırı agresif saldırılar olduğunda gerçekleşir. Balıkların sağlıkları yerinde diyorsan zaten canlılıkları veya üreme dürtüleri yüzünden gerçekleşiyor olabilir. Buna gem vurmak da o kadar kolay değil önlem almak dışında.

suret bunu beğendi.
  7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Benim düşüncem su ile yada balıklar ile ilgili bir sıkıntının olmaması. Ben akvaryumun suyunu çok dolduruyorum. :D Bu yüzden atlıyorlar heralde. :D

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    50 tane balığın akvaryumdan dışarı atlaması, ama bu balıkla canlı doğuran, Lepistes. Temel abinin dediğini tekrar ediyorum, diyecek başka bir şey bırakmamış. Suyunuzun kalitesinde ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum, öyle sanıyorum. Hayvancıkların canı yanıyor, kurtulmak için dışarı atlıyor.

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Peki şuan akvaryumun üzeri kapalı. Daha önceden de 1 ay kadar kapalıydı. O zaman canı yanan balıklar neden ölmedi akvaryum da? Hem 50 tanesi birden atlamadı. 6 ay içinde atlayanların toplamı.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su iyi diyorsan zaten geriye kendi aralarındaki tavırların durumu kalıyor. Balıklar başka nedenden atlamaz, bir de elektrik akımı suya kaçıyor mu ona bak bakalım.

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hava almak için atlamadı ya bu balıklar, var bir neden, bulmaya çalışıyoruz verdiğin bilgiler ışığında.
    Kovalayan dürtükleyen rahatsız eden bir balık var mı akvaryumda?
    Temel abinin de dediği gibi, suda kaçak var mı,
    Ne zamandır atlıyorlar, ne zaman atlamaları kesildi, cam ne zaman örtülüydü, neden cam örttünüz ve neden geri çıkardınız? Bu bilgiler ışığında lepistsleri neyle besliyorsunuz, bitkiler için ne kullanıyorsunuz, ışıklandırma kaç saat çalışıyor, ısı derecesi gece/gündüz nedir? Gece mi atlıyorlar gündüz mü?

Çok soru, çok cevap, daha kısa ve daha kesin çözüm. Bu kadar bilgili adamı da ne başka bir forumda ne de akvaryumcuda bulamazsınız :) Sıkılmadan soruyor, sıkılmadan cevap vermenizi bekliyoruz..

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Temel ağabey ben de elektrik akımını düşündüm ama saçma bir yorum olabilir endişesiyle yazamamıştım.Günde 3-5 balığın atlaması buna bağlı olabilir bence de?

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Elektrik kontrol tornavidasını varsa suya bir dokundurun derim...

14. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Beyler, suda elektirik akımı yok. Kontrol kalemi ile test etmiştim şimdi yine test ettim. Benim düşüncem araklarında kovalama oluyor ister istemez. Su seviyesi de yüksek olunca culp aşağı düşüyor balıklar.

Burak Bey'in sorularına gelirsek;

- Aralarında ister istemez çiftleşme veya kavga amaçlı kovalama oluyordur.

- Suda kaçak yok.

- Bayadır atlıyorlar. Atlamaları üzerini örtünce kesildi. Cam örtülü değildi. Mutfaklarda kullanılan şeffaf folyolardan örtmüştüm.

- Lepistesleri farklı farklı pul ve granül yemleri karıştırdığım yem ile besliyorum.

- Sadece bitkiler için değil akvaryum için katkı maddesi kullanmadım hiç.

- Işıklandırma 5+5 10 saat. Isı gece-gündüz 26-27 derece sabit. Gece yada gündüz atladıklarını görmedim sadece yerde kurumuş balıkları gördüm.

Saygılar... :)

15. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Geriye Tek Sonuç Galiba Şu Kalıyor... Erkek Sayısı Dişi Sayısından fazla ve Kavga ediyorlar birbirlerini kovalarkende atlıyorlar... Ayrıca Akvaryumunuzun Camına Siz veya bir başkaları vuruyorsa bu yüzdende strese girip atlıyor olabilirler.. Benim düşüncem bu yönde Saygılar..

16. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Akvaryuma sadece dişi lepistes almıştım bir tane. 6-7 ayda bu kadar oldu. Onun için sayılarını bilmiyorum.

17. Emir37

Emir37

İsim:
    Emir Kayra
    Merhaba Sayın moquzhan
    Öncelikle sorulara verdiğiniz cevaplara göre konunuzu yorumlayacak olursam;
    Balıklarınızın sudan atlama sebebi tamamı ile su seviyesinin yüksek olmasından kaynaklı,bu seviyeyi 1 cm kadar daha aşağıya indirerek canlıları gözlemleyiniz.
    Balıklarınızın üstündeki şeffaf folyoyu kaldırmanızı rica ederim.Akvaryum içerisindeki su ısıtıcının ve sıcaklığın varoluşu gereği zamanla buharlaşacaktır. Folyoya dikkat ettiğinizde buharlaşan suyun yüzeye çıkamadığını, folyo üzerinde kaldığını gözünüz ile gözlemleyebiliyorsanız bu su akvaryum içerisine geri döndüğünde temas ettiği yüzey nedeni ile canlılara zararlı muhtelif içerebilir.Her ne kadar bu durum başlarda çok etkilemeyecek olsa da şayet böyle bir salınım var ise; folyo orada durdukça sudaki değeri çoğalacak ve zarar verme ihtimali yükselecektir.

Sağlıklı canlılar dilerim

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Yorumunuz için teşekkür ederim Emir Bey. Fakat ben bu sorunu çoktan çözdüm. Akvaryumumun hacmi düşük olduğundan suyu fazla dolduruyordum. Şimdi 3-4 cm alçak bırakıyorum isteseler de atlayamıyorlar.

Sayfayı Paylaş