1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım Hasta iyileşmiyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde someye tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. someye

someye

Akvaryumdaki bütün balıklarımda kuyruk erimesi vardı. Sera mycopur aldım. Ana akvaryuma damlattım gerektiği kadar. Kutusunda 3 gün kullanın yazıyordu. 3 gün kullandım ama işe yaramadı. Bende 3 günden sonra kestim. Şimdi ne yapmalıyım. Yaraları hala iyileşmedi. 2 3 gündür kullanmıyorum.

2. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Sümeyye hanım,öncelikle gecmiş olsun.Evimizin neşesi, rengi bu canlılar rahatsızlandımı ne kadar cok üzüldüğümüzü hepimiz biliriz.Tedavilerden olumlu cevap alabilmek genellikle rahatsızlıgın içinde bulundugu evre ve tank koşullarına bağlıdır.balıklarınızın ne kadar zamandır rahatsız olduğu, tank koşulları ekipmanlar ve/varsa diğer canlılar hakkında bilgi verirseniz uygulamada daha isabetli cevaplar verebilirim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    3 gün kullandıktan sonra su değişimi yaptınız mı?

4. someye

someye

2 haftadır hastalar. Ama ben geçen haftaya tedaviye başladım. 3 gün kullandıktan sonra kestim. Bugünden itibaren 4 gün oluyor ilacı kestiğim. İç filtre var. Hava motoru var. Sıcaklık 24 derece. 150 litre. 8 japon var. 1 vatoz 2 çöpçü. 8 tanesinden 3ü sağlıklı şuan. Filtreyi 3 hafta önce temizledim. 1 hafta önce de akvaryumun %20sini değiştirdim.

5. someye

someye

Hayır yapmadım.

6. tamerkokcu

tamerkokcu

Yer:
    İZMİR/ciğli
    İsim:
    tamerk okcu
    Sümeyye hanım 2 hafta cok uzun bir süre:(.Japon balıklarının uzun sacaklı olusundan dolayı kuyruklara saldırma eğilimi vardır.Hasta olmayan 3 balıgınız cüsse olarak diğerlerinden iriyse böyle bi durum olmuş olabilir. Kuyruk ve yüzgec erimesinin altında büyük olasılıkla stres yatmaktadır.Umarım diğer balıklar tarafından hırpalanma sonucu olusmustur.Görmeden birsey diyemiyorum.Ama hastalık olduğunu varsayarak size yardımcı olmaya calışayım.Bende üretim tanklarımdaki dişilerden bir tanesinde bu olaya rastladım.Her 6 saatte bir düzenli takibim sonucu henüz ilk asamada tespit ettim.Aynı akvaryum suyundan baska bi tanka su doldurarak.sera bactopur takviyesi yaptım.Hasta balığımı ortamı karartarak ürkütmeden karantina akvaryumuna aldım. Isıyı ivedilikle 30 dereceye ayarladım ve ortama alışması için 3 saat kadar yanlız bıraktım.Sonrasında bu balığıma sadece su piresi verdim.2.gün aynı ısıda %30 sudegişimi ve orantılı sera bactopur ilavesi yaptım.Sonuç balıgım hala dipte hareketsiz duruyordu.3. gün gene aynı işlemi yaptım.Bu defa balığın hareketlerinde gözle görülür bir artış oldu.pireleri daha hızlı takip etmeye ve yemeye başladı.Hasta birbalığın yeme olan duyarlılığı önemlidir.4.gün dip cekimi %50 su değişimi bu sefer ilaç kullanmadım ve su anda zıpkın gibi tankta.Sizde bu işlemi uygulayın Ana tankta yapacaksanız^ ki 6 balık hasta olduğuna gör baska bi careniz yok diye düsünüyorum^kullandığınız ilac yararlı bakterileri yok edecektir.Isı cok önemlidir.30 dereceye ayarlayın ve 15 damla ilaç damlatın.Filtrasyonu kapatın ve sadece havalandırma verin.İşlemi 4 gün tekrarlayın.Kesinlikle enaz 2 gün dinlenmiş su ve aynı sıcaklıkta olmalı.Son olarak tankı takip edin davranısları inceleyin.Büyük ihtimal balıklarınızın coğu stres altında.Sebeb olan balıgı orantılı boyutlarda baska bir balıkla takas edin.2 hafta basarı sansımızı azaltıyor ama umarım pozitif sonuc alırsınız.Saygılar

7. k.namalir

k.namalir

Yer:
    istanbul"
    İsim:
    kürşad namalır
    merhabalar size kendi tedavi anlatayım 20 gr kaya tuzu 1 lt suda eritirlir ve balıklar yakalanapım kuyrukları tuzlu suda biraz bekletilir ( solungacları gelmiyecek şekilde ) tüm balıklar 3 er kez 1 dk şekilden tekrarlanır daha sonra başa bir kapta conta yeşili konulur 25 cc buda 1 lt de karıştırılır burda balıklar 3-1 dk şekilde burda hasarlı bölge bekletilir daha sonra tanka 15 cc (150lt;) conta yeşili dökülür ve 3 günde bir %20 su değişimi yapılır bu tedavi 3 günde bir yapılır (bu benim tedavimdir bende ki sonuçları herzaman etkili bir şekilde olmuştur karar sizindir )

Sayfayı Paylaş