1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım hasta mı?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde b1isi tarafından 11 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. b1isi

  b1isi

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  okan sevindi
  Merhaba lepisteslerim subulata'nın dallarına çarparak yukarı doğru hızlı bir şekilde fırlıyorlar.Bu onların normal bir hareketimi yoksa parazit veyabaşka bir hastalık belirtisi midir?Teşekkürler.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Parazit belirtisi veya sudan kurtulma hareketidir. Balıklarınızın hasta olma olsılığı veya yoğun bir parazit istilası altında olma olasılıkları var. Isınızı 28-29 aralığına yükseltin ve ışıkları bir iki gün kapatın.Yoğun bitki varsa kavaryumda kullandığınız ilaca ( bakır vb bitkilere zararlı ) olmamasına ve ısıyı 28 üzerine çıkarmamaya çalışın. % 30 damacana içme suyu ile su değişimi yapın ve Metilen mavisi ekleyerek gözlemleyin. Düzelme gözlemlediğinizde tekrar azar azar su değişimleri suyunuzun kondisyonunu yükseltin. Genel olarak bu sorunlar su kaynaklı sorunlardır ve akvaryum sakinleri üzerindeki etkisi mevcut balıkların bağışıklık sistemlerinin gücüne bağlı olarak değişir.

  Geçmiş olsun.
   
 3. b1isi

  b1isi

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  okan sevindi
  Temel bey teşekkürler ama acaba sorun nitrit nitratla alakalı olabilir mi?Akvaryumu kuralı 10 gün oldu ve bakteri kültürü kullanmadım.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Elbette olabilir. Su kaynaklı ifadesi zaten geneli içine alır ve en iyi çözümü su değişimleridir. Zaten balıkların sudan atlama eğilimi altında ya avcı balıktan kaçma ya da toksit maddelerden omonyak veya nitrit yüzünden görülür. Tabi sizinki anlatımınızdan daha çok sürtünme olarak algıladım. Sürtünme eğilimi ise parazitlerden kurtulma çabasıdır. Fakat her koşulda yol su değerlerine çıkar. 10 gün önce akvaryumun kurulması biyolojik yaşamın yetersizliğine tam olarak işaret etmez. Tabi bu demek değildir tam manasıyla biyolojik denge kurulmuştur. Bu süre daha uzun zaman diliminde gerçekleşir ama 10 gün yeterli bir süredir akvaryum idamesi için. Ne zamana kadar hatalı yemleme, yenmeyen yemlerin suda kalması, hasta balık satın alana kadar vs. Su değişimlerini yapın bence ve yukardaki öneriler benim şahsi önerilerimdir.
   
 5. b1isi

  b1isi

  Mesajlar:
  3
  İsim:
  okan sevindi
  Temel bey bakteri kültürü eklerken filtrede ki karbonu çıkarmaya gerek var mıdır acaba??
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bakteri kültürü eklendiğinde bence aktif karbonu çıkarmanın manası yoktur. Karbon kömürü bakteriye zarar veriyor olarak yıllarca lanse edilmiştir fakat doğru değildir. Ancak bakteri kültürü gibi bilinmez bir sıvı kullanıldığında mantık yönünden olaya baktığımızda filtreler içine yerleşmesi beklendiği kadar bu kültürün akvaryumun taban kumuna kayalarına da aşılanmak zorundadır. Bir öneri olarak kültürü akvaryuma eklediğinizde filtreyi 30 dakika kapatmanın çökmesi ve yerleşmesi anlamında faydası olabilir. Tabi kurulu düzende ve canlı olan akvaryumlarda süreyi 30 dakika üstüne çıkarmaya da gerek yoktur.
   
  b1isi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş