1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım Hastamı ?(Resimli)

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 2 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Meraba Arkadaşlar ;
    Balıklarımda 3-4 gündür böyle bişey var bunlar hastalıkmı ?
    Sanki derileri soyuluyor gibi bişey nasıl diyeyim bir yeri boyarsınız boyası çıkıyor gibi...

Balıklar gayet güzel yem yiyorlar bu hastalıkmı yoksa başka bişeyden dolayımı böyle

Resimler bu linkte;
    http://img405.imageshack.us/gal.php?g=84214788.jpg

2. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Hastalığı buldum konuyu silebiliriz...

Fazla yem ve fazla Proteinsel yemle beslediğim için oluşmuş...Discus Granulat ve Sera Flora ile besliyordum...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu sonuca nasıl vardın ?

4. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Başka yerleride araştırıyordum.Başka birininde aynı icemanlerine böyle olmuş açıklamışlar sera ectopur ve sera costapur kullanmak gerekiyormuş tedavisi için...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mustafa tedavisi için kullanılan ilaçları bilemiyorum ama senin verdiğin yemler bu oluşumları yapamaz bence. Sözünü ettiğin tarz bir yemleme sorunu yağlanma yapar, üremeyi keser, sindirim sorunu yaratır vs ama mukoza da tahripat düşüncesi bana göre beyhude.

6. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Ben başka birşey bulamadım valla Temel abi bu ilaçlarıda alamam zaten ben 2si 30-40Tl geliyor. Metilen mavisi var onu kullanacağım geçerse

Diğer konudaki arkadaşın sorunuda aynı böle üst taraflarında beyaz alanlar var soyulmuş gibi diğer balıklarında bir şey yok

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bana da ilginç geldi yemle ilgili olması ? Mukozayı zedelemek yemle ilgisi yok sanırım ? Bilmiyorum tabi ama..

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana sorarsan oksijeni artırabildiğin kadar artır ve %20 su değişimi yaparak yarın gözlemini yaz bize. Özellikle oksijen :ay:

9. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Dün su değişimi yaptım birde benim akvaryumda oksijen veren bir şey yok sadece Dıy Dış Filtremin suyun döküldüğü yerden oluşan baloncuklar var piranhalarımada bitkili akvaryumada yetiyordu bu artı bi oksijen için bir şey kullanmıyorum Cichlid akvaryumana yeni geçtim 3 hafta falan oldu...

Chilodonella Paraziti olabilirmi ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alıntıdaki şüpheme ve senin ardından doğrulamana dikkat etmeni öneririm.

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    O zaman akvaryum ısısını biraz arttırayım metilen mavisi damlatıyım yedek iç filtre ses yapıyor onu hallediyim halledemezsem öyle kullanıyım ?

12. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Balığın teki öldü ama ölen icemanler değil portakal cichlid öldü balığı yüzgecinin orası gözünün yanı kırmızı olmuş karnının orası şişmiş ve ağızı baya bi açık şekilde ölmüş.Başka bir hastalıktan dolayı ölmüş şuan diğer bi balığında aynısı olmuş portakalın oda ölecek gibi :(

Akvaryuma İç Filtreyi taktım oksijen veriyorum bide ısıtıcının derecesini arttırdım eve gidincede metilen mavisi damlatacam.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişimlerini daha iyi hazırlanmış su ile yapmalısın. Sorun su kaynaklı ve çaresi su değişimleri. Damacana su kullanabilirsin acil durumlarda.

14. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Sular şişede 2 hafta bekliyor...Kurtarabilirsem kurtaracam hayırlısı artık...Gelişme olursa burdan yazarım Teşekkurler

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Balıkları elden çıkartıp (sanırım 2-3 tane canlı var sende) tankı kaya tuzu ile dezenfekte et. Sonra kum serip suyu doldur. Akvaryumun filtre sistemini iyileştir. Akışkan ve bol oksijenli diri bir su elde et. En az bir hafta suyu böylece hazırla. Dekor filan oluştur zevkine göre. Son olarak sağlıklı, tek tür, yeterli sayıda (erkek dişi oranı uygun) canlı ekle akvaryuma. Düzenli su değişimleri ve kontrollü yemleme ile sağlıklı canlıların olsun. Zaten dediklerimi yaparsan balıklar damızlık boya ulaşınca üremeye de başlar. O zaman hobiden zevk alamaya başlayacaksın. Çünkü akvaryum para yutan bir kutu olmaktan kumbaraya dönüşecek hatta arada sırada yemek de ısmarlar sana :D Bu noktada ulaşınca hediyekelimesi ile başlayan forum konularına geri dönüp hediye yavru var şeklinde başlıklar aç ;)

16. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Hasan abimde ne güzel anlatmış :D Ben bunları yapasıya ... :D Balıklar 6 tane elden çıkaramam şuan koyacak bir yer yok hasta balıkları akvaryumcuda almaz ya iyileştirecem yada ölecekler akvaryumu temizleyip bir daha başlıyacam ölürlerse ölmezlersede temizleyecem 1-2 haftaya şunları düzeltebilirsem Senin verdiğin kumla ve bende biraz kaya var onlarla bi dekor yapacam testiler falan :) Kum içinde tekrar Teşekkurler

17. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Portakalın teki daha öldü ağzıı bir karış açık halde :yazik: ve karnı şişmiş halde öldü icemanların beyazlıkları baya geçti şuan diğer balıklar gayet sağlıklı icemanler hasta iken portakallar öldü onları yeni almıştım napalım 1 tane portakalım kaldı onabişiler yapacam artık...
    Metilen mavisi ve bolca oksijen veriyorum eski iç filtreyi düzelttim :)

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Balıklarınıza üzüldüm tabi ama, en azından kalanlar iyileşme eğiliminde sanırım.

19. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Diğerlerinde pek bir şey yoktu üst taraflarında beyaz alanlar olmuşmaya başlamıştı ama gayet iyi geziyolardı yem yiyorlardı bunlarda piyangodan çıktı gibi bir şey oldu portakallar ölmeye başladı İnş. İyileşecekler

20. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Bende bu türleri beslediğim için çok iyi biliyorum.. çok çokda araştırma yapmıştım malavilerin ve tangaikanın genelini kendi kanaatımla öğrendim. Benim icemanlerimdede olan bir hastalık bu. Ayda 1 kez büyük veya küçük %90 yakalanabiliyorlar bu hastalığa. Protein yemlerden demişsin evet küçük bir etkisi var. Akvaryum oksijensizliği bir etkide burdan geliyor. Diyer bir etmen ise çeşme suları.. Bu sıralar hemen hemen her ilin çeşmesinden akan suyun bozulmaya başladığı söyleniyor doğruda.. Çeşme suyu ile doldurulmuş akvaryumda 5 gün bekletilen balık ile damacana su ile 5 gün bekletilen balık aynı olmuyor. Damacana sularda daha renkli bir balığa sahip olabiliyorsunuz. Sizin akvaryumunuzda su değişimi yapmanız gerek temiz bir su ile.. Sonra ise haftada 4 gün protein 2 gün bitkisel 1 gün ise küp kurtlardan yapıştırarak balıklarınızı sağlıklı bir şekilde çok hızlı büyütürsünüz. ve daha çabuk damızlığa hazırlarsınız. Bu arada bu söylediğim yöntemleri yaparsanızda o beyazlıklar oluşur nasıl kurtulurum diye fazla araştırmaya gerek yok.. İnsanlarda afedersiniz isal çok rahat yakalanırız bu balığın bu hastalığıda aynı olaydan değerlendireceksiniz. Bu söylediğim yöntemle büyürse o beyazlıklar küçük olur bir yerde birikir çabuk geçer.. Bu sadece icemana özgü bir hastalık deyil pangasus köpek balıklarındada sık raslanıyor.. Balık küçükken olmaz büyüdükçe hastalık çıkar.. :)

Sağlıklı balık yetiştirmeniz dileğiyle. Hasan abinin önerisinide değerlendir bence çok hoş bir öneri.. :)

Sayfayı Paylaş