1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

balıklarım Kuma Sürtünüyor

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde ivakliamsi tarafından 20 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. ivakliamsi

ivakliamsi

Arkadaşlar,

Balıklarım kuma sürtünüyor nedendir size göre ? Bir hastalık belirtisi mi ? :bilmem:

--------------------------
    M.D.3

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Nitrat artmış olabilir ani ph dalgalanması olmuş olabilir , parazit olabilir.. Fotoğraf vede tankınızda yaptığınız işlemler hakkında bilgi verebilirseniz daha fazla yorum yapabiliriz.. Müdahaleler hakkında falan...

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Balıklarda sürtünmeye genelde parazit yol açar. Tankınızla ilgili daha detaylı bilgiler verirsiniz daha detaylı bilgiler verebiliriz.

4. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Güzel bir dip çekimi yapın. Daha sonra bir kapta biraz kaya tuzu eritip akvaryumun tüm bölgelerine dökün. Isınızıda sabitleyin. 26 derece gibi ...

5. avci36

avci36

Bir ihtimal beyaz benek hastalığı olabilir... Forumda arama yaparsanız bu konuyu bulabilirsiniz... Kontrol ettikten sonra sizin söylediklerinize uyuyorsa işleminizide ona göre yapabilirsiniz.

6. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Akvaryumunuz'da nitrat olmuş 1 kova su çekip 1 kova su koyun taze suyun içine su düzünliyici ve yarım yemek kaşığı kaya tuzu atın.

Saygılar... saygılar:gif

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Yavuz kardeş yardımcı olma babında yazmışsın ama konu sahibi tarafından daha hiçbir bilgi verilmemiş.Tankta "nitrat olmuş" yanlış bir yaklaşımdır.Tankta zaten nitrat vardır sadece yükselmiş olabilir.Ama bunu bilmiyoruz henüz.Yarım yemek kaşığı tuz suda eritilmeden tanka atılmaz.Bilmiyoruz ki bitkili mi tankı dip balığı var mı ? Bu yarım yemek kaşığı tuz o tankın felaketi olabilir.. Kaç lt akvaryum olduğunu bilmiyoruz ? Bilsek bile o tuzu , suda eritipte atsan eritmedende atsan dip balıklarının ölümüne sebep olur.Yardımcı olmaya çalışmanız güzel bir davranış ama aynı belirtiyi gösteren 10'larca sebep olabileceğinden iyice sorunu anlamadan klasik cevapları yazmak kaş yaparken göz çıkarmaktaya benzer.Yapacağımız yarı su değişimi ile ph dalgalanmasındanda bu davranışı sergileyen balıkların suyunun ph'ını dahada aşağı çekerek büsbütün kaşınma krizine sokabiliriz.

Ama yardımseverlik duygunu takdir etmedim zannetme ;)

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Haklısın volkan abi onları düşünemedim :( nitrat olmuşu yanlış yazdım nitrat yükselmiş yazıcaktım.

Yardım severlik duygumu takdir etmeni sevindim Volkan abi :) teşekkürler.
    Emeğe saygı imla kurallarını uyalım.

Saygılar... saygılar:gif

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bende mesajı gönderdikten sonra farkettim.Türkçe katliamı yapmışım.Yazıyı iş arasına sıkıştırınca garip garip kelimeler yazmışım kusura bakmayın. :cekingen:

10. ivakliamsi

ivakliamsi

Arkadaşlar 160 lt tankım var.daha yeniyim ve cok balık kaybın yaşadım her hafta dip cekimi yapıyorum. Su düzenleyici ve dip mantar ilacı veriyorum ama genede 3 sarı pirenses 3 tanede portakal balıklarım öldü.kuru yem kullanıyorum.Dip mantar ilacı tavsiye ederseniz sevinirim.Su değişimlerinden sonra tuz eritip veriyorum ama nedense hala balıklarım kuma ve kayalara sürtünüyorlar tankımın suyu görünürde temiz gözüküyo ama nedendir anlamadım akvaryum cular ise net bi bilgi vermiyorlar yardımcı olursanız sevinirim

11. ivakliamsi

ivakliamsi

Arkadaşlar bi de nitratın olmaması icin ne yapmak gerekli v.eya olmuşsa nasıl gideririz

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Her su değişimi sonrası mantar vs ilacı atmanız çok yanlış.Isınızın sabit olup olmadığını iyi gözlemleyin.
    Balıkların pullarında beyaz şeyler var mı? Varsa dış parazit rahatlıkla diyebiliriz. Eğer böyleyse kaya tuzunu küçük bir kapta eritip balığa 2-3snlik banyolar yaptırabilirisiniz.Yalnız süre çok önemli fazlası balığın ölümüne yol açar. Ya da balığı yakalayın pamuk vasıtasıyla balığın pullarında beyaz olan yerlere sürün.

Ayrıca dip çekimi yaptıgınızda su ekleme olayını da yavaş yavaş yapın(hava hortumu vs ile). Çünkü akvaryumun ısınız çok sıcak ise mesala 28derece, sizin eklediğiniz su oda sıcaklıgında ise mesala 21derece bu bile parazit olayını tetikler.

Sayfayı Paylaş