1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarım teker teker olüyorlar

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde GokhanZeybek tarafından 29 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu
    2. lepistes akvaryumumdaki balıklar gün be gün ölüyorlar :( Balıkların ölüm şekli; yan yatıp yüzgeçlerinde morumsu bir parlama oluşu ve yüzememesidir. Ardından da ölüm geliyor. Nedenleri ve önlemleri ile ilgili yardım rica ediyorum.
    Ekipmanlarım;
    Akvaryum : 83 cm x 33 cm x 43 cm (yükseklik)
    Isıtıcı : 100 w
    SOBO WP 330F

Not : Akvaryum içerisinde ilaç kullanmıyorum.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: Balıklarım teker teker olüyorlar

Gökhan'cığım, akvaryumun da sanırım su değişimlerini aksattığından dolayı balıkların ölüyor, haftada bir veya iki haftada bir, akvaryumundan %30 su değişimi balıkların açısından iyi olacak ve ölümler duracaktır.

Bu arada, su değişimlerinde ısıya dikkat etmen gerekiyor.

Geçmiş olsun.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Gökhan. Lepistes akvaryumları her an dışardan hastalık getirilmesini uygundur. Daha sonra eklenen dış ithalat veya yerli Lepistes balıkları akvaryumlara hastalık taşıyabiliyor. Bu konuda daha dikkatli olmak gerekir.

Akvaryumda baş gösteren hastalıklar dışardan taşınmış olsa da akvaryumun hassas noktada olması yani çabuk su değerlerinin bozulmasından da tetiklenir. Bu yüzden sık su değişimi ama azar azar değişimler şeklinde suyunu yenilemen gerekir. Bu ara balık satın almazsan iyi olur.

4. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Yani çözüm suyu tazelemekmi?

5. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

Bu şekil ölümler benim balıklarımda da olmuştu.Suyu tamamen değiştirdim ölümler bitti. Çözüm bu bence :ay:

6. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Yarısına kadar değiştirsemde olurmu acaba?

7. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Suyu yarısına kadar boşalttım ve aynı derecede su ile değiştirdim içine kaya tuzu karıştırdım ve metilen mavisi attım inşallah akvaryumun içindeki salgın gider...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gökhan, Kaya tuzu ve metilen mavisi bir arada fazla olmuş. Hasatalığı belirlemeden bu gibi madde ve ilaçları kullanmak doğru değil. Su değişimi yapman iyi olmuş. Balıklar yem alıyor mu ?

9. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Evet balıklar yeme geliyor ve yiyiyor ama ilaçları dediğiniz gibi ağır geleceğinden az kullandım...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yemlerine bir çay tabağında eritilmiş yarım Tiamin (B1) içerisine yemleri yatırıp emdirerek balıklara vermen çok yerinde olur. Eczaneden aşağıdaki isimde alabilirsin. Yeni duyacağınız bir şey ancak güzel takviye katkıdır kullanmanı öneriyorum... Kaya tuzunu ve metilen mavisini sonraki su değişimde kullanma.

Sayfayı Paylaş