1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarıma peynir.

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde kartal tarafından 25 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Melek,gurami,lepistes ve kılıç balıklarım için tulum peyniri veriyorum çok iştahlı şekilde yiyorlar.

2. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    İştahlı olmaları iyi.Ama bişey sorcam melekle canlı doğuranlar aynı akvaryumda bakılırmı?

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bakılır neden bakılmasın hacim yeterli oldukça ama yavrular için tabi sorun olyor doğan yavrular kaçmıyor.
    Sorunsuz şekilde çok rahat bir şekilde yaşıyorlar.

4. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Mutlu balıkların güzel gözüküyorlar.Bu verdiğin tulum peynirini nekadardır veriyosun? Bildiğin gibi tulum peyniride diğer peynirler gibi fermante olarak üretiliyor ve normal peynirden birazdaha tuzludur.Zaman geçtikçe balıklarında sorun olabileceğini düşünüyorum.Daha doğal yiyecekler versen daha güzel olur bence.

cimlikaya ve kartal bunu beğendi.
  5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bir haftadır veriyorum ıspanak,marul elma da veriyorum.

6. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Akvaryum balıklarını yemlemede altın kuralı unutmamak gerekir; "Verilen yiyecek, balığın doğal ortamında ulaşabileceği ve her an tüketebileceği bir yiyecek mi?"

kartal bunu beğendi.
  7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bu kurala pek uyduğum ve kabul ettiğim sölenemez çünkü balıklarıma tuzlu su balıklarım ve tatlı su balıklarım olmak üzere bezelye,brokoli,marul,sarımsak elma ıspanak veriyorum bunlar doğada bulacakları birşey değil zarar gördükleri sölenemez form tutukları ve doğurganlıkları artmış olup renkleri ve eğer hasta iseler ileşmelerinde çok işe yarıyor ayrıca yemi sütte bekletikten sonrada veriyorum

Bu altın kural açıkcası bence herkezce kullanılan kabul edilen bir kural değil.

Temel abinin tecrübe etip paylaşmış olmasıyla karpuz ve soğanda veriyorum.

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Bezelye, brokoli, marul, sarımsak, elma, ıspanak, karpuz ve soğan'a balıkların bir nebzede olsa doğada ulaşma ihtimali vardır. Ama hiç bir balık insan elinin değerek üretildiği peynire ulaşamaz. Doğal ve sağlıklı balık isteyen herkesin "bence" buna dikkat etmesi gerekir. Ulaşılamaz yiyecekler vermek şuna benziyor; body sporuyla uğraşan birinin kas geliştirici özelliği olan "doğal" dahi olsa katkı maddesi alması. Kısa vadede sorun görünmez, tam tersi gelişme görünür fakat uzun vadede veya katkı maddesi kesildiğinde vücut iflas edebilir. En azından ben asla böyle şeyler kullanma taraftarı değilim. Uyup uymamak tabiki sana kalmış Mutlu kardeş ;) :)

kartal bunu beğendi.
  9. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Kuru yeme karşı değilim ama diyer besinlerede karşı değilim bazen ilk etapta yem kabul etmyen balıklarıma hemen bu yemleri veririm

Balıklarım doğadan gelmiyor oyüzden bu besinleri bulma şansları yok yada üreticide bu yemleri veriyordur kendi yaptığı yemde.

Bence karşı çıkılmaması gerekilen bir konu bu,aynı soya da olduğu gibi.

Ama peynire tuzlu olduğu için karşı çıkılsa çıkıldıda ona bişi diyemem ama ben çok çok az veriyorum.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konu aslında geniş bir yelpazeyi içeriyor benim açımdan. Çünkü benim için balık beslemek hobinin en zevkli yanıdır. Bir balık doğasında sanıldığı kadar kısır beslenemez ve sanıldığı kadar her besini her zaman bulamaz.

Peynir bu konu başlığının adı olarak ön plana çıkmış olsa da bir gıdanın balıklarımızın beslenmesindeki önemini anlamak için anlamının başladığı ve anlamını yitirdiği noktaları yakalamamız gerekir.

İlk ve yeni duyulan gıdaları yayınladığımda yazmak demiyorum görsel olarak yayınladığımda yorum yapanlar çok oluyor ama tartışma noktasını kaçıranlar ve konuya düz açıdan bakanlar çoğunlukta oluyordu. Burası tersi bir işleyiş gösteriyor ve tabi buna bizim bu noktadaki paylaşımlarımızda çanak tutuyor. İlklerden olan Elma, Erik, Bezelye, Soğan, Tere, zencefil, Karpuz sütlü yem ilk videolarda izlendiğinde bunlar balıklara zarar verir, doğasında var mı dan başlayan yorumlar gelmesi normaldi. Ancak bu gıdalar hobiye kazandırılmıştır. Dikkat edilirse kazandırılmıştır diyorum. Çünkü faydaları bilimsel olarak ortadadır ve sonraki tecrübe edenlerin de gözlemleri destekleyince kazandırılmış oluyor. Çok basit bunlardan bir örnek olan Soğan için yazılanlar gözümün önünde açıkcası hala ve bilimsel olarak ortaya çıktı ki faydalı diye dünyanın kullandığı sarımsaktan çok daha iyi ve balıklar açısından daha az zararlı yan ürün barındırıyor. Üstelik sarımsak ile soğan aynı familyaya aittir. Sizlere akvaryumumdan yayınlayabileceğim birçok gıda videosu avar ancak her konuya bunları dayamak istemiyorum.

Sadece kuru yemler ile sağlıklı balık besleyemezsiniz. Balıkları sadece yaşatırsınız. Bu ikisi arasındaki farkı ise ancak ileri derece deki hobiciler algılayabilir. :ay: Peynirin anlamının başladığı yere gelirsek ; süt ürünleri balıklar için iyi besin kaynağıdır ve peynir sütten yapılır ancak işlemlerden geçer. Bunlar tuzlanması, küfletilmesi vs vs. Anlamının bitti yer ise ben o halde yemlerimi süt içerisine batırır zaman zaman balıklarıma verirsem alınacak olanlar direk balık odaklı alınır ve daha temiz ve net fayda alırım mantığıdır.

Anlamının başladığı ve bittiği noktada karar sizlerindir. Doğada bugün sadece otçul beslendiği yazılan Tropheus, Yellow tang, Mbuna türlerini sadece bitkisel besleyerek çok sağlıklı yaşatacağını düşünen varsa yanıldıklarını bilmelidirler. Bu türler algler arasında birçok tür minik kabuklu ile açıkta kalan protein ihtiyacını karşılar. Öyleyse bitkisel yemler yanında bu ihtiyacı nelerin karşılayabileceğini araştırmak son derece gereklidir ve portal bu nokta a da üzerine düşeni alenen yerine getirmektedir.

kartal, balyoznuri ve hasanaytekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş