1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarıma solucan vere bilirmiyim?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde hande tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. hande

  hande

  Mesajlar:
  41
  Geçen gün bahçede bir kovanın içinde düzinelerce Tübifex (Kan kurdu) gördüm, bunları balıklarıma versem ne olur acaba hep suni yemler veriyorum. Biz insan oğlu doğadan tüketmediğimiz zaman vitamin mineral bir çok eksikliğimiz oluyor, bu hayvanlar alemi içinde geçerlidir elvette. Bu düşünceyle biraz araştırma yaptım ama sağlık açısından kan kurdu başlı başına bir tehlike.
  Tekrar bahçeye indim kovayı boşaltmak için kaldırdığımda altında solucanla karşılaştım, "Bari bunu vereyim" dedim bunuda küçük çapta bir araştırma yaptım, solucanları haşlayın, kaynatın diye yazıyorlar. Bende aldım solucanları eve girmemle kovalanmam bir oldu bırakın tencerede kaynatmayı mutfağa bile giremedim. Bari kaynar suya koyayım dedim annem onada izin vermedi.
  Şimdi ben ne yapcam kaynatmak olmadı haşlamak olmadı, geriye birtek şey kalıyor solucanları küçük küçük kıyıp japon balıklarıma vermek, eğer buda olmassa başka birşey aklıma gelmiyor. Sizin bir bilginiz varsa ve bana aktarırsanız çok sevinirim. Ama mümkünse haşlamalı kaynatmalı olmasıl annem bu defa kesin beni akvaryumla kapıya koyar sopa:
   
 2. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Japon balıklarınıza solucan vermeyin, bitkisel beslemelisiniz.
   
 3. sedatceyhun

  sedatceyhun

  Mesajlar:
  246
  İsim:
  Sedat Gezer
  Tubifex ile solucanlar birbirinden farklıdır eher solucan ise 1 gün suda bekletmeniz ve haftada bir öğün küçük parçalar halinde verebilirsiniz.
   
 4. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Bence solucan vermek için çok fazla bekletmeye gerek yok.Suda bekletildiğinde pislik ve hastalık atacağına inanmıyorum.Zahmetli sürekli suyu değişmek gerekir.Verilecekse buldukça bir kab içerisinde 30 dakika tuzlu suda bekletin balıklara verin sorun yaratmaz bence.Ben bu şekilde zaman zaman veriyorum.
   
 5. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  Bence haşlamak,kaynatmak...Solucana işkence.Biraz solucanları da düşünün. gizli:
   
 6. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Sen tavuk yiyormusun Ayşe Nur :)
   
 7. acemi akvarist

  acemi akvarist

  Mesajlar:
  60
  Evet ama tavuğu önce öldürüyorlar.Solucan canlı.
   
 8. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Haşlarken kaynar suya değdiği anda ölmüyormu ;) tavukarı nasıl kesiyorlar biliyormusun ?
   
 9. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Solucanları su dolu bir kapta 1 gün bekletip,karnındaki toprakları kustuktan sonra tüm etçil beslenen balıklarınıza verebilirsiniz. Kaynatmaya,haşlamaya vs gerek yok. ;) Balıklarınız ufak ise, solucanı ufak ufak dilimleyip verebilirsiniz. ;)
   
 10. hande

  hande

  Mesajlar:
  41
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Emrah beyin dediği gibi balıklarıma vermedim. Ama yeni bir akvaryum hazırlıyorum o akvaryuma etçil ve otçul beslenen balık türleri koymayı düşünüyorum, işte o zaman hiç düşünmeden solucan vere bilirim, hemde haşlamaya, kaynatmaya gerek duymadan, işte en çok buna sevindim.
  Ayşe Nur evet verdiğin tepkiyi anlıya biliyorum. Benimde hoşuma gitmiyor ama buna mecburuz. Eğer sağlıklı balıkların olmasını istiyorsan etçil yada otçul ne gerekiyorsa yapmak zorundayız, eğer gereken ilgiyi gösteremesek onları kaybede biliriz, ve bunun olmasını da kimse istemez. Doğanın kanunu bu.
   
 11. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Yukarda arkadaşlar söylenmesi gereken herşeyi söylemişler zaten.. Tubifex verirken ne kadar bol su ile yıkarsak yıkayalım bir gün sonra gene içine koyup beklettiğimiz kavanoz yada herneyse onun içinde gene pislik oluşturuyorlar.. Balıklarımıza vermeden önce defalarca yıkayarak vermeye özen gösteriniz.. Ben hep içi su dolu kavanoz içinde bakıyorum ve balkonda bekletmeye özen gösteriyorum.. Eğer kapalı bir yerde tutarsanız yarına yada bir kaç saat sonra tıbifexlerin ölüsünü görürsünüz anca ve inanılmaz bir kokuyla karşılaşırsınız.. İster hava motoru ile hava temin edin ister ağzı açık şekilde hava alacakları bir yerde bulundurun.Balıklarınızı beslemek için tubifexlerinize uzun süre bakmak istiyorsanız mutlaka hava almalarını sağlayın..

  Yavru balıkları tubifex ile beslerkende tanesi 1-2 tl olan pizza kesme bıçaklarından faydalanabilirsiniz.. 20x20cm'lik bir cam yada pleksi satıhı üzerine ihtiyacınız kadar koyduğunuz tubifexleri yaydıktan sonra defalarca üstünden pizza bıçağı ile geçip ve yavrularınıza bu şekilde verebilir ve büyümelerinde ki hızlanmayı rahatlıkla izleyebilirsiniz. Aynı şekilde karides besleyen arkadaşlarımızda bu şekilde karideslerini tubifexlerle çıldırtabilirler..

  Saygılar
   

Sayfayı Paylaş