1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarımla karides olur mu?

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde ferat tarafından 5 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. ferat

ferat

Merhabalar.. Akvaryum sahibi bir arkadaşım, akvaryumun doğal döngüsü içinde bitkilerin temizlenmesi için 3-4 tane kiraz karides almamı tavsiye etti. Başka birinden ise, karideslerin çok bakterili hayvanlar olduğunu ve balıklarımı olumsuz etkileyebileceğini duydum. Şimdi ne yapmalıyım sizce?

Akvaryumum, 50*30*35 ebatlarında bitkili ve içinde plati,lepistes,moly,melek,öpüşen gurami,tetrazon,kokinyus,kristalköpekbalığı, çöpçü ve vatozum var. Şimdiden teşekkürler...........

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Karideslerin çok bakterili bir hayvan olduğunu ilk defa duyuyorum inanın.. Balıklarınıza olumsuz hiçbir etkisi olmaz.. Aksine , yem artığı olsun balık ölüsü olsun anında temizledikleri için suyun kirlenmesini geciktirirler azda olsa.. Ama ben sadece canlı doğuranlarla ve neon tetralarla beraber karides besledim.Diğer balıkların karideslere olan tutumunu bilemiyorum..

melek,öpüşen gurami,tetrazon,kokinyus,kristalköpekbalığı....

Ama bu balıkların sorun çıkaracağınıda zannetmiyorum.. Besleyen arkadaşlar daha doğru bilgi verirler..

Saygılar

3. taygun

taygun Guest

Konkinyus bildiğim kadarıyla bir tetra türü. Bu nedenle sorun yaratacağını sanmıyorum
    Öpüşen guromi de aynı şekilde sakin bir balık. O da sorun olmaz.
    Tetrazonları uzun yıllar besledim Özellikle yavru iken alındıklarında diğer balıklarla uyum sağlıyorlar. ama bu böcek türlerine nasıl davranır bilemem.
    Lepistes, platy, çöpçü vatoz da sorun çıkarmaz.
    Kristal köpek balığı da sakin bir balıktır. Ama karides görünce ne yapar bilmem.

Burada önemli bir konu daha var. Aknaryumunuzun su kapasitesi 52,5 litre. Bunda üst boşluğu ve kum hacmini düştüğünüzde o kapasite olur yaklaşık 45 litre. Bu durumda 45 litre için çok fazla balık besliyorsunuz. Bu kalabalıkta bir akvaryumda ne canlı doğuranlarınızdan yavru alırsınız ve ne de balıklarınızı sağlıklı olarak yaşatırsınız. Eğer akvaryumunuzu yeni kurduysanız o akvaryumda ilk ölecek olan lepistestir. Öldürecek olan da tetrazon. 2-3 tane tetrazon besliyorsanız lepisteslerinizin ve sonra da diğer balıklarınızın kuyruklarını koparacaklardır.

Size tavsiyem, balık türlerinin uyumları konusunu gözden geçirmenizde yarar var.

4. ferat

ferat

teşekkür ederim cevaplar için..

tamer bey toplamda balık sayım 17.akvaryumun ayrı bölümünde 6 tane de lepistes yavrum var .. 1 tane tetrazonum var, bana kokinyus denilen de sanırım gül barbus.. tetrazonumda ve gül barbuslarımda şimdiye kadar diğer balıklara karşı her hangi bir saldırganlık gözlemlemedim anca birbirlerini kovalıyorlar o da ara sıra:)

peki karidesler yavrulara zarar verirler mi.. t-yavruların olduğu bölümdeki bitkileri temizlemesi için 1 tanesini oraya koymayı düşünüyorum.

akvaryumum bu.. şimdiden teşekkürler.

5. taygun

taygun Guest

Karidesler yavrulara zarar vermezler. Bu konuda sıkıntı yok.

Sıkıntı sizin balık sayınızda ve uyumsuz (üzgünüm) türlerde. olta:

6. ferat

ferat

O zaman üzgünüm ki akvaryumumu büyütünceye kadar canım balıklarım böyle idare etmek durumundalar. Biraz benim eşşekliğimin cezasını çekecekler, güvenmemeliydim pet shopdaki adamlara.
    Bilgiler için teşekkür ederim tamer bey..

7. taygun

taygun Guest

Sağlık olsun. Ferhat.

Sanırım akvaryumda güçlü olanlar kalacak diğerleri yaşayacak.

Okumadan öğrenmeden bu işlere girişince ne yazık ki akvaryumcuların insafına kalıyoruz.

8. ferat

ferat

Akvaryumcuların insafını şöyle bir örnekle anlatabilirim. Bu balıklarımı alırken bunlarla uyumlu diye iki tane de mücevher çiklit de satmışlardı bana, ben şüphelenene kadar iki lepistesimi öldürdüler..

Artık forumda sizin gibi tecrübelerden bilgi almadan hareket etmiyorum. Tekrardan teşekkür ederim Tamer bey.

9. taygun

taygun Guest

Nasıl ödeyecekler bu yaptıklarının hesabını anlamıyorum. Hiç mi Allah'tan korkmuyorlar?

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Akvaryumunuzdaki canlı sayısını azaltsanız ? Hem siz hemde balıklarınız sıkıntı çekmeyecektir. .8.

11. ferat

ferat

Fatih arkadaşım derdim şu ki; hiçbir balığıma kıyamıyorum, akvaryumumu büyütecek durumda da değilim. En azından bir süreliğine. Tavsiyen için teşekkür ederim.

12. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Şimdi üstatlarımız bana kızabilirler ama ben de gözlemlerimden bahsedeyim. :) Tetrazon,melek,gurami ve hatta canlı doğuranlar karides yavrularını hiç affetmezler.Tecrübe ile sabittir.Siz yetişkin karides alırsınız (ki bence melek onada hamle yapabilir) ama yavruları görmeniz mucize olur.Onu söyleyim.Ayrıca karidesler devamlı bir yerlere saklanırlar.Çünkü devamlı tepelerinde avcılar dolanıyor. burda:gif

13. taygun

taygun Guest

Burada kızacak birşey yok ki, hoş ben de üstad değilim. Ama bence üstadlar da kızmazlar. pala.gif

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat bey burda kimsenin tecrübesine kızılmaz merak etmeyin. burda:gif Tecrübe bu sonuçta ve konu canlı hayatı olunca değişik tecrübeler edinilmesi gayet normaldir.. Karideslere gelince eğer tank bol bitkili ve saklanacak yerler mevcutsa o tankta karideslere hiçbişey olmaz.Oluyorsa yavrulara belki olur bunuda zaten belirlemek çok zor.. 7/24 tüm balıkları gözlemleyemeyiz.. Kim kimi yemiş kimler kaçıp kurtulmuş bilemiyoruz haliyle.. Populasyonun artış oranına göre bizler karar verebiliriz sadece.. Ben 5 adet karidesten balık ve bol bitkili tankta 100'lerce karides sayısına eriştim.. Ama gel gelelim karides ürettiğim 20 lt tankta hiç bitki olmadığından 2 haftalık lepistes yavrularının bile karides yavrusu yediğine bende şahit oldum.. Bu konuda haklısınız karides yavruları yenilirler ama saklanacakları bölgeler olmadığında yenilirler.Bu kaçınılmazdır.. Şu anki bol bitkili mevcut tankıma başlarda deneme amaçlı 2 karides bırakmıştım şuanda gene 100'ü bulucak sayıya ulaştılar.. Yani olay onlara saklanacak yer ayarlayıp ayarlamamakta.. Ama şuda var.. Benim bu tecrübem canlı doğuran ve dip balıklarının olduğu tanktaki canlılara yöneliktir.Aynı tankta şuan bolivian ram ve neon tetra'larda mevcut fakat anaçlara bir saldırılarını görmedim.. Yavruları zaten görmek çok zor yenilip yenmediklerini bilemiyorum ama yavrular ortam güvenli değil ise kolay kolay ortalara çıkmıyorlar..

Saygılar

15. ferat

ferat

Arkadaşlar çok teşekkür ederim. İyi ki üye oldum bu foruma aha:.. Bilgiyle doluyorum.
    Konuya döneyim, amacım esasen karideslerin bitkilerimi temizlemesi olduğundan sanırım bir sorun yaşamayacağım. Akvaryumumda bitkim ve kayam da var, ürerler de yavrular hayatta kalırsa da ne mutlu bana:).

Sayfayı Paylaş