1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıkların Kaşınması

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde umutkrgl tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Balıkların kendilerini kuma veya akvaryumdaki herhangi bir dekora sürterek kaşımasının nedeni nedir?Nasıl düzeltilir bu durum?Bilgilendirirseniz sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yeni kurulmuş ve biraz da ısısına dikkat edilmemiş ve yine başında yapılması gerekenin kurulumun sonunda yapılmış olan akvaryumlarda olur. Akvaryumu yeniden düzenlediğini hatırlıyorum, ısı, sıfır kum ilavesi vb işlemler sonrası balıkların eklenme sürelerine, suyun elbette tam hazır olup olmadığı ile alakalı bir sorun diyelim buna.

Dekora vb sürtünmeleri ve ani kafa hareketleri solungaçlara yapışan ve benek hastalığındandır. Cichlid balıklarında bu parazitler mukoza üzerinde görülmez ama tutunmaya çalışarak rahatsız eder. Solungaç gibi hassas bölgelere yerleşebilir. Sürtünme hareketleri bundan kurtulma hareketidir. Akvaryum ısısı 29 derece cıvarında olursa, ve bana göre bilmesemde oksijen sıkıntısı var olduğunu düşündüğüm akvaryumunda bu eksiği gidermen ve ışıklarını 2-3 gün yakmaman sonrasında düzeleceğini düşünüyorum.

Geçmiş olsun...

3. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Okuduğum kadarıyla en yüksek sıcaklık 26 yazıyordu beslediğim malawi türü için 29 fazla olmaz mı Temel abi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    26 derece ısı normal şartlarda olması gereken ısıdır. Söylediğim ısı aralığı yani 29 derece ısı benek paraziti yani sürtünme sorununu ortadan kaldırman içindir. Yüksek ısı balıkların bağışıklık sistemini tetiklediği gibi beyaz benek paraziti gibi parazit larvalarının bu ısıda ölmesine yardımcı olur. Eğer balık üzerinde ise parazit bu sefer ısı parazitin çabuk ergenleşmesini ve balığı terk etmesini sağlar.

Vel hasıl ısın 29 derece olmalı sorunu gidereceğin 3-4 günlük süreçte.

5. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Peki birde mavi bir ilacım vardı ama beyaz benek için az önce baktımda yunuslarımda belli oluyor benekler var evet malesef...O ilaçta işe yararmı nasıl kullanmalıyım? İlacın adı Contra Ichtyo

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Söylediklerimi yapabilirsin ve oksijeni artırmayı unutmamalısın. Elindeki Contra Ichtyo ilacını kullanabilirsin. Günlük su değişimi yaparsan iyi olur bu ilacı kullanınca.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Umut kardeşim öncelikle geçmiş olsun.

Temel hocamında belirttiği gibi bir dış bakteri problemin var.Bu hastalık eğer çok çok ilerlememiş ise tedavisi en kolay hastalıklardan birisidir. Ancak hastalık artık ölümcül boyutlara ulaşmış ise işin biraz zor.

Şuan için kimyasal yada herhangi bir ilaç kullanmanı tavsiye etmem.İlk etepta %30 dinlenmiş suyla su değişimi yap ve Temel hocamında belirttiği gibi ısıyı 29-30 dereceye kadar yükselt.Işıkları mecbur kalmadıkça kullanma ve mümkün olduğunca akvaryumu karanlık tutmaya bak.İlk etapta 500 litre suya yarım su bardağı ölçeğine iyotsuz kaya tuzu ilave et.(tuzu ayrı bir kapta suyla eriterek bu tuzlu suyu akvaryuma yavaş yavaş dök) Günlük %30 su değişimi yap ve tedavinin sonunda filitreni güzelce temizleyip bol kaya tuzu ile güzelce dezenfekte et. Bu işlemlerin ardından sorunun sona erecektir.

Tekrardan geçmiş olsun.

8. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Peki sağolun inş fazla ilerlemeden durdururum

9. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    3 gündür akvaryumun ışığını gerek olmadıkça açmıyorum sıcaklık 29-30 da ilaçta döktüm su değişimide yaptım ama hala balıklar kaşınıyor ne yapayım artık :S

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Umut kardeşim bol bol su değişimi yapacaksın. Gerekirse günlük %30 su değişimi yap. Bir başka yöntemde balıklara tuzlu suyla banyo yaptırmak ama bu tecrübe isteyen bir durum olduğundan o yöntemi sana tavsiye edemiyorum.Zira tuz oranını ayarlayamazsan balıkları haşlayabilirsin. Şuanda yapabileceğin pek birşey yok su değişiminden başka. Kullandığın ilaç neydi ?

11. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Kullandığım ilaç Contra Ichtyo

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir anda düzelme olmaz, parazitin balığı terk etmesi için zaten ergenleşmesi lazım ve birkaç gün alır. Sonrasında kist ve bölünme evresinde yok olma süreci gelir.

reis bunu beğendi.
  13. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Aynı şekilde devam edeyim yani su değişimine sıcaklık aynı kalsın ışık kapalı

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Devam edersen iyi olur evet. Isıya dikkat ederek su değişimi yapman iyi olur. Oksijeni güçlü tutmaya özen gösterirsen ve ışıkları da fazla yakmazsan sorun kalmaz inşallah.

Sayfayı Paylaş