1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

Balıkların Kuyruğundaki Parazitin Adı Nedir, Kurtulma Yolu

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde EnverYigit tarafından 18 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. EnverYigit

EnverYigit

Ad-Soyad:
    Enver Yigit
    Akvaryum Ebatları= 100 x 43 x 31 cm = 130 LT

Balıklar= 2 Adet Pengasus + 9 tane Altın Rengi Japon + 2 Teleskop Japon + 1 Tül Kuyruk

Ekipmanlar =

Life Tech 835 1000 lt/h Dış Filtre

Tetratec APS 50 Hava Motoru + Pipo Filtre

Kullandığım Yemler =

Sera Goldy Color Spirulina

İrili Ufaklı Alabalık Yemi

Kurutulmuş Pul Spirulina

Kullanılan İlaç vs =

1 Çay kaşığı kaya tuzu suda çözünmüş olarak

Mavi Damla

Beyaz benek giderici sarı damla

Yapılan bakımlar=

Haftalık %30 su değişimi ve dış filtre temizliği

Yaşadığım Sorun =

Balıkların kuyruklarına yapışmış sanırsam parazit gördüm. Yapıştıkları yerde kılcal damarlardan kan çekiyordu zannedersem. Cımbızla tek tek çektim. 5 adet parazit çıkardım.

Resim ve video da görüldüğü gibi bu parazitleri temizledim fakat akvaryuma bir daha olmaması için herhangi bir ilaç veya yapılması gereken ne olabilir tavsiyelerinizi beklemekteyim.

Saygılarımla..

Enver Yigit
    18112012016.jpg 18112012018.jpg

2. Alparslan

Alparslan

Ad-Soyad:
    Alparslan İşken
    Merhaba öncelikle geçmiş olsun bu gördüğüm kocaman bir şey keneye benziyor metalin mavisi ile yapılan banyo işe yaramadı mı,birde o yakaladıklarına tuzu ilave et bakalım ne kadar dayanıyor tuza...

EnverYigit bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Enver öncelikle. Gerçekten Akvaryum Balık Parazitleri çok ilginç ve inanılmaz aktiftirler. Birçok çengelli parazit türü bulunur, ben french angel balığında bunu yaşadığımda ve balık üzerinden almak için uğraştığımda çok bunalmıştım. Bu parazitler bazen tamamen gömülebilir veya sadece yeteri kadar sabitlenerek balık üzerinde beslenebilirler. Genellikle japon ve koi balıkları tetikler bu paraziti.

Senin sorunun branchiura akvaryum paraziti.

branchiuran akvaryum balık paraziti.jpg

Bu tarz parazitler ile ilaç mücadelesi çok güçtür, bunun ana nedenlerinin başında gerçek anlamda etki edecek ilaçların ortamdaki bitki ve balıklara da zarar verebilecek olmasıdır. Ben tedavi sürecinin bundan sonraki bölümüne akvaryumda ilk olarak su hareketi yaratarak olası yumurtaları açığa çıkarıp iyi bir dip çekimi ile su değişimi yapmak süreciyle devam etmeni öneririm. Eğer bu parazitlerin ortamı sardığını düşünüyorsan ilaç kullanılabilir ama ortamı sarmak belli sayıda balık olan akvaryumda pek gerçekleşmez. Varlıklarını sürdürmek için konak bulmak durumundalar ve üreme sonraki aşamadır onlar için. Mücadele şekilleri biraz doğal bir yoldur, yani organik fosfat kullanımı ile mücadele edilebilir ama buna gerek kalmayacağını düşünüyorum.

EnverYigit ve Alparslan bunu beğendi.
  4. EnverYigit

EnverYigit

Ad-Soyad:
    Enver Yigit
    Merhaba alparslan,

Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Forumlarda okuduğum kadarıyla bu parazitin adının argulus, balık kenesi veya balık biti olduğunu okudum. Metilen mavisi ve kaya tuzu eritip eklemelerim zaten haftalık olarak yapmaktaydım buna rağmen yaşadıklarını gördüğüm için bunun bu parazitte işe yaramadığı kanaatindeyim.

Merhaba Temel Bey,

Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Balığı dışarı çıkartıp, cımbızla itinayla paraziti ayırdım. Şuan endişelendiğim nokta bir balığımın "altın rengi olan" balığın kanını emmiş sanırım beyazlaşma oldu balıkta. Tedavi ve akvaryum içerisinde parazit yumurtası bulunuyorsa yok edilmesi konusunda fikirlerinizi almak istemekteyim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Argulus Crustacea Branchiura cinslerinden biri, kısaca aynı türden söz ediyoruz. Fakat birçok türü bulunur. Avaryumda birkaç tür balık var. Genellikle japon ve koi balığı tetikler bunu, hangi balıklarında var bu sorun?

Tedavi bence kaliteli su, ve çok iyi dip çekimi, bslıklardaki hasarlı bölümleri yakmayan çocuk tentürdiyotu ile temizlemek yeterli, mukozalarını düzeltirler.

EnverYigit ve Alparslan bunu beğendi.
  6. EnverYigit

EnverYigit

Ad-Soyad:
    Enver Yigit
    Merhaba Temel Bey,

Japonların kuyruklarına yapışmıştı, çıkardığım yerde kırmızılaşma kuyrukta kılcal damarlarda kan var. Bir balığımda da renk beyazlaştı kanını emdi sanırsam.

Dip çekimi ve su değişimini haftalık yapıyorum fakat bu durumda kaç günde bir önerirsiniz acaba? Yakın zamanda tentürdiyotu temin edip dediğinizi yapacağım.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Kurucu Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Burada dip çekiminden beklenen amaç tabanda dekor aralarına, kum çıkıntılarına dökülen varsa parazit yumurtalarını ve ergen parazitleri almak, kumu bu sırada hafif karıştırmak da faydalı olur. Süreden ziyade temizliğin iyi yapılması önemli. 3–4 günde bir tekrarlanırsa büyük oranda temizlenir akvaryum. İlave olarak bu süreçte balıkları iyi beslemek bağışıklık güçlendirir.

8. Okurt

Okurt

Özdemir Kurtman
    Kendi kaynaklarimdan bilgilere bakarsak, bu parazitin tedavisi akvaryum disinda Organofosfatli tedavi tanki, dozu litrede 0.25 mg etken maddeli suda baliklari gozleyerek tutmak.

Su ilac http://www.hektas.com.tr/DesktopDefault.aspx?TabId=316&IlacId=6&DListTip=2

Bu ilac cok yogun ve 1ml ile 800 litre karantina tedavi tanki suyu hazirlanabilir.

Alkali sularda ve deniz suyunda ilacin etkisi azaliyor 1mg/lt kadar doz artisi yapmak gerekebilir.

Veya baligi sudan disari cikarip yogun ilaci bir pamuk ile parazite degdirip baligi durulanmasi icin temiz su ile dolu br tanta bir sure bekletmek. Ikinci yontem ticari sistemler disinda balik sayisinin az oldugu hobiciler icin daha uygulanabilir ve guvenli

Sayfayı Paylaş