1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıkların Su Kirletme Oranları

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde basma tulumba tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Selam

"Tang ler suyu çok kirletir chromisler neredeyse hiç kirletmez" gibi bilgilerimiz var.

Mesela wrasse ler nasıl sizce? Bir bilene sorsak, kim daha çok kirletir bilmek isterim. Hatta bununla ilgili bir makale varsa okumayı çok isterim.

İyi günler

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burhan abi güzel bir konu açmışsın.
    Balık ne kadar büyük olursa o kadar çok yer ve yediği kadar da dışkı bırakır ama o dışkılar da mercanlara yarıyor o yüzden resif akvaryumu idealdir...;)

basma tulumba bunu beğendi.
  3. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Alpicim teşekkür ederim güzel sözlerin için.

İşin aslı ben konsept yapmayı seviyorum. Akvaryumda buna nispeten biyotop diyorlar ama kast ettiğim tam olarak bu değil.
    Biyotop fikrince aynı suların hatta o sulardaki aynı bölgeyi paylaşan canlıları bir arada ortaya çıkarmak gerekiyor.
    Ben bu kadar iddialı değilim ama mesela konsept olarak reef safe wrasse tankına kafayı taktım şu sıralar. 3 tane de aldım ve gayet uyumlu takılıyorlar.
    Renk olarak da bu kadar güzel renklere sahip olduklarını bilmiyordum doğrusu.
    Şimdilik fairy lerden başladım. Zamanla flasher ler ve leopard lara geçeceğim.
    Hatta bulabilirsem belki de ülkemizde olmayan endemik türlerden, rhomboidalis wrasse gibi türleri bile eklemeyi düşünüyorum.
    Tankta işler yolunda olduğu sürece meblağlar da pek sıkıntı çıkarmıyor.

Bu bağlamda 500 litreye kaç wrasse sıkıştırırız bilmek istiyorum.
    Gördüğüm kadarı ile yaklaşık 50 tür var reef safe olan. Az buz bir rakam değil. Bunları 30-40 tanesi de barışçıl üstelik.
    Burada tek sıkıntı suyu kirletmemeleri kalıyor işte :)

Tank ne kadar kaldırır öğrenmem lazım. 3 ay sonra da tankın videosunu koyup görücüye çıkaracağım :)

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burhan abi anladım uğraşın hayırlı olsun, değişik renkli bir akvaryum yakında geliyor demek ki.
    Mahir abi görürse güzel bir yazı yazar sana...:)

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    İnşallah Alpicim. Denedik denedik sonunda yapmayı öğrendik şu işi :)
    Geçen gün az kalsın bir double cone alıyordum ama param çıkışmadı :/
    Bir onu beceremiyorum :)

Alparslan bunu beğendi.
  6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    500'e anca "sıkışıyorsa" 120'ye hiç koyamam heralde, yada bi-line wrasse bulacağız :D

7. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bizler balıklardan çok kirletiyoruz suyu sanırım :rolleyes:

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tank balık yükünü kaldırıp kaldıramayacağını kendisi zaman içinde, balıklar yetişkin boylarına ulaştıkça belli eder. Hastalıklar, ölümler, kavgalar, sudan atlamalar vs...

Su kimyasını balıklardan çok biz etkiliyoruz, kesinlikle katılıyorum. Kesin bir sayı verilemeyebilir, peyzajın tasarımı bile bunu etkiler bence. Bazıları kuma gömülerek uyurlar mesela.

Wrasseler avcı balıklardır, tabanda ve kayalarda besin bulamamaya başlayınca, mecburen senin verdiğin yeme bakacaklar ve bu da suyun kirlenmesinin önemli nedenlerinden biri olacak.

Özetle; sistemdeki balık sayısını tankın kendisi belirler diye düşünürüm.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O kadar değişken ve cevabı yok denebilecek bir durum ki balıkların veya herhangi bir türün suyu kirletme oranı hobicinin yemleme keyfi ile dahi orantılı. Günde bir besleyen, 2 günde bir, günde 5 kez besleyen gibi ucu açık bir konu.

Ontheway, ogurcay, basma tulumba ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
    Peki diyelim ki bir bubble king çaktık sisteme, 30-40 civarı tankı 500 litreye sığdırabilir miyiz sizce? :)
    Şahsen ben ufak ufak ilerlemeyi planlıyorum. Şu an wrasse sayısı 4. Önümüzdeki ay 10 a tamamlamayı düşünüyorum.
    Çok güzel balıklar ama biraz fazla saklanıyorlar sanki?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    30-40 wrasse yi ki bunlar farklı türler olacak anladığım kadarıyla litre olarak 500 lt ye koyabilirsiniz ancak kavgalara ve akvaryumdan atlamalara hazır olun derim.Wrasse ler doğada aynı bölgelerde sürü olarak yaşamazlar.Farklı türler yer kavgalarına ve ölümlere sebebiyet verecektir.

Montimahir, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ozan Bey, tamamını barışçıl türlerden seçsek yine bu ve benzeri kayıplar olur mu peki?
    Barışçıl türler de bölgeci takılacakları için kavgalara mahal verirler mi?
    Yani barışçıl goby lerde buna benzer durumlar yaşamıştım da. Aynı hikayeyi wrasse larla yazmayalım bir de :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ozan'ın düşüncesine aynen katılıyorum. Sürü özelliği olmayan türlerde farklı cins ve sakinlik durumları da pek fayda etmez. Olur olmaz değil ama arada kaybolanlar olursa da normal karşılamak gerekir. Ayrıca aynı tankta 30-40 wrasse görüntü ve zevk olarak da iyi fikir sayılmaz.

14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Temel Abi zaten pek yüzmüyorlar. Şu anda 4 tane var. İnan 4 ü birden günde 1 saat toplamda göründüğüdür.
    Genelde 2-3 gibi ortada oluyorlar. Bazen ise sadece 1 :)
    Ama şunlar da pek güzel. Klasik bir tank olsun istemiyorum, bu yüzden çabam sonuçsuz kalmaz umarım.
    Şu güzel değil mi mesela? :)

veysel, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Tabiki çok güzel.Biz bu tercihin karşısında alacağın riskleri yazdık...Bundan sonrası senin tercihlerine kalmış :)

Sayfayı Paylaş