1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıkların Yemi Aslında Evinizde

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Rador tarafından 22 Şubat 2010 başlatılmıştır.

?

Çalışmam İşinize Yaradı Mı ?

1. Evet,çok teşekkürler...

100,0%
  2. Pek işime yaramadı

oy sayısı 0
    0,0%
  1. Rador

Rador

İsim:
    Rador
    Merhabalar...

Evinizde muhakkak içlerinden bir tanesi vardır.Hemen başlıyorum ;

Kestane

Haşlanmış veya közlenmiş şekliyle verilebilir.Bugüne kadar verdiğim hemen her balık grubu reddetmeden ve iştahla yedi.Özellikle üreme döneminde faydası olduğuna inanıyorum.
    Yenebilir nitelikteki taze kestane başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içermektedir. 100 gram yenebilir kestane ortalama olarak 160 kcal enerji sağlamaktadır.
    Kestane, doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan bir çok besin öğelerine sahiptir.
    100 gr taze kestanenin (yenebilir kısmı) besin öğeleri:
    Kalori ( kcal) : 160
    Karbonhidrat (g) : 34
    Şeker (g) : 9,6
    Protein (g) : 3,2
    Yağ (g) : 1,8
    Sodyum (mg) : 9
    Potasyum (mg) : 395

Mısır

Haşlanmış mısırın kabuğunu soymak ve elimle ezmek suretiyle yine birçok balık grubunda denedim ve iştahlı bir şekilde yediklerini gördüm.Özellikle bitkisel beslenen balıklar tarafından çok beğeniliyor.

Mısır, besin değeri yüksek olup; her 100 gramında 8.5 gram protein, 73 gram nişasta, 4.3 gram yağ, 72.2 gram karbonhidrat, 22 miligram kalsiyum, 21 miligram fosfor, karoten ve çeşitli vitaminler bulunur. Mısırdaki selüloz miktarı pirinç ve buğday unundakinden 7 kat ve karoten miktarı 5 kat fazladır.

Bezelye

Haşlanmış bezelyeyi her mevsim bulamasak da bulduğumuz dönemlerde haşlayarak buzluğumuzun bir köşesine koyabiliriz.Yine özellikle otçul balıklar olmak üzere birçok balık grubu tarafından tüketiliyor.Kabuğu soyulmak suretiyle ezilerek suya bırakılabilir.

100 gr. çiğ (pişirilmemiş) taze bezelye tanesinin besin değerleri şöyle sıralanabilir: 84 kalori; 6,3 gr. protein; 14.4 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 2 gr. lif; 116 mgr. fosfor; 26 mgr. kalsiyum; 1.9 mgr. demir: 2 mgr. sodyum; 316 mgr. potasyum; 35 mgr. magnezyum; 640 IU A vitamini; 0.35 mgr. B1 vitamini; 0.14 mgr. B2 vitamini; 2.9 mgr. B3 vitamini: 0,16 mgr. B6 vitamini; 35.5 mcgr. folik asit; 27 mgr. C vitamini ve 2.1 mgr. E vitamini.

Portakal

Portakalın kabuğundan ayrılmış iç kısmını ezmeden suya bırakarak balıklara verebilirsiniz.Daha çok cichlid türlerinin ilgi gösterdiğine şahit oldum.

Böğürtlen
    Böğürtlenin her meyvesinde çekirdek olsa da(bileşik meyvedir,bir tanesinde birden çok meyve bulunur) özellikle büyük balıkların en azından etli kısımlarını yediğini gördüm.
    Vitamin açısından zengin olup,anti kanser özelliği olan birçok bileşiğe de sahiptir.

Dut

Böğürtlen için söylediklerim dut için de geçerlidir.

Marul

Hafif derecede haşlanmış olan marulu suya bıraktığınız zaman özellikle otçul balıklar ve barblar tarafından hızla tüketiliyor.En çok tercih ettiklerimden biridir.

100 gr. marul vb. salatalarin içerdiii ortalama besin deierleri iunlardir: 14 kalori; 0,9 gr. protein; 2,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,9 gr. yai; 0,5-0,8 gr. lif; 22 mgr. fosfor; 20 mgr. kalsiyum; 0,5-0,7 mgr. demir; 9 mgr. sodyum; 175-220 mgr. potasyum; 330-355 IU A vitamini: 0,06 mgr. B1 vitamini; 0,06 mgr. B2 vitamini; 0,3 mgr. B3 vitamini; 0,005 mgr. B6 vitamini; 10-55 mcgr. folik asit; 5-6 mgr. C vitamini ve 0,2-0,57 mgr. E vitamini.
    Yine lahana,pazı,kabak ve salatalık da bu yöntemlerle verilebilir.

Ispanak

Haşlanmış ıspanak yine çoğu otçul balık başta olmak üzere nerdeyse tüm balıklara tarafından tüketiliyor.Vücudun demir alımını ilk başta azaltsa da bu ciddi bir etki taşımamakta.

Şeftali

Yine kendi beslediğim birçok balık grubu ezilmiş ve yumuşak şeftaliyi itirazsız tüketmiştir.

Kivi

Diğer meyvelerin çoğu gibi kabuğu soyulmuş ve ezilmiş şekliyle birçok balığın yediğini gözlemledim.

Nar

Narı çekirdeklerinden ayırmak oldukça güç bir iş olsa da sadece etli kısmı verildiğinde yine birçok balık grubunun yediğini gördüm.

Tetra grubu gibi dişli balıklar tohumları yemeye meyil göstermişlerdir.Bu sebeple onlarda badem,kabak çekirdeği,antep fıstığı,ceviz kullanılabilir.

NOT=Bazı yerleri alıntıdır.Bende birkaç ekleme yapıp düzelttim.

Tüm hakları saklıdır.İzin alınmadan bir yerde yayınlanamaz (ÇEVİRİDİR...)

SARIMSAK
    Hastalığa karşı antibiotik görevi görür.Haftada 1 kez yemle birlikte vermek yeterlidir.Yapımı ;

1-3-4 Diş sarımsak dövülür
    2-Suyu çıkarılır
    3-Yeme yedirilir.

MAYDONOZ
    Maydonuzu haşlayın 2 dakika dinlendirin ve balıkların yiyebileceği boyutta verin.Renklenme açısından önemlidir.

saygılar:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne güzel teşekkür ederiz. Zamanında ben bu tarz gıdalırı yazdığımda dokuz köyden kovuluyordum ama artık insanları ve fikirlerini dinlemeyi öğreniyoruz. Gerçekten beni bile şaşırtan gıdalar var içlerinde.

Beni diyorum ben bu önerilerin yanında masum kalmışım. saat:gif İçeriklerini araştırmak lazım tam olarak ama bir çoğunu zaten uzun zamandır kullanıyoruz.

Nar, kestane, mısır ve dut ilginç mesela , içerikleri ve faydası nedir acaba ?

Paylaşım için eteşekkür ederiz, ellerinize sağlık. burda:gif

3. wizi_emre

wizi_emre

İsim:
    Emre Soycan

Biraz önce çok ufak haşlanmış ıspanak tanesi attım. Bu kadar yiyeceğim kavgası görmemiştim :)

4. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Doğrudur.Ama ben devamlı yem olarak kullanmıyorum.2 günde bir kullanıyorum.Sizede tavsiye ederim çok işe yarıyor.Renkleri olsun,dirençleri olsun,kabızlık vb. şeylere çok iyi geliyor.Nerdeyse herşey yiyor diyebiliriz.

5. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Herşeye iyi geliyor.Yukarıda dediğim gibi balığa direnç kazandırır,demir verir,renklerini tam olarak verir.Tabii uygun koşulda büyütülüyorsa balıklar bütün bu özelliklerini gösterebilirler saygılar:gif

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Havucu elma salyangozlarıda çok seviyor. burda:gif

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bende ıspanağı canlıdoğuranlarımda denedim ve sonuç mükemmel. Ama bu kadar yiyeceğin de balıklar tarafından sevilerek tüketildiğini bilmiyordum. Güzel bir paylaşım olmuş Ümit. Teşekkür ederim...

8. taygun

taygun Guest

Ümit Bey,

Merhaba. Kestane fikri çok ilginç. Sanki bana dip balıkları severek kemirirler gibi geliyor. Nedense şeftali, dut ve böğürtlen de suda çabuk çözülüp suyu bozacaklarmış gibi geliyor. Siz denediniz mi?

Son olarak, yukarıda belirttiğiniz gibi “tüm hakları saklıdır, izin almadan yayınlanamaz” demeden önce, kısmen de olsa alıntı yaptığınız yazınızın kaynağını, o yazıyı yazan kişiye saygı göstermek için belirtmeniz lazım ki, biz de sizin yazıyı alıntı yapmadan izin aldığınızı bilelim.

Ben de sizin bu yazdıklarınıza mesela “nar suyu balığın beyaz benek hastalığına karşı direnç kazandırır” deyip yazsam kaynak bildirmeden bana yayınlama hakkı verir mi?
    dön:gif

Üstelik, besinlerin yazılı değerleri her yerde aynıdır. Bu nedenle de bu bilgileri kullanmak için sizden izin almaya gerek yok. Bahsedilen diğer besin kaynakları da denendiğinde sizin karşılaştıklarınızla aynı şeylerle karşılaşılacaktır. Bu durumda da bilgiler size ait özel bilgiler değildir.

Umarım yazdıklarımı anlayışla karşılamışsınızdır.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Besinleri aslında balıklara vermek bir anlamda dayamak bazen yeterli olmuyor. Önemli olan uzun vade de gözlemlemek ve tecrübesel olarak katkılarını görmek ve üzerine fikir beyan etmek gerekiyor. Örnek olarak Tere tohumlarının sarı rengi canlandırdığını gözlemledim ama elbette sıradan bir tecrübe olarak kalacak bilimsel bir araştırma yapılmadığı sürece.

10. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Doğrudur Temel Hoca'm.Bir çok böyle çalışmam var.Eğer yeni bir çalışmam olursa burda yayınlayacağım.

11. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Yeni bir kaç birşey buldum paylaşmak istedim ;

SARIMSAK
    Hastalığa karşı antibiotik görevi görür.Haftada 1 kez yemle birlikte vermek yeterlidir.Yapımı ;

1-3-4 Diş sarımsak dövülür
    2-Suyu çıkarılır
    3-Yeme yedirilir.

MAYDONOZ
    Maydonuzu haşlayın 2 dakika dinlendirin ve balıkların yiyebileceği boyutta verin.Renklenme açısından önemlidir.

saygılar:gif

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlk mesaja eklenmiştir bu öneriler. burda:gif Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili gerçekten.

13. taygun

taygun Guest

Teşekkürler Ümit.

Sarımsağı biliyordum da maydonozu duymamıştım. Denemeye değer.

14. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Evet.Çalışmalarım devam ediyor,daha yeni yeni şeyler sunacağım.Çok şaşıracaksınız . kıvır:gif aha:

15. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Birşey düşündüm fakat işe yarar mı bilmiyorum ? Muhakkak ilk okuldayken pamukta fasulye yetiştirmişizdir.Diyorum ki bu fasulyeleri ektiğimizde ve büyüdüklerinde yaprak verecekler ya,onu haşlayıp balıklara versek ne olur ? Aslında denemek istiyorum,ekeyim bakalım yiyecekler mi ?

16. Rador

Rador

İsim:
    Rador

FASULYE

Evet arkadaşlar.Süper birşey buldum.Şu FASULYE proje işlemim başarı ile sonuçlandı.Şimdi nasıl haftalık bitkisel yem verebilirim diyorsanız (başka kolay yollardan biri) fasulye derim.Muhakkak hepimiz ilkokulda falan pamukta fasulye yetiştirmişizdir.Şimdi yine aynısını yapacağız.Fasulye yapraklarını açınca yaprakları koparılıp kaynatılacak (aynı marul ve ıspanak gibi) ve balıklara yedirilecek.Hiç bir yan etki vb. birşey görmedim.

Devamı gelecek... saygılar:gif

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fasulyenin bu şekilde balıklara verilmesinin iyi olacağını ben tam 9 yıl önce yazdım ve diğer faydalı gıdaları da videolar eşliğinde sundum ama dokuz köyden kovuldum. Daha neler bulacaksınız ve duyacaksınız ama sen yeni öğrenmişsin...

18. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Olabilir,ben verilmedi diye birşey demedim ki ! Ayrıca bunları söylemenin 9 köyden kovumasıyla bence alakası yok.Çıkmıştır,olabilir burda da yayınlıyorum.

19. taygun

taygun Guest

Ümit Merhaba,

Temel ağabeyinin yazdıklarını yanlış okumuş ve yanlış yorumlamışsın.

Bir daha oku istersen. dön:gif

METİN SUVAR bunu beğendi.
  20. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Bence de yeniden oku ümit kardeşim. Yanliş alamişin daha neler çikcak merak ediyorum yem olarak. Birde şunu unutmamak lazim balik sevmediği bir şeyide yiyebilir belki bahçedeki otu koparsam onuda yer :D Ama baliğa verdimiz yemler balikda ne gibi davranişlar sergiliyo gözlemlemek lazim yani yan etkileri belki olabilir herşeyide denememek lazim düşüncesindeyim. Anlatmaya caliştim anlatmak istediğimi anlicaklardir üsdatlar :D

METİN SUVAR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş