1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklar gerçekten 5 saniyelik hafızaya mı sahipler?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde Silahşor tarafından 28 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses
    Balıklar gerçekten 5 saniyelik hafızaya mı sahip?
    Herkes öyle diyor, ama bence kendilerine göre gayet zekiler.
    Mesela bir ciklet, davranışları, hareketleriyle bu kadar zeki olduğunu kanıtlayabiliyorken, nasıl 5 saniyelik bir hafızaya sahip oluyor?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence öyleler ben bunu gözlerimlede gördüm. Ne kadar doğrudur bilemem ama :) Şimdi balık pisliğini ağzına alıyor geri atıyor. 5 saniye sonra tekrar aynı pisliği alıp atıyor. Sürekli bunu tekrarlıyor. :) BUnu gözlemledim. Bence öyleler :D

3. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

:F aslında doğru :D Ama mesela yavurlarını korumaları...
    Sonra, mesela bazı balıklar akvaryumda kumu kazarak yuva yapıyorlar. Ama aradan dakikalar geçmesine rağmen hiç de yarıda bırakıp unutup gitmiyorlar :)
    Ya da akvaryuma yaklaşıldığında yem verileceğini anlıyorlar (özellikle akvaryumun üstüne doğru elimi hareket ettirdiğimde hemen toplanıyorlar)

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Dediğinizde doğru bilemiyorum. Çok güzel bir soru aslında. Bakalım üstatlar ne diyecek bu işe :)

5. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Evet düşüncelerini merak ediyorum onların da :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu yanlış tabir aslında 5 saniye olarak değil 3 saniye olarak lanse edilir. Üzerine tartışma yapılamayacak kadar yanlıştır. Düz mantıkla bakalım ve balık hafızasının 3 saniye olduğunu bir an kabul edelim.; Bu durumda geçen milyonlarca yılda beslenme, üreme şekli, toplumsal davranış, bölge koruma, koloni oluşturma, baskınlık sergileme gibi işlemleri gerçekleştiremeyip çoktan yok olmaları gerekirdi. 33.000 cıvarında tatlı ve acı su türü bulunmaktadır. 3 saniye efsanesi gerçek olsaydı bu çeşitlilikte olamazdı. Anlık hafıza konusu olarak ele alınırsa anlık hafızaya sahip türler insan eliyle kültür üretimi sonucu elde edilen balıklardır. Oysa denizlerde ve tatlı su sularda yaşayan kıkırdaklı ve kemikli balık türlerinde ise böyle birşey söz konusu değildir. Kısaca bu canlıların hafızaları var ama yavaş işliyor.

7. Silahşor

Silahşor

İsim:
    Hakan Gürses

Ancak şöyle bir şey de var.
    Bazı yetenekler bütün canlılara doğuştan verilir.
    Örneğin, yeni doğan bir balığa kimse yüzmeyi öğretmeden o doğduğu anda yüzmeye başlar. Çünkü genlerinde bu vardır.

Balıkların 3-5 saniyelik hafızaya sahip olduklarını bende düşünmüyorum ancak yukarıdaki dediğiklerinize karşın böyle bir cevap verme ihtiyacı hissettim :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öyleyse biraz daha açalım. :) Kalpain adlı bir protein sinir hücresi içinde artışı sonucunda hücre iskeletini hareket ettirmesi yoluyla ortaya çıkıyor. Uzun süreli bu işlem sonucunda kalıcı hafıza oluşturuluyor. Kısaca kalıcı hafıza sizin endişelerinizi gideriyor. :) Mikro saniyeler ile ifade edilen kısa dönem hafıza uzun dönem hafıza yapısına geçirilmediği taktirde üzerine yeni bir bilgi getirildiğinde siliniyor. Elbette yaradılış gereği ana mekanizma faliyetleri genlerde bulunmaktadır ama bu tüm canlılarda böyledir aşağı yukarı, yeni doğan bir geyik yavrusu hızla koşmaya başlaması gerektiğini bilir. Farklı kuş türleri hiç gitmediği ama nesillerinin başladığı yeri kilometrelerce uzakta bulabilir. Ancak daha sonrasında avlanma, konaklama gibi bilgileri öğrenmek zorundadır. ;) Umarım açıklayıcı olmuş fazla derin olmamıştır.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Balıkların 3 veya beş saniyelik hafızaya sahip oldukları kanısı çok yanlıştır. Nitekim biz eğitilmiş , el ve kollarla belirtilen yöne giden japon balıkları gördük. Böyle bişey söz konusu olsaydı bu balıklar nasıl yetiştirilirdi ?

Temel hocam gerekenleri açıklamış. Fazla söze gerek yok . :)

10. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Her Canlıya verildiği Gibi Onlarında Doğuştan İç Güdüsel Yetenekleri Vardır Yumurtalarını Korumaları Kum Kazmaları vs Gibi. Geçen National Geograpichs'de Bebeklerin Sırrı İsminde Bir Belgesel Seyrettim. Bir Bebegi Suya Batiriyorlar ( 3-4 aylık ) Bebek Nefesini Tutabiliyor ve Yüzme Hareketini Yapabiliyor. Bu Canlılarda Da Böyle Olsa Gerek.

Hafıza Olayına Gelecek Olursak Katılmıyorum ( 3 Saniyik 5 Saniyelik Hafiza Olayına ) . Katılmamakla Birlikte Nedeninide Bilmiyorum huh:

11. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can

Arkadaşlar (abilerim.amcalarım :cekingen: :D)
    Ben yine buna benzer bir sitee okumuştum balıkların hafızaları 3 saniye değil 3 aydır diye.

Saygılar... saygılar:gif

12. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

3 aylık bir hafıza olamaz o site bence yalan :D balıklar en az 5-6 saniyelik hafızaya sahiptir.

13. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Yapılan deneylerde balıklar sahiplerini tanıdıkları, yemi nasıl ve nereden alması gerektiği gibi konuları hatırladıkları ortaya çıktı. Aptal değiller ancak çok da zeki sayılmazlar.

14. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Balıklarımın hafızası 5 sn olsaydı kendilerini sevdirmez.Elimden yem yemezlerdi.Astronotların arrowanaların hatta amerikan cichlid ve malavi balıkları bence çok akıllı hayvanlar

15. aximiaxi

aximiaxi

İsim:
    Emirhan Can
    Evet malawiler bence çok akıllı elimi ve yüzümü akvaryumun sağ ve sol camına götürdüğüm zaman oraya toplaşıp bana bakıyolar:D

16. safak

safak

Kaan'a katılıyorum kesinlikle 5 sn diye birşey yok astronot,arowana vs. gibi balıklar sahiplerini bile tanıyor.Kendim gözlemledim.

17. Rador

Rador

İsim:
    Rador

Arkadaşlar,bence balıkların bazıları şartlı refleksten dolayı meydana geliyor.Mesela cichlidler doğduğundan beri yüzmeyi,nefes almayı,kum kazmayı,üreme,baskınlık vb. gibileri bilir.Ama mesela akvaryumun yanına yanaştığınız da ve elinizi havaya kaldğınızda balıklar yem verecek diye geliyorsa artık alışmışlar,şartlı bir refleks haline gelmiştir.Yani sıklıkla yapılan birşey balıkların hafızasında kalabilir diye düşünüyorum.

18. kingsnake

kingsnake

İsim:
    sinan önal

Bende en geniş hafızalı olarak discus ları duymuştum

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların sürekli yem vereni hafızalarına yazdıklarına şüphe yok. Bu bile tek başına 5 saniye efsanesini sona erdirir.

20. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Bende Temel hocama katılıyorum.5 saniye olayı şehir efsanesinden başka bir şey değil.Balıklar benim yüzümü ezberlediler diyelim.Elimdeki sera granumarin kutusunu nasıl tanıyorlar peki.

Sayfayı Paylaş