1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklar hakkında bilmedikleriniz yada bildikleriniz. :D

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde kerem11 tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar internette gezerken bişeyler farkettim .Genede sizinle paylaşmak istedim.Belki bilenleriniz belkide bilmeyenlerimiz vardır diye düşündüm.

Konuyu yanlış yere açtıysam Özür dilerim.

En küçük balık
    Filipinler'de yaşayan bir kaya balığı 1 cm. boyundadır.

En uzun yaşayan balık
    Karadeniz'de yaşayan Mersinmorina'ların 120 yıl kadar yaşadığı görülmüştür. Bu balıkların ağırlıkları bir tondan fazladır.

En az yaşayan balık
    Afrika ve Güney Amerika nehirlerinde en fazla bir yıl yaşayan 26 cins balık vardır. Yağmurlu mevsim sonunda nehirler kuruduğu zaman ölürler. Ölmeden önce, kuraklığa dayanıklı yumurtalarını yumurtlarlar. Yağmurlu mevsim başladığı zaman yumurtalardan yavrular çıkar. Bu balıklar bir yıldan daha az yaşarlar.

En hızlı balık
    Yelken balığının saatte 68 mil (109 km.) hızla yüzdüğü bilinmektedir.

En zehirli balık
    Hint Okyanusu'nda ve Büyük Okyanus'ta yaşayan taşbalıkları en zehirli balıklardır. Son derece acı veren zehirleri altı saat içinde ölüme sebep olur. Fakat bütün sokmalar öldürücü değildir.

Elektrikli yılanbalığında kaç volt elektrik vardır?
    Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır.

En yükseğe sıçrayan balık
    Bir tarponun 5 m. yükseğe sıçradığı ve 9 m.'lik yay yaptığı bilinmektedir.

En süslü balık
    En süslü balık hindi balığıdır.

En çirkin balık
    En çirkin balığın taşbalığı olduğu söylenir.

En büyük balık sürüsü
    Ringa balığı sürüsünde 300 milyon balık bulunur.

En uzun isimli balığın adı nedir?
    Çütre balığı Hawai'de humuhumunukunuku-apuaa olarak tanınır.

Balık yağmuru nedir?
    Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar. Bu duruma, balık yağmuru denir. 1806'da Almanya'nın Essen kentinde büyük bir dolu tanesi bulundu. Dolunun içinde 4 cm. uzunluğunda bir sazan vardı. 2.7 kg. ağırlığında bir başka balık gökten, Hindistan'daki Jelapur'a düştü.

Kılıçbalığını tanıyor musunuz?
    Bir kılıçbalığı kılıcının; bakır zırhı 10 cm.'lik levhayı, 30 cm.'lik beyaz meşe kerestesini, 65 cm.'lik sert meşeyi delip geçtiği bilinmektedir.

Oltayla tutulan en büyük balık
    1959'da Güney Avustralya açıklarında 1.208 kg. ağırlığında bir büyük beyaz köpekbalığı yakalandı.

Konu alıntıdır.

2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Elektrikli yılanbalığında kaç volt elektrik vardır?
    Elektrikli yılanbalığında 550 voltluk elektrik vardır.

Tabi benim görüşüm. !

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Bilgi içerisine görüş karıştıysa bu bilgi değil yorumdur. Bilimde yorum olmaz, yorum felsefede olur.

Kendime not : Demekki neymiş; her önüne gelen bilgiye araştırmadan inanılmayacakmış ;)

Saygılar.

Sayfayı Paylaş