1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklar ve iç organ işlevleri

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık Anatomisi

  Balıklar soğuk kanlı hayvanlardır, vücut ısılarını düzenleyemezler. Vücut ısıları çevre ısısıyla doğru orantılı olarak artıp azalır. Buradan çıkacak sonuç, bir balığın vücut ısısının suyun sıcaklığına bağlı olduğudur. Balıkların gövdeleri bir çeşit mukoza ile kaplıdır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı korunmalarına yardımcı olur.

  Hiç merak ettiniz mi, bir akvaryum balığının iç organlarını ? Aşağıdaki şemada kısaca gösterilmiştir.

  [​IMG]

  Mide, Bağırsaklar, Kalp, Yüzme kesesi, Böbrek,
  Testisler İdrar yolu, Efferent kanalı,
  Sidik torbası, Katmerli çene.

  Balık iç organları çoğu insan da dahil olmak üzere birçok hayvan için ortaktır. Bu organlar diğer hayvanlar gibi aynı işleve hizmet eder. Daha fazla detaya girmeye gerek yok. Ancak, balıklardaki katmerli çene bir kara canlısında yok. insanlar ve diğer hayvanlar suda sadece yüzer. Balık katmerli çenenin amacı sudan oksijen sağlamaktır. Temel olarak bir balık katmerli çenesi insanın akciğerleriyle aynı işlevi yapar. Atmosferik oksijene ihtiyaç duyan bazı türler ise labirent organına sahiptir. Bu organ düşük oksijenli sulara adapte olmuş balıklar için gereklidir. Betta ve gurami gibi balık türleri örnek gösterilebilir. Ağız üzerinde iki küçük delik vardır. Bunlar balıkların burun delikleridir. Nefes almazlar ama koku almalarını sağlar. Sudaki titreşimlerin nerden geldiğini yanal çizgi sayesinde algılayabilirler. Balıklar aynı zamanda sesleri duymak için bir iç kulağa sahiptir.

  Yazının amacı genel olarak merak edilmeyen ve hastalık dönemlerinde balıkların vücut yapılarını bilmeden tedavi yöntemleri uygulayarak elde edilen başarısızlığı en aza indirmektir. Beslediğimiz canlıları yakından tanımak bir artı olarak her zaman karşımıza çıkacaktır. Bir balık vücut anatomisi belki çok daha geniş olarak ele alınabilir, ancak kısa ve öz olarak bilinmesi gereken ana organ ve görevleri başalangıç için yeterli olacaktır.

  www.akvaryumportali.com ;)

  Saygılarımla...
   
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Güzel bir paylaşım olmuş hocam teşekkürler. em34:
   

Sayfayı Paylaş