1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklar

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde rapstar*seen tarafından 12 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. rapstar*seen

  rapstar*seen

  Mesajlar:
  154
  İsim:
  Kürşat YILDIZ
  Balıklar

  Üçte ikisi sularla kaplı dünyamızda yaşayan canlıların büyük çoğunluğunu oluşturan balıklar,insanoğlu için her zaman vazgeçilemeyen bir varlık olmuştur.Dünya üzerindeki suların ne denli çok olduğu düşünülürse,balık türlerinin de o kadar fazla olması yadırganacak bir durum değildir.Okyanuslarda yaşayan balıklardan derelere hatta su birikintilerine kadar binlerce balık çeşidi vardır.Akvaryumlarla ilgilenen bizler bu zengin çeşit içerisinde çok küçük sayılabilecek bir bölüm ile ilgilenmemekteyiz.

  Akvaryumlarımızda beslediğimiz balık çeşitleri teknolojinin ilerlemesiyle artmıştır.Bundan 50 yıl önce bir kaç tür balık tanklarda yaşatılabilirken şu an neredeyse tüm balıklar uygunluğuna göre tanklarda bakılabilmekte fakat sitemizin hedef aldığı kesim Türkiye'de ev ortamında bakılan balıklar olduğu için bu kriterlere uygun balıklar anlatılacak ve yaşatma şartları ele alınacaktır.

  Buna göre akvaryumlarımızda bakılabilecek balık türlerine kısa bir bakış yapalım;


  Tatlı su Balıkları

  Kedi Balıkları(Catfishes):Ağız yapıları alta dönük,zeminden yemlenen balıklardırlar.Ağızları çevresinde sayıları 4 ile 8 arasında değişen duyargaları vardır.Hemen hemen her akvaryumda kullanılabilirler.Kedi balıkları hakkında genel kanı çöpçü olduklarıdır fakat zeminde olanca güçleriyle yem arayışları onların her bulduklarını yediklerini ve bir temizlik aracı olduklarını göstermez.Kedi balıklarının bu çabası tamamen yem içindir ve akvaryumunuzda oluşan pislikleri temizlemezler sadece fazla atılan yemlerin onlar tarafından tüketileceğinden emin olabilirsiniz.

  Kedi balıkları genel olarak renksiz balıklardır fakat bu sınırlı renk çeşidi içerisinde vücutlarındaki benek ve desenleriyle çok hoş çeşitleri de vardır.

  Tetralar(Characins): Gerçek bir balık görüntüsündedirler.Pulları parlak ve renkli ve dişlidirler.Orta sularda yemlenen bu balıkların ağızları da buna uygundur.2-3 cm.lik küçük türleri olduğu gibi 25-30 cm. e kadar büyüyen türleri de vardır.Hareketli ve göz alıcı renkli neon Tetralar yanında vahşi piranhalar da bu türdendirler.Çoğunlukla Güney Amerika kökenlidirler.

  Barblar(Cyprinidae):Çoğunlukla Tetralar la karıştırılan bu balık grubu da Tetralar gibi parlak pullu ve hoş balıklardırlar.Bu balıkların en belirgin özellikleri adipoz yüzgeçlerinin bulunmamasıdır.Bir çoğunda göze çarpmayan ağız uzantıları vardır ve dişsiz balıklardır.

  Canlı Doğuranlar(Poecilidae):Boyları genelde 6 cm. den fazla olmayan balıklardırlar.Yumurtaları anne karnında çatlayarak dışarıya atıldığı için canlı doğuran olarak adlandırılırlar.ağızları su üstünden yemlenmeye uygun olarak kafalarının üst kısmana doğrudur.Sırt yüzgeçleri vücutlarını arka kısmına doğrudur ve adipoz yüzgeçleri yoktur.

  Goldfish:Akvaryumculuğun başlamasına neden olan balıklar diyebiliriz bu türe.Çinlilerin 11.yy dan bu yana besledikleri ve geliştirdikleri bu balıklar bu gün çok farklı türe sahiptirler.

  cichlid:Bir çok türü olan cichlid balıkları balık türleri içerisinde bu yönleriyle en karmaşık ve en ilginç balıklardandırlar. Dışsal ağızlı parlak renkli kimi zaman çizgili olan bu balıklar farklı üreme özellikleri gösterirler.

  Labirentliler(Anabantoids):Afrika ve Asya kökenli bu balıklar durgun sularda yaşamalarından ve havadan da direkt solunum yapmalarına yarayan labirent organlarının olmasından dolayı bu adı almışlardır.Asya kökenlilerinin sırt yüzgeçleri gösterişlidir.Üremeleri ilginç ve zevkli bir balık türüdür.

  Killifishes:Kısa ömürlü küçük balıklardırlar.Sezonluk balık da denilir.Yaşadıkları ortam yok olduğunda bu balıklarda yok olurlar,yaşam alanları canlandığında çamur içerisine bırakılan yumurtalardan yavrular çıkar ve nesil kendisini devam ettirir.

  Tuzlu su Balıkları

  Pasifik,Karayipadaları,Kızıldeniz ve Akdenizin mercan kayaları arasında yaşayan tuzlu su balıkları akvaryum şartları için en uygun olanlarıdır.Değişik şekil ve çarpıcı renkteki bu balıklar akvaryumculukta vazgeçilmezdirler.Tatlı su türlerine göre zahmetli ve maliyetli olan bu balıkların üretimleri de güçtür.

  Anemon ve Damsel Balıkları:Hint-Pasifik mercan kayalıklarından gelen bu balıklar çok dirençli ve renklidirler.Her katmanda yüzebilirler.Anemon balıkları yuvalarını anemonlar arasında kurdukları için bu adı almışlardır.Damsel balıkları ise mercanlarda yaşarlar.

  Angelfish ve Butterfly Balıkları:Hint-Pasifik kökenli bu balıklar mercan kayaları arasında yaşarlar.Parlak ve karmaşık şekilli bu balıklar renklerini düşmanlarına karşı kullanırlar.Butterflylar sırt yüzgeçlerindeki sert dikenli oluşumla Angelfishlerden ayrılırlar.

  Saygılar.
   

Sayfayı Paylaş