1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklara Mağara Nasıl Yapılır?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde fth-94 tarafından 1 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Balıklara gizlenmeleri için mağara yapımı, DIY akvaryum dekoru mağara basit bir şey ama benim gözümde en değerli şeylerden birisi. Çünkü ben yaptım. super:gif

Malzemeler;
    * Eşit boylarda 2 adet cam
    * Bir miktar taş ( çakıl vb. )
    * Silikon ( akvaryum silikonu kullanınız sonra başınız ağrır )

Bir çok kişide akvaryum silikonu var zaten. Taşlar ücretsiz ordan burdan toplama :) Zaten camcıdan bu boyutta cam istesen para almıyor. Yani sıfır maliyet ;)

Öncelikle 2 adet eşit boylarda camı alıyoruz. Mağrayı yapmak istediğimiz şekilde birleştirip camları silikonluyoruz. 2 gün kurumasınu bekliyoruz.

Şimdi sıra geldi taşları camın dışarısına yapıştırmaya. Cam gözükmeyecek şekilde silikon ile taşları cama yapıştırıyoruz.

Benim taşlarım yetmedi maalesef :( O yüzden bazı yerler açık kaldı.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2015
  2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Mağara Yapımı

Açıkçası pek şık durmamış Fatih. Açık kalan yerlere midye kırığı kum doldursaydın daha dekoratif durabilirdi. Ama tabii ki emek verilmiş. Emeğin verildiği her şey emeği verene güzeldir. Tekrarlıyorum ; şahsi fikrimce pek dekoratif durmamış. Yinede emeğine sağlık kardeşim. Uğraşmayı sevdiğini ispatlıyorsun. Yarın öbür gün daha iyilerini yapabileceğinin kanıtlarıdır bunlar. Aferin sana. Hep böyle araştırmacı ol.

Hoşçakal...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mağara Yapımı

Güzel olmuş bence. Açık kalan kısımlarına deniz kabuğu değilde ince kum serpiştirilirse daha güzel olur. Ellerine sağlık. Mağra mağradır, balıklar beğensin ve görünümü iyi olsun yeter. burda:gif

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Mağara Yapımı

Onu belirtmek istemiştim zaten Temel abi. Aralara da taşların renginde siyah parlak quartz kum serpiştirilseydi mükemmel olurdu. Geliştirilebilir bir proje aslında...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mağara Yapımı

Arka taraftan kayıt atmak lazım yanlız buna. :F Açılır ayakları sanki ellendiğinde. saat:gif

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Mağara Yapımı

Bu arada gözüme takıldı Fatih kardeşimiz de ''Eğitime %100 Destek Verenler'' arasında... Helal sana kardeşim. :D :F

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mağara Yapımı

Temel abi denedim açılmıyor. Kuma geliyor ya o yüzden açılmıyor.

Evet. Eğitime %100 destek :D ;)

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mağara Yapımı

Değişik olmuş ve koyu tabanlı bir tanktada gayet güzel durabilir.Deneye deneye daha güzelini yapacağının işaretini vermişsin Fatihçim.. burda:gif Bundan sonra yukarıdan aşağıya taşları dizki kuma gelen kısımlarda taş olmasa bile problem değil.. Bu işi cam kavanozlada yapabilirsin.. Kesme cam riskli olabilir eğer kenarları taşlanmamış ise balıklarını keserek yaralanmalarına sebep olabilir.

Eline emeğine sağlık.. em34:

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mağara Yapımı

Kenarları taşladın ;) Yoksa o riske hiç girmem.

10. taygun

taygun Guest

Mağara Yapımı

Fatih Merhaba,

Eline sağlık ama bence de olmamış. Çünkü:

1.) Çadır şeklinde mağara olmaz,
    2.) Mağara duvarında taşlar bu kadar düzgün dizili durmaz,
    3.) Camlar ben buradayım diye bağırıyor,
    4.) Gördüğüm kadrıyla camların köşeleri hala sivri bir şekilde duruyor.

Bu eleştirilerim hep daha iyiyi yakalamak içindir , yanlış anlama. Bir kaç yıl sonra senin de karşına böyle bir şey geldiğinde sen de beğenmeyeceksin, inan bana.

Şimdi aklıma gelen bir şeyi senden isteyeceğim. Yaparsan çok memnun olurum. Biz de buradan göreleim bakalım nasıl birşey olacak.

Sende akvaryum silikonu var değil mi? Bir tane ufak bir balon al. Ufak olsun. Onu irice bir portakal kadar şişir. Yarı kısmının tamamına silikon sür ve silikonu yüzeyi kuru akvaryum kumuna batır. Silikonun tamamı kumla kaplandıktan sonra bırak birgün boyunca kurusun. Silikon iyice kuruduktan sonra da balonu patlat. Ve bize yaptığının resmini göster. foto:

Bir de böyle deneyelim.

Saygılar

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mağara Yapımı

Yaparım tabikide. Fakat anlayamadım. :(

Balonu şişirdim.
    Dış kısmının yarısına silikon sürdüm.
    Silikon kurumadan kuma batırdım silikonun etrafı kumla kaplandı.
    1 gün kuruduktan sonra balonu patlattım. topun yarısı gibi bir şekil çıkar.
    Bu şekildemi yapıcağım ? Esnek bir şey olur bunu nasıl dik durduracağız.

Yarın unutmazsam 1 balon alır denerim.

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mağara Yapımı

Tamer abi patlatırsa sorun olabilir.Silikondan ziyade benim kullandığım kalekim fayans yapıştırıcısı ile olabilir diye düşünüyorum.Tabii bu benim kendi fikrim henüz deneme fırsatım olmadı.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mağara Yapımı

Patlatırsam ne gibi bir sorun çıkacak ki ? Olmadı yavaş yavaş havasını indiririm. Birde dediğim gibimi yapıcağım ? Bu arada Volkan abi Bakırköydeki akvaryumcuya gittim cumartesi günü ama buz gibiydi çok üşüdüm :) cichlid türleri pahalı ama canlı doğuranların fiyatı uygundu. Cichlid türü zaten yoktu neredeyse :)

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mağara Yapımı

Evet Fatih aynen dediğin gibi yapıcaksın. burda:gif Patlatmadan çıkabilecek sorun silikon yumuşak bir malzeme olduğu için yuvanın dağılabileceği yönündeydi.Yoksa bir tehlikesi yok yani.. Havasınıda indirebilirsin.. Bu balon olayı zamanında çok konuşuldu ama aktif hale getiren olmadı.Bari sen yapta bizlerde görelim..

Bahsettiğim akvaryumcuda balık sirkülasyonu fazla oluyor.Ufak biryerdir ama belli müşterileri vardır.Cichlid türüde kalmamıştır büyük ihtimal yani azlığı ondandır.

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Mağara Yapımı

Yarın bir balon alıp deneyeceğim bakalım neyin nesiymiş :)
    2 akvaryumda küçük cichlidler vardı.

16. taygun

taygun Guest

Mağara Yapımı

Merhaba Fatih,

Dediğinde haklısın. Kubbebin tepesinin ağırlıktan dolayı biraz çökeceğini düşünüyorum. Belki kubbe hariç alt taraflara silikonu kumu biraz bol kullanırsan kubbe çökmeyebilir. Alt taraflar taşıyıcı olacağı için oraların biraz kalın olmasında fayda var.

Volkan Merhaba.

Silikon balonu tutacağı için balon patladığında dağılacağını sanmıyorum ama yukarıda dediğim gibi çökme ihtimal dahilindedir.

http://www.akvaryumportali.com/forum/magara-yapimi-t717.0.html

Yukarıdaki linkte de aynı şeyi Volkanın önerdiği gibi kalekim ile önermiştim ama ben dahil hiç kimse denemedi. Herhalde balon şişermek racona ters. huh: saat:gif olma:gif

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Mağara Yapımı

Balon aslında pratikte güzel gibi görünüyor ama iş uygulamaya gelince biraz zor olacak diye düşünüyorum.. Kalekimi özellikle balona yaymak uğraştırıcı bir uygulama.. Neden derseniz ; kalekimin yüzeye kalın bir şekilde sürülmesi lazım.. İnce olduğu zaman kırılması çok kolay.. Benim yaptığım 2 denemeden 1'i tutmuştu , ondada harcı bol kullanmıştık ordan kurtardık.. .8. Nolursa olsun zevk veren uğraşılar bunlar.. Herkesin yapabileceği türden özellikle..

Sayfayı Paylaş