1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarda Besin Diyeti

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 12 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balıklarda besin diyeti ileriye dönük tüm faaliyetler açısından ciddiye alınmalı. Can boğazdan gelir ifadesi doğru bir ifadedir ve balıklar içinde geçerlidir. Çoğalmaları, çiftleşmeleri, yavruların alt yapıdan itibaren nasıl beslendikleri, hareketli oluşları hep balıklarda besin diyetinin nasıl yapıldığına bağlıdır. Balıklarda beslenme konusu çok tartışılan bir konudur ama aşağı yukarı son zamanlarda besin konusu sağlıklı temele oturmaya başlamıştır.

  Balıklarda Besin Diyeti Otçul Balıklar

  Otçul beslenen akvaryum balıkları hem en kolay beslenen balıklardır ve bir yandan ise karma akvaryumlarda bakılma zorluğu ile sıkıntılı balıklardır. Böyle olunca da bu tarz balıkları özellikle karma akvaryumlarda besliyorsak dikkat etmeliyiz. Tropheus balıkları buna iyi bir örnektir. Tamamen otçul olmasına karşın doğada yosunlarla birlikte minik kabuklularla farklı besin ihtiyacını karşılar. Bu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak karatoinli yem oranını dengelemek gerekir. Bitkisel pul yemler yavru balıklara ıslatılarak verilirse sindirim kolaylaşır. Genel balık yemi araştırma konusunda titiz olursanız daha sağlıklı balıklara sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.  Balıklarda Besin Diyeti Karışık Beslenen Balıklar

  Balıklarda Besin Diyeti.jpg

  Balıklarda besin diyeti karışık beslenen türlerde biraz daha rahattır. Tek ve belirgin bir baskın renge hakim balıklar örnek olarak Ahli , kalitesiz bir yemle dahi , kaliteli yem kadar olmasa da rengini alır. Üzerinde fazla sayıda renk bululunduran balıklar yem içeriğinden, kalitesinden rengini almada , göstermede çok fazla etkilenir. Tek renk balıklar rengini kullanılacak her çeşit yemde alsa da, vucut formu istenilen seviyede olamayacaktır. Karışık yemlerle beslenen balıklara zaman zaman canlı yem takviyesi yapılırken yağlandırmamaya dikkat edilmelidir. Bitkisel besin takviyesi mutlaka yapılmalı ve bunu yaparken günde birkaç kere bitkisel yemleme iyi olur. Balıkların renkleri ve formu ile hareketli oluşları artar.

  Balıklarda Besin Diyeti Etçil Beslenen Balıklar

  Etçil beslenen balıkları da beslemek kolaydır ama aşırı yağlı yemler ileriye dönük bozukluklar yaratır. Balıkların yağlanması üreme kesintisi, hareketsizlik ve form düşüklüğü yaratır. Canlı yem genel olarak haftada bir verilmelidir. Aşırı ve tüketilemeyecek miktarlarda verilmesi suyun kalitesini olumsuz etkileyecektir. Balıkların beslenmesinde , hazır kuru yem satın alınırken yemin içeriğine pek bakılmıyor, sonuç olarak bir tek yemden veya aynı içerikli yemlerden iyi gelişmeler bekleniyor. Balıklarımıza vereceğimiz yemler vitamin açısından zengin olmak zorunda, ancak bir tek yem paketi bunu sağlayamaz. Üç çeşit yem bulundurulmalı ve yemler ayrı içerik ve yine vitaminler barındırıyor olmalı. Balıkların besin diyetinde kuru yeme ilave olarak canlı yemler, sebzeler menüye dahil edilmelidir. Beslenen balıkların yem tüketim şekli ve akvaryum içerisindeki yem alma seviyeleri ağız yapılarından anlaşılabilir. Beslemek için alınan yemler balıkların doğal alışkanlıklarına göre seçilmelidir. Ağızları yukarı dönük akvaryum balıkları su yüzyine yakın bölgeden, Ağız yapıları öne doğru bakanlar orta ve her katman olabilir. Ağız yapısı aşağı doğru bakanlar dipte yem arar. Bu davranış şekillerini bilmek gereksiz kavga ve kargaşayı en aza indirir ve balıkların daha dengeli beslenmesini sağlar.

  Balıklarda Besin Diyeti Yem Oranı

  Balık yavruları az miktarda ve çok sayıda yemlenirse iyi olur. Az ve sık yapılan yemlemede tüm balıklar eşit beslenir. Özellikle bitkisel ağırlıklı beslenen balıkları sık sık yedirmek doğasına uygundur. Bu balıklar gün ışıması ile yemlenmeye başlar ve hava kararmasına doğru bırakır. Bunun sebebi yosunların besleyici içeriği daha azdır bu yüzden sürekli yiyerek açığı kapatmaktır. Normal şartlarda balıkları sabah ve akşam besleyebiliriz. Özel diyet yemler hafta sonlarına bırakılarak daha geniş bir beslenme sağlanabilir. Balıkların aşırısı beslenmesi bazı olumsuzluklar doğurur. Yağlanma sonucu bozulan vucut formu üremeyi kesmeye , isteksizlik , hareketsizlik gibi sıkıntılar sıkıntılar çıkmasına sebeb olur. Akvaryum balıklarının dişileri açısından da bu durum önemli. Balıklarda besin diyeti genel olarak bir sağlık göstergesinde ciddi yere sahiptir.

  Akvaryum Portalı;
   
 2. Cikletci

  Cikletci

  Mesajlar:
  249
  İsim:
  Ömer ADAK
  Bu bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Çok sağ ol Abi, tam şapka çıkartmalık yazı .Saygılar...:)
   

Sayfayı Paylaş