1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarda Doğal tedavi yöntem Düşünceleri

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ogiler tarafından 29 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar başımıza sık sık mantar veya bakteriyel hastalıklar dert açar bunu sonucunda pahalı zehirleyici ilaçlara yöneliriz ve yinede başarısız olabiliriz balıkları kurtarmada okuyan okumuştur forumda discusumun başına gelen talihsiz kazayı bunun sonucunda aşırı strese giren discusta yüzgeç erimesi ve hole in the head göründü yem yemiyor saklanıyor ve yüzgeçler kısık baktım gidici bu.Hemen ısıyı yukarı çekip 10 ml ceviz çayı ekledim.
    Baktım biraz iyiye gidiyor 30 ml daha ekledim ve discus bir günde bu halden(işin abartısı tabii:D)[​IMG] bu hale geldi tam iyileşmedi ama teadavi sürüyor(Cam çok pis üzgünüm.)[​IMG]( yem yemeye başladı sadece 1 günde.)
    Burdada saklanmaya son gez gez korkma.:ay:
    Ceviz yapılışı:1 su bardağı su 2 ceviz yaprağı yaprakları 3 e bölün ve kaynatın suda sonra beklesin soğusun böyle birşey elde edeceksiniz.
    100 litreye 30ml aşmayın 1 günde en azından discuslar için diğer balıklarda az az dozlar uygulayın balıklar iyi ise arttırın (denenmediği için). Cevizin çok iyi bir antibakteriyal ve antifungal(mantar)dır.
    Ve cevizin arkadaşı tarçın arkadaşlar tarçın balıklarda afrodizyak(üremeyi tetikleyici)etki yapar.Ceviz gibi antibakteriyal ve antifungaldir strese iyi gelir.
    Kullanımı:1 çay kaşığı tarçın ama çay kaşığını tam doldurmalı yani üzerinde tepecik halinde olmamalı.1 su bardağı ılık suda iyice karştırılır tülden süzülerek akvaryuma dökülür.
    İronik kazaya neden olan çorap şimdi discusu iyileştiriyor.:D

Bu maddeler ucuz hatta ceviz yaprağı bedavadır.:D sistemde çökme yaratmaz zehirleyici değildirler aşırı dozajda sistemde çökme ve balığı öldürme riskide var abartmayalım dozajı. Durduk yere kullanmayın ama tarçını üremeyi tetikleyici olarak az dozajlarda kullanabilirsiniz.
    Piyasadaki ilaçlar bu kadar iyi sonuç vermez diyorum.:ay:

(Uygulama ve dozaj kendime aittir bu maddeler başka akvaristlercede uygulanmış ve başka forumlardan ve akvaristlerden görülerek uygulanmıştır.)

ayberkbyberk bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gözlemlerini yazmaya devam et Oğuz. Bu gibi uygulamalar zaman içinde çok kişinin gözlemiyle kabullenebilir. Benim de bu tarz besinlerim vardır ve faydasını görüyorum ama ceviz yaprağı ilginç.

ogiler bunu beğendi.
  3. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Ceviz yaprağının kullanımı hakkında duyumlar almıştım.Araştırmalarıma rağmen kullananlar tarafından alınan sonuç belirtilmemişti.Konuyu ilgiyle takip edeceğim.

Oğuz Bey umarım güzel haberleri duyacağız.Balığınız bir hayli toparlanmış. :nazar:

ogiler bunu beğendi.
  4. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Merhaba
    Bende çaydan bahsedeyim bari yalnız dikkat edin çay ph seviyesinde düşüşe sebep oluyor ben 100 litre canlı doğuran tankımda mantara karşı önleyici olarak kullanıyorum ayrıca mantarlaşan yumurtalar için çay kullanan arkadaşlarda var ama dediğim gibi karşılıklı oturup çay içmek yerine balıklara tadımlık çay ikramları yapınız 100 ltreye yarım çay bardağı kullanıyorum ama şekersiz .

ogiler bunu beğendi.
  5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Evet çay kullanmadım çünkü cama cam akvaryumlarda kötü olduğunu duydum.Ama tanen içerdiği için amazon balıklarında kullanılması faydalı.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Benim tosuncuklar sekersiz cayi hic sevmiyorlar. Bende arada bir bir adet seker atiyorum. Yani toz sekerin 1 tanesini onu kapan yasiyor vallahi. Cok mutlu oluyorlar. : ) Nedenini hayla bulamadim. Sanirim dakikalik enerji kaynagi oluyor onlara.

7. muratozturk

muratozturk

İsim:
    murat öztürk
    Aman şekere dikkat edin çok olumsuz sonuçlar doğurabilir Örnek vermek gerekirse akvaryumdaki zararlı bakteri faunasında artış balıklarda ölüm mantar türevlerinin çoğalması suyun köpüklenmesi ve bulanıklaşması bunlar benim bildiklerim .

8. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Peki oğuz'cum bu tedaviyi kaç gün sürdürdün, su değişimi yaptın mı, bu tedavi için her gün yeni yapraklar mı kaynattın yoksa kaynatılmış olan yaprakların suyunu tedavi boyunca kullandın mı?

9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Tedaviyi 3 gündür sürdürüyorum aslında ilk gün mantar bakteri neyse artık ilerlemesi duruyor ikinci gün iyileşme başlıyor ama ben önlem olsun diye az az atıyorum.Bir kere kaynattığım yaprakları kullandım su değişimi yapmadım.

Sayfayı Paylaş